Սիրիայի ԱԳՆ. «Դամասկոսը պատրաստ է ընդդիմության հետ քննարկել ցանկացած հարց»
Սիրիայի կառավարական պատվիրակությունը պատրաստ է ընդդիմության հետ քննարկել ցանկացած հարց, անգամ մարդասիրական միջանցքների բացման և գերիների փոխանակման։ Այս մասին այսօր հայտարարել է Սիրիայի ԱԳՆ առաջին տեղակալ Ֆեյսալ Մեքդադը։
«Մենք պատրաստ ենք դիտարկել յուրաքանչյուր հարց՝ և՛ կալանավորների փոխանակման, և՛ հրադադարի, և՛ մարդասիրական միջանցքների բացման՝ նկատի ունենալով Դամասկոսն ու Հոլմսը»,–ասել է նա։ Առաջին տեղակալը նշել է, որ Դամասկոսը չի կարող երաշխավորել «Ժնև-2»–ի հաջողությունը, եթե ներկա չլինի ընդդիմության ողջ անձնակազմը։ Այս մասին փոխանցում է «ИТАР–ТАСС»-ը։

МИД Сирии: «Дамаск готов обсуждать с оппозицией любые темы»
Правительственная делегация Сирии готова обсуждать с оппозицией абсолютно любые темы, включая обмен заключенными и открытие гуманитарных коридоров. Об этом, как передает ИТАР-ТАСС, заявил сегодня первый заместитель министра иностранных дел САР Фейсал Мекдад.
«Мы готовы рассматривать абсолютно любые темы: и обмен заключенными, и прекращение огня, и открытие гуманитарных коридоров, имея в виду и Холм, и Дамаск», - сказал он.
Мекдад также заявил, что для правительственной делегации нет проблемы в том, что главы НКОРС Ахмеда аль-Джарбы не будет на межсирийских переговорах. «То, что аль-Джарбы нет, - для нас в этом нет проблемы», - сказал он.
В то же время дипломат подчеркнул, что Дамаск не может гарантировать успех «Женевы-2», если здесь не будет представлен весь спектр оппозиции. «Мы приехали сюда ради мира, - подчеркнул он. - Делегация оппозиции должна быть представительной».
Мекдад подтвердил, что министр иностранных дел Валид Муаллем возглавит правительственную делегацию на переговорах в Женеве.