ԱԱԾ. ««168 ժամ»–ի լրագրողի «հոդվածը» կեղծագրություն է»
«168 ժամ» թերթի հունվարի 28-29-ի համարում «Չեչեններն ահաբեկչություն են պլանավորում Հայաստանում» վերնագրով հոդվածում անդրադառնալով տխրահռչակ ահաբեկիչ Դոկա Ումարովի կոչին, թե անհրաժեշտ է Սոչիի օլիմպիադան ձախողել, նյութի հեղինակ Ավետիս Բաբաջանյանը հայտարարել է. «Իշխանության մոտ կանգնած մեր աղբյուրները տեղեկացնում են, որ Սոչիի օլիմպիական խաղերի անցկացման ժամանակ Հայաստանում գտնվող ռուսական օբյեկտների վրա կարող են տեղի ունենալ ահաբեկչական հարձակումներ»:
Բնականաբար, այս հրապարակումը չէր կարող ուշադրության չարժանանալ անվտանգության մարմինների կողմից, և Ավետիս Բաբաջանյանը հրավիրվեց Ազգային անվտանգության ծառայություն: Հոդվածի, մասնավորապես «իշխանությանը մոտ կանգնած մեր աղբյուրները տեղեկացնում են, որ…» դարձվածքի վերաբերյալ տվեց հետևյալ գրավոր բացատրությունը. «Նշված բառակապակցությունն օգտագործել եմ որպես լրագրողական հնարք հիմնականում հոդվածին սրություն տալու համար: Ամենայն պատասխանատվությամբ նշում եմ, որ որևէ աղբյուրի կողմից հոդվածում արծարծված թեմայի մասին ինձ որևէ տեղեկություն, տվյալ չի հաղորդվել»: Այս բացատրությունից արդեն իսկ ակնհայտ է, որ Բաբաջանյանի «հոդվածը» ոչ միայն կեղծագրություն է, այլև լրագրողական լրջմտության ու տարրական պատասխանատվության բացակայության արդյունք: Այն պարզապես անհիմն ենթադրությունների անգիտակից շարադրանք է: Լրագրողը չի ջանացել մտածել մարդկանց մասին, որոնք կարդալու են այդ չարագուշակ մտարկումները: Ի դեպ, դրա մասին չի մտածել նաև թերթի խմբագիրը:
Բնականաբար, այս հրապարակումը չէր կարող ուշադրության չարժանանալ անվտանգության մարմինների կողմից, և Ավետիս Բաբաջանյանը հրավիրվեց Ազգային անվտանգության ծառայություն: Հոդվածի, մասնավորապես «իշխանությանը մոտ կանգնած մեր աղբյուրները տեղեկացնում են, որ…» դարձվածքի վերաբերյալ տվեց հետևյալ գրավոր բացատրությունը. «Նշված բառակապակցությունն օգտագործել եմ որպես լրագրողական հնարք հիմնականում հոդվածին սրություն տալու համար: Ամենայն պատասխանատվությամբ նշում եմ, որ որևէ աղբյուրի կողմից հոդվածում արծարծված թեմայի մասին ինձ որևէ տեղեկություն, տվյալ չի հաղորդվել»:
Այս բացատրությունից արդեն իսկ ակնհայտ է, որ Բաբաջանյանի «հոդվածը» ոչ միայն կեղծագրություն է, այլև լրագրողական լրջմտության ու տարրական պատասխանատվության բացակայության արդյունք: Այն պարզապես անհիմն ենթադրությունների անգիտակից շարադրանք է: Լրագրողը չի ջանացել մտածել մարդկանց մասին, որոնք կարդալու են այդ չարագուշակ մտարկումները: Ի դեպ, դրա մասին չի մտածել նաև թերթի խմբագիրը:

«Статья» журналиста «168 жам» была фальшивкой – СНБ
Пресс-центр Службы национальной безопасности распространил сообщение, в котором отмечено, что с целью дачи объяснений в СНБ был вызван журналист газеты «168 жам», который в одной из своих публикаций отметил, что во время проведения Олимпийских игр на российских объектах в Армении могут быть осуществлены террористические акты.
В сообщении пресс-центра СНБ говорится: «В статье газеты «168 жам» от 28-29 января под названием «Чеченцы планируют теракт в Армении», обращаясь к призыву пресловутого террориста Доку Умарова о том, что необходимо провалить Олимпиаду в Сочи, автор статьи Аветис Бабаджанян заявил: «Наши источники, близко стоящие к власти, сообщают, что во время проведения Олимпийских игр на российские объекты в Армении могут быть осуществлены террористические атаки».
Естественно, эта публикация не могла не привлечь внимание органов безопасности, и Аветис Бабаджанян был приглашен в Службу национальной безопасности.
В связи со статьей, в частности, выражением «наши источники, близко стоящие к власти, сообщают…» он дал следующее письменное разъяснение: «Указанное выражение я использовал, как журналистский трюк, в основном, чтобы придать остроту статье. Со всей ответственностью отмечаю, что никакой источник не передавал мне какой-либо информации о поднятой в статье теме».
Из этого разъяснения уже понятно, что «статья» Бабаджаняна не только лжива, но еще и лишена журналистского серьезного подхода и является результатом отсутствия элементарной ответственности. Она является формулировкой необоснованных предположений, бессознательного бреда.
Журналист не удосужился подумать о людях, которые будут читать эти зловещие мысли. Кстати, об этом не подумал и редактор газеты».