Թայլանդի խորհրդարանական ընտրություններում անվավեր է ճանաչվել քվեաթերթիկների 12%–ը
Թայլանդում փետրվարի 2-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններում անվավեր է ճանաչվել քվեաթերթիկների 12, 05% -ը։ ԿԸՀ–ն խոստացել է հրապարակել ընտրությունների պաշտոնական արդյունքները, երբ լրացուցիչ քվեարկություն կանցկացվի այն շրջաններում, որտեղ դրանք խափանվել էին։ Տարբեր պատճառներով քվեարկությունը հարավային ինը շրջաններում տեղի չի ունեցել, ևս իննում փակվել են որոշ ընտրատեղամասեր։ Առանց որևէ խնդրի ընտրություններ են կայացել 59 շրջաններում առկա 77-ից։ «Պիա Թայ» կառավարող կուսակցությունը՝ Յինգլակ Չինավատի գլխավորությամբ, կարողացել է ստանալ 300 պատգամավորական տեղ ապագա խորհրդարանում առկա 500-ից։ Փոխվարչապետ Փոնգթխեպ Թխեպկանչանը պահանջել է ԿԸՀ–ից արագ ավարտել հաշվարկները, որպեսզի Ազգային ժողովի առաջին նստաշրջանը կայանա մարտի 4–ին։ Չնայած այդ պահանջին՝ ԿԸՀ–ն խորապես համոզված է, որ այդքան արագ հնարավոր չի լինի ավարտել հաշվարկները։ ԿԸՀ–ն նշել է նաև, որ ընտրություններից հետո երկրի քաղաքական պատկերը չի փոխվել։ Հետևաբար, կարող են նորից ցույցեր լինել։ Այս մասին տեղեկացնում է «ИТАР–ТАСС»-ը։

На парламентских выборах в Таиланде испорчено 12% бюллетеней
В Таиланде в ходе голосования на парламентских выборах 2 февраля 12,05% бюллетеней признаны недействительными. Как передает ИТАР-ТАСС, Избирком обещает обнародовать официальные итоги выборов лишь после того, как пройдет дополнительное голосование в тех провинциях, где оно было сорвано.
Большинство бюллетеней были испорчены намеренно самими избирателями. При этом явка на выборах, проходивших в условиях чрезвычайного давления со стороны оппозиции, оказалась крайне низкой – 46,79%.
Из-за отсутствия бюллетеней, нехватки персонала или возникновения угрозы жизни избирателей голосование было полностью отменено в девяти южных провинциях. Еще в девяти провинциях было закрыто некоторое количество избирательных участков. Таким образом, без каких-либо помех выборы прошли в 59 из 77 провинций Таиланда.
Между тем, пока неизвестно, когда новый парламент сможет собраться на свою первую сессию и избрать правительство. Вице-премьер Понгтхеп Тхепканчана сообщил, что правительство требует от избиркома завершить голосование в ближайший месяц, чтобы первая сессия Национального собрания страны могла начаться уже 4 марта – максимум через месяц после выборов, как этого требует закон. К этому моменту парламент должен быть сформирован на 95%. Остальные 5% могут быть доизбраны в течение 180 дней.