«Ուժեղ» դրամի փուչիկը
Այնպես է ստացվել, որ «փուչիկների» թեման պարբերաբար առնչվում է ՀՀԿ–ն ներկայացնող առանձին գործիչներին։
Հազիվ թե որևէ մեկը մոռացած լինի, թե ինչպես էժան գազով լցված և այն լցնողին, ակնհայտորեն, «ատկատային» եկամուտ ապահոված փուչիկները պայթեցին Սերժ Սարգսյանի գովքին նվիրված միջոցառման ժամանակ՝ պատճառ դառնալով բազում երիտասարդների ստացած այրվածքների։
Հիմա էլ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն է «փուչիկի» մասին խոսում՝ փորձելով արդարացնել սեփական ձախողումները նախորդներից ստացած վատ ժառանգությամբ։
Կենտրոնական բանկը՝ ընդդեմ կառավարության և ՀՀ քաղաքացիների
Վատ ժառանգություն վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն, իրոք, ստացել է։ Դա Կենտրոնական բանկի նախագահ Տիգրան Սարգսյանի թողած ժառանգությունն է՝ այսպես կոչված՝ ուժեղ դրամի փուչիկի տեսքով։
Բանն այն է, որ սկսած 2002 թվականից՝ ՀՀ դրամի փոխարժեքը շարունակաբար արժեվորվել է։ 1 ԱՄՆ դոլարի առավելագույն փոխարժեքն արձանագրվեց 582 դրամի սահմաններում (2002թ. հունիս)։ Դրանից հետո դրամը սկսեց իր «հաղթարշավը»՝ ավերելով հայկական տնտեսությունն ու ական դնելով մեր պետության տակ (դրամի «ուժեղացման» պիկը 2008–ին էր, երբ մի քանի օր «պանիկա» էր և արձանագրվեց 270-290 դրամ 1 դոլարի դիմաց, ինչը Տ. Սարգսյանը հիմնավորեց «դավադրությունների տեսությամբ», իսկ նրա տեղակալը խորհուրդ էր տալիս շաբաթ և կիրակի օրերին չօգտվել փոխանակման կետերից, քանզի նրանք խարխլում են մեր ֆինանսական շուկայի հիմքերը)։
Դրամի «ուժեղացումը» նշանակում էր հարված տեղական արտադրությանը և արտահանման պոտենցիալ ունեցող ճյուղերին։
«Ուժեղ» դրամը նշանակում էր նաև ներմուծող տնտեսության, կամ, այլ կերպ ասած, «թոշակառու պետության» մոդել։ Տեղական արտադրությունից հրաժարվող, հիմնականում հումք արտահանող, ներմուծող, աշխատուժ արտահանող և դրսից տրանսֆերտներ ստացող Հայաստանը ֆանտոմ–պետության էր վերածվում, և եթե այդ պայմաններում մեզ մոտ շինարարության մեջ մարդիկ փող են դրել ու հիպոթեքային ֆինանսավորում իրականացրել, ապա դա կարելի է միայն հերոսություն համարել։
Ի հեճուկս Տիգրան Սարգսյանի վարած դրամավարկային քաղաքականության՝ տեղական արտադրությունն, այդուհանդերձ, զարգացման միտումներ էր ցույց տալիս 2001-2008թթ.։ Ձու, թռչնի միս, կաթնամթերք և այլ լայն սպառման ապրանքներ ներմուծող երկրից Հայաստանն այդ ընթացքում վերածվեց դրանք արտադրող ու նաև արտահանող երկրի (օրինակ՝ Վրաստանը ողողված էր հայկական մսամթերքով և կաթնամթերքով, իսկ վրացական լիմոնադ արտադրողները չէին էլ կարող երազել Հայաստանում շուկա գտնելու մասին)։
2000թ. կեսերից ներդրված պարզեցված հարկի համակարգն էլ իր հերթին նպաստեց փոքր ու միջին բիզնեսի զարգացմանը։ Կլանաօլիգարխիկ համակարգը, սակայն, թույլ չէր տալիս իրացնել մեր երկրի ողջ պոտենցիալը (հետսովետական շրջանում Հայաստանի տնտեսական համակարգի վերաբերյալ առաջարկում եմ նայել Վրաստանում գործող «Տնտեսական հիմնախնդիրների ուսումնասիրման կենտրոնի» նախաձեռնությամբ և գերմանական «Ֆրիդրիխ Էբերտի» անվան հիմնադրամի աջակցությամբ Թբիլիսիում ներկայացրած զեկույցս
Այդ տարիներին դրսից ահագին փող էր մտնում Հայաստան, տնտեսական աճ էր արձանագրվում, և իշխանական վերնախավում որոշակի էյֆորիա կար։ Դա էր պատճառը, որ բազմաթիվ փորձագետների տեսակետն այն մասին, որ ԿԲ–ն իր «ուժեղ» դրամի քաղաքականությամբ ականապատում է ՀՀ տնտեսությունը, լսելի չեղան։
ԿԲ–ն, բառիս բուն և փոխաբերական իմաստներով, գողանում էր Հայաստանի ապագան՝ գործադիր իշխանության անդարդ հայացքի ներքո։ Մինչդեռ պետք էր կանգնեցնել դեպի կոլապս տանող ընթացքը։
«Ուժեղ» դրամի քաղաքականությունը ֆինանսական փուչիկի փչման հնարավորություն էր տալիս, և այդպես էլ եղավ։ Դրամի «ուժեղացումը» սպեկուլյատիվ գործարքների աղբյուր էր և տնտեսական պառազիտիզմի խթանիչ գործոն։ Հնարավոր էր փող աշխատել՝ ոչ մի ներդրում չանելով և ոչ մի բիզնես չզարգացնելով։
Այսպես, կարելի էր ԱՄՆ դոլարով վարկ վերցնել, վերածել այն ՀՀ դրամի, մի քիչ սպասել, հետո գնել էժանացած դոլարը, փակել վարկն՝ իր տոկոսներով հանդերձ, և փոխարժեքների տարբերության վրա ահագին փող աշխատել։
Նույնն, ի դեպ, կարելի էր անել՝ սպեկուլյատիվ ներդրում անելով անշարժ գույքի շուկայում, այն է՝ դոլարով վարկ վերցնել, բնակարան գնել, սպասել՝ դոլարն էժանանա, և աճող անշարժ գույքի շուկայում տունը թանկ վաճառելով՝ գումար աշխատել։ Ասել է թե՝ անշարժ գույքի շուկայում սպեկուլյատիվ գործարքների խթանիչ գործոնն «ուժեղացող» դրամն էր։
Հոլանդական հիվանդության հայկական դրսևորումները
2000-2008 թթ. միջազգային տնտեսական կոնյունկտուրան բարենպաստ էր, և արտերկրում (հիմնականում՝ Ռուսաստանում) աշխատող մեր հայրենակիցները միլիարդավոր գումարներ էին ուղարկում։ Մեր արտահանվող «նավթը» դարձել էր աշխատուժը։ Այդ աշխատուժը հսկայական ֆինանսական միջոցներ էր ապահովում Հայաստանի տնտեսության համար, բայց քանի որ մեզանում վարվող դրամավարկային քաղաքականությունն անբարենպաստ էր, դրսից եկած գումարներն ինչպես մտնում էին մեր երկիր, այնպես էլ դուրս էին գալիս՝ ներմուծվող ապրանքների հետ փոխանակվելուց հետո։
Մասնավոր տրանսֆերտների մի հսկայական մասն էլ կուլ էր տալիս Կենտրոնական բանկը՝ անընդհատ էժանացնելով դոլարի գինը։ Որքան էժանանում էր դոլարի գինը, այնքան շատ դոլար էին ստիպված լինում շուկա հանել դրսից փող ստացող ՀՀ քաղաքացիները՝ յուրօրինակ ինֆլյացիոն ճնշման տակ ընկնելով և ավելի շատ ֆինանսավորելով ներմուծումը։ Այսինքն, ստացվում էր արատավոր շրջան. որքան շատ էր գումար գալիս դրսից, այնքան շատ էր «ուժեղանում» դրամը, և այնքան ավելի ներմուծող էր դառնում Հայաստանը, և այդպես շարունակ։
Տնտեսագիտության մեջ հայտնի «Հոլանդական հիվանդությունը» դրսևորվեց հայաստանյան իրականության մեջ։
Եվ այսպես, ԿԲ–ն տարիներ շարունակ փչեց «ուժեղ» դրամի փուչիկը, որը պայթեց 2009թ. մարտի 3–ին։ Իսկ դրանից առաջ մոտ մեկ տարի, օրենքի կոպիտ խախտմամբ, իրականացվում էր ֆիքսված փոխարժեքի քաղաքականություն։
1 դոլարի գին էր սահմանվել 305 դրամը։ Այդ ընթացքում իշխանությունները փոշիացրեցին ՀՀ պետական պահուստների 700 միլիոն դոլարը։ Դրանք այն դոլարներն էին, որոնք 2002-2007թթ. քաշվել էին տնտեսությունից, և 2008-2009թթ. ֆիքսված փոխարժեքի քաղաքականության շրջանակներում հայտնվեցին որոշակի մասնավոր բանկերում, իսկ թե որ բանկերում և ինչի դիմաց, ոչ թե տնտեսագետների, այլ դատախազության պարզելիք գործն է։
Ուշագրավն այն է, որ 305 դրամով ՀՀ պահուստային դոլարները փոշիացնելով՝ ՀՀ–ն դրսից գումար վերցրեց նույն այդ պահուստները համալրելու համար։
Այնպես որ, «փուչիկի» հարցում Տիգրան Սարգսյանը ճիշտ է։ Նա պարզապես պետք է նայի հայելու մեջ և տեսնի Հայաստանի տնտեսության գլխին պայթած փուչիկի հեղինակին։

Пузырь «сильного» драма
Так уж вышло, что тема лопающихся пузырей и шаров периодически перекликается с деятельностью отдельных представителей РПА.
Вряд ли кто-то успел забыть, как заправленные дешевым газом и принесшие заправившему их «откатные» доходы шары взорвались на посвященном восхвалению Сержа Саргсяна мероприятии, став причиной ожогов множества молодых людей.
Сейчас же о лопнувшем «пузыре» говорит премьер Тигран Саркисян, пытающийся оправдать собственные провалы полученным от предшественников плохим наследием.
Центробанк против Правительства и граждан РА
Плохое наследие премьер Тигран Саркисян, действительно, получил. Это оставленное председателем Центрального банка Тиграном Саркисяном наследие в виде «пузыря» сильного драма.
Дело в том, что начиная с 2002 года курс драма последовательно повышался. Наибольшая стоимость 1 доллара США была зафиксирована в июне 2002 года – на уровне 582 драмов. После этого драм начал усиливаться, подрывая тем самым армянскую экономику и закладывая мину под государство (пик «усиления» драма был в 2008 году, когда в один из дней настала паника, и доллар стоил 270-290 драмов. Тигран Саркисян объяснял это «теорией заговора», а его заместитель советовал по выходным не пользоваться обменными пунктами, поскольку они подрывают основы нашего финансового рынка).
«Усиление» драма означало удар по местному производству и обладающим экспортным потенциалом отраслям.
«Сильный» драм означал также импортирующую экономику или, иными словами, модель «государства-пенсионера». Отказывающаяся от местного производства, вывозящая в основном сырье, импортирующая, экспортирующая рабочую силу и получающая из заграницы трансферты Армения превращалась в государство-фантом, и если в этих условиях люди вкладывали свои деньги в строительство и осуществляли ипотечное кредитование, то их героизму можно лишь позавидовать.
Вопреки кредитно-денежной политике Тиграна Саркисяна, местное производство в 2001-2008 гг., тем не менее, проявляло тенденцию к развитию. Из страны, импортирующей яйца, птичье мясо, молочную продукцию и товары широкого потребления, Армения за этот период превратилась в производящую и даже экспортирующую данную продукцию страну (например, рынки Грузии были заполонены мясной и молочной продукцией армянского производства, а производители грузинских лимонадов даже и не могли мечтать о том, чтобы найти себе рынок в Армении).
Внедренная с середины 2000 года система упрощенного налога также способствовала развитию малого и среднего бизнеса. Однако полностью реализовать потенциал нашей страны не позволяла кланово-олигархическая система (с анализом экономической системы Армении в постсоветский период можете ознакомиться из моего доклада, представленного по инициативе действующего в Грузии «Центра исследования экономических проблем» и при содействии немецкого фонда имени Фридриха Эберта).
В эти годы в Армению извне поступали значительные суммы, фиксировался экономический рост, а во властной элите царила определенная эйфория. Именно поэтому мнение многих экспертов о том, что своей политикой «сильного» драма ЦБ закладывает мину под экономику страны, так и осталось неуслышанным.
Центробанк, в прямом и переносном смысле этого слова, разворовывал будущее Армении под беспечные взгляды исполнительного органа, в то время как нужно было останавливать ведший к коллапсу ход событий.
Политика «сильного» драма предоставляла возможность раздутия финансового пузыря, что в итоге и случилось. «Усиление» драма было источником спекулятивных сделок и стимулирующим фактором экономического паразитизма. Деньги можно было заработать, не сделав никаких инвестиций и не развив никакого бизнеса.
Например, можно было взять кредит в долларах США, перевести их в драмы, немного подождать, затем купить подешевевший доллар, погасить кредит со всеми процентами и немало заработать на разнице курсов.
Кстати, то же самое можно было предпринять, сделав спекулятивные инвестиции на рынке недвижимого имущества, то есть, взять долларовый кредит, купить квартиру, подождать удешевления доллара и выгодно продать квартиру на растущем рынке. Иными словами, стимулирующим фактором спекулятивных сделок на рынке недвижимого имущества был «усиливающийся» драм.
Армянские проявления «голландской болезни»
В 2000-2008 гг. мировая экономическая конъюнктура была благоприятной, и работающие заграницей (в основном в России) наши соотечественники отправляли в Армению миллиардные суммы. Нашей экспортной «нефтью» стала рабочая сила. Она обеспечивала Армению колоссальными финансовыми средствами, которые, в силу проводившейся у нас неблагоприятной кредитно-денежной политики, так же легко уходили из страны, как и прибывали в нее. Эти суммы шли на импорт товаров.
Огромную часть частных трансфертов поглощал также Центробанк, постоянно понижавший курс доллара. Чем дешевле становился доллар, тем больше этой валюты оказывались вынуждены выводить на рынок получившие из заграницы деньги граждане РА, которые подпадали под своеобразное инфляционное давление и которые тем самым еще больше финансировали импорт. То есть, получался порочный круг: чем больше денег прибывало в страну, тем «сильнее» становился драм, что, в свою очередь, превращало Армению в еще более импортирующую страну, и так далее.
Известная в экономике «голландская болезнь» получила свое проявление в армянской действительности.
Итак, ЦБ на протяжении лет раздувал пузырь «сильного» драма, который лопнул 3 марта 2009 года. До этого в течение почти целого года, с грубым нарушением закона, проводилась политика фиксированного курса.
Цена за 1 доллар была определена на уровне 305 драмов. За это время власти успели распылить 700 млн. долларов Резервного фонда РА. Это были те доллары, которые в 2002-2007 гг. изымались из экономики и в рамках политики фиксированного курса 2008-2009 гг. оказались в определенных частных банках. Что же это за банки и взамен чего именно они получили эти суммы, выяснять прокуратуре.
Примечательно, что, распылив резервные доллары курсом в 305 драмов, РА пришлось занять столько же денег для восполнения резервов.
Так что, по части «пузыря» Тигран Саркисян был прав. Просто для того, чтобы увидеть автора лопнувшего на голову экономики Армении пузыря, он должен взглянуть в зеркало.