ԱԺ–ն քննարկում է գազի գնի ուսումնասիրման բազմակուսակցական հանձնաժողով ստեղծելու հարցը
Այսօր ԱԺ ոչիշխանական 4 խմբակցությունները՝ ՀԱԿ–ը, ԲՀԿ–ն, ՀՅԴ–ն և «Ժառանգությունը», 49 ստորագրությամբ ԱԺ նախագահին են ներկայացրել գազի գնի ուսումնասիրման ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու մասին որոշման նախագիծը։
ԱԺ կանոնակարգի համաձայն՝ այն, որպես արտահերթ հարց, մտել է խորհրդարանի օրակարգ և սկսել քննարկվել։
Հիմնական զեկուցող, ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանն ընդգծել է, որ ինքը հանդես է գալիս 4 ոչիշխանական խմբակցությունների անունից։
Նա նաև հայտնել է, որ այդ հանձնաժողովի քննարկման հիմնական առարկան պետք է լինի այն, թե ինչպես է ձևավորվել այդ 300 մլն դոլար պարտքը, և ինչո՞ւ է սահմանին գտնվող և այնտեղի սպառողին հասնող գազի սակագնի տարբերությունն այդքան մեծ։
–Սա հայ ժողովրդի պատմության մեջ ամենախորհրդավոր և ամենագաղտնի արված պայմանագիրն է, և դա չբացահայտելն ուղղակի ամոթ է։ Այս ամենն արվել է գաղտնի, և մենք ուզում ենք բացահայտել այդ խորհրդավոր մթնոլորտը։ Ի՞նչ է նշանակում 30 տարով կնքել այսպիսի քաղաքական նվաստացուցիչ պայմանագիր,–հայտարարել է Ա. Մանուկյանը:
Նա ավելացրել է, որ էներգետիկայի նախարարն ուղղակի բառախաղով է զբաղված եղել՝ ասելով, թե սպառողների համար գազը չի թանկացել, իսկ իրականում այդ ընթացքում գազը թանկանում էր։
–Գների թանկացում 2011 թվականից տեղի է ունեցել 5 անգամ, բայց հանրությունը դրա մասին իմացել է միայն 2 անգամ։ Այդ ընթացքում գազը շուրջ 40%–ով թանկացել է,–նշել է Ա. Մանուկյանը։

В НС обсуждается вопрос создания временной комиссии по изучению газового ценообразования
Сегодня 4 невластные фракции Национального собрания РА (АНК, ППА, АРФД и «Наследие») за 49 подписями депутатов парламента представили спикеру НС Овику Абрамяну проект решения о создании временной комиссии по изучению обстоятельств газового ценообразования.
Согласно Регламенту НС, вопрос во внеочередном порядке был внесен в повестку и поставлен на обсуждение парламента.
Основной докладчик, секретарь фракции АНК Арам Манукян подчеркнул, что выступает от имени 4 невластных фракций.
По его словам, основными вопросами в работе комиссии должны стать обстоятельства формирования долга в 300 млн. долларов и существенная разница в цене на газ при его закупке на границе и поставке конечному потребителю.
«Это самый загадочный и тайный в истории армянского народа договор, и не раскрывать его попросту позорно. Все это делалось тайно, и мы хотим развеять эту атмосферу таинственности. Что означает заключить на 30 лет настолько политически унизительный договор?», - заявил Манукян.
Он также добавил, что министр энергетики всего лишь играл словами, когда заявлял, что цена на газ для потребителей не изменилась, а в реальности она росла.
«С 2011 года цены росли 5 раз, однако общество узнавало об этом лишь дважды. За это время газ подорожал на 40%», - отметил Манукян.