Վենեսուելայի նախագահը խոստացել է խիստ վերահսկողություն մտցնել ԶԼՄ–ում
Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն խոստացել է կիրառել ողջ իշխանությունը, որպեսզի օրենքներ ընդունվեն մամուլի խիստ վերահսկողության համար։ Այս մասին տեղեկացնում է «ՌԻԱ նովոստի»–ն՝ լատինաամերիկյան ԶԼՄ–ին հղումով։
«Երկիրը հանդարտեցնելու նպատակով ես որոշ նորմեր կկիրառեմ մամուլի նկատմամբ. թող ինձ բռնակալ համարեն, բայց ես խիստ միջոցներ կձեռնարկեմ, որպեսզի վերջ դնեմ «դեղնությանն» ու մահ ծնող քարոզին»,–ասել է Մադուրոն։ Նրա կարծիքով մասնավոր «բուրժուական» ԶԼՄ–ն փորձում է ձախողել իր ծրագիրը։ Ըստ Մադուրոյի՝ կապիտալիզմի ծնունդ բռնությունն իդեալիզացնում է հեռուստահաղորդումներում զենքի և դաժանության կիրառումը, իսկ «բուրժուական մամուլը» հույս ունի, որ բռնությունը երկրում կօգնի մի օր վերջ դնել բոլիվարական հեղափոխությանը։
Ավելի վաղ Մադուրոն արդեն բացատրել էր, որ երկրում առկա հանցագործության բարձր մակարդակը պայմանավորված է հեռուստասերիալներով։ Նրա կարծիքով հեռուստաալիքները վաստակում են սերիալներով, որտեղ գլխավոր դերակատարները սպանում են մարդկանց, բայց իրենց ներկայացնում են որպես հերոսներ։ Պաշտոնական տվյալներով՝ սպանությունների թիվը 2013–ին 100 հազ բնակիչ ունեցող Վենեսուելայում կազմել է 39։

Президент Венесуэлы пригрозил ввести жестокое регулирование СМИ
Президент Венесуэлы Николас Мадуро пообещал принять законы, ограничивающие средства массовой информации в стране, передает «Lenta.ru».
Целью будущих законов Мадуро назвал борьбу со стремлением к сенсациям у венесуэльских СМИ, а также с «пропагандой, которая питается кровью и смертью». Какие именно законы для борьбы с этими явлениями примет президент, не сообщается. В то же время Мадуро заверил, что они будут «очень жесткими». «Пусть меня назовут диктатором, мне все равно», — объявил глава государства.
Мадуро обвинил «буржуазные СМИ» в саботаже усилий власти по борьбе с растущей преступностью. По его словам, как глава государства он обязан взять на себя ответственность в ситуации, когда «вся страна требует мира», а представители СМИ «наслаждается смертью и пропагандируют ее».
Ранее Николас Мадуро обвинял в высоком уровне преступности в своей стране телесериалы. По его словам, телеканалы наживаются на сериалах, в которых главные актеры убивают людей, но при этом преподносятся как герои. Мадуро дал указание министру коммуникаций Делси Родригес провести ревизию содержания телепрограмм.