Սերժ Սարգսյանն ընտրել է Մուբարաքի տարբերակը
Երեկ տեղի ունեցած միջադեպը մարտի 1–ի հանրահավաքի իրազեկման թռուցիկ բաժանող ՀԱԿ ակտիվիստների և սերժամետ հայկուլիկների միջև ցույց տվեց, թե ինչպիսի մարտավարություն է ընտրել Բաղրամյան 26–ը։
Սցենարը հետևյալն է՝ թռուցիկներ բաժանող ՀԱԿ ակտիվիստներին են մոտենում հայկուլիկները, բողոքում են թռուցիկի բովանդակությունից, պաշտպանում են Սերժ Սարգսյանին, սադրում են կռիվ և «կաշի տոն» տալիս։ Այդպիսով Սերժ Սարգսյանն ուզում է ցույց տալ, թե հասարակական տեսակետը կիսվել է՝ մի մասն իր դեմ է, իսկ մյուս մասը՝ կողմ։ Ոստիկանությանը վերապահված է կողմերին հավասարեցնելու և նրանց բաժանելու ֆունկցիան։
Նկատենք, որ այս սցենարն ավտորիտար ռեժիմների ամենասիրածն է, բայց կյանքը ցույց է տվել, որ այն չի աշխատում։ Այդ սցենարը տարբեր երկրներում ապացուցել է իր անարդյունավետությունը, բայց միևնույն է, բոլոր ավտորիտար ղեկավարներն ընտրում են այդ տարբերակը և վերջում, բնականաբար, քաշվում։
Հիշեցնեմ, որ երբ Եգիպտոսում բողոքի ցույցեր էին ընթանում ընդդեմ Մուբարաքի, նա մի քանի հարյուր կամ հազար վարձկանի ձիերով քշել տվեց Թահրիրի հրապարակում հավաքվածների վրա։ Մուբարաքն այդպիսով ուզում էր բախում հրահրել հակաիշխանական ցույցի մասնակիցների և իր վարձկանների միջև՝ վարձկաններին փորձելով ներկայացնել որպես իր ինքնաբուխ կողմնակիցներ։ Մուբարաքի պլանն այն էր, որ բախում լինի, իսկ ինքն էլ փորձի արբիտրի դեր ստանձնել ու արանքից պլստալ։ Պլանն այդ չստացվեց, քանզի վարձկաններով ժողովրդին չես հաղթի։
Թե ինչպես ավարտվեց Մուբարաքի պլանը, բոլորիս է հայտնի։ Ցուցարարներն ավելի ագրեսիվ դարձան, ու Եգիպտոսի նախագահը հայտնվեց ուղղիչ աշխատանքային գաղութում՝ ծայրահեղ ծանր առողջական խնդիրներով։
Ի դեպ, Ուկրաինայի նախագահ Յանուկովիչն էլ է Մայդանի դեմ սեփական Մայդանն ուզում սարքել՝ փողով կողմնակիցներ գնելով, սակայն դա էլ չի աշխատում, քանզի փողով հանրային լեգիտիմություն չես գնի, և փողով կողմնակիցներդ էնտուզիազմով քեզ չեն պաշտպանի։
Այս փորձն իր աչքի առաջ ունենալով՝ Սերժ Սարգսյանն, այդուհանդերձ, գնում է Մուբարաքի տարբերակով։ Թե ինչով կավարտվի սա, «հերձումը» ցույց կտա։
Մեզ մնում է արձանագրել, որ Սերժ Սարգսյանը, փաստորեն, սեփական փորձից էլ հետևություններ չի արել։ Իսկ փորձն այդ կապված է 2008–ի հետընտրական փուլի հետ։
Հիշո՞ւմ եք, թե ինչպիսի հակահանրահավաք նախաձեռնեց Սերժ Սարգսյանը, և ինչով դա ավարտվեց։ Ազատության հրապարակում հավաքվածներին նա փորձեց հակադրել Հանրապետության հրապարակում ստիպողաբար հավաքվածներով, սակայն այդ էժանագին շոուն ավարտվեց նրանով, որ ի պաշտպանություն Սերժի հանրահավաքի բերված մարդկանց մեծ մասը նետեց ՀՀԿ դրոշներն ու միացավ Ազատության հրապարակին։
Հիմա եթե Սերժ Սարգսյանն ուզում է սեփական կողմնակիցներն ունենալու իմիտացիայի ապահովմամբ պայքարել հակաիշխանական տրամադրությունների դեմ, ապա տե՛ս Մուբարաքի օրինակը։

Серж Саргсян избрал вариант Мубарака
Вчерашний инцидент между активистами АНК, раздававшими осведомительные листовки относительно предстоящего 1 марта митинга, и просержевскими айкуликами (от имени Айк одного из участников инцидента – ред.) наглядно показал, какую тактику избрал президентский дворец.
Сценарий таков: айкулики подходят к раздающим листовки активистам АНК, возмущаются содержанием этих листовок, защищают Сержа Саргсяна и провоцирую потасовку. Тем самым Серж Саргсян хочет показать, что общественное мнение разделилось – одна часть против него, другая – за. Полиции отведена функция уравнения и разделения противоборствующих сторон.
Заметим, что для авторитарных режимов данный сценарий является наиболее излюбленным, однако жизнь показала, что он не действует. Неэффективность этого сценария была доказана во многих странах мира, но все равно все авторитарные руководители выбирают именно его и, естественно, в конце проигрывают.
Напомню, что, когда в Египте проходили массовые акции против Мубарака, он направил несколько сот или тысяч всадников на собравшихся на площади Тахрир людей. Тем самым он хотел спровоцировать столкновения между участниками антивластной демонстрации и своими наемниками, чтобы затем преподнести последних в качестве своих непритворных сторонников. В планы Мубарака входило спровоцировать столкновения, чтобы затем исполнить роль арбитра и выйти сухим из воды. Этот план провалился, поскольку противостоять народу наемниками невозможно.
Чем же всё это закончилось, известно всем. Демонстранты стали агрессивнее, а президент Египта в крайне тяжелом состоянии здоровья оказался в исправительно-трудовом лагере.
Кстати, президент Украины Янукович тоже хочет выставить против Евромайдана собственный Майдан, выводя на улицу своих сторонников, однако данный вариант не работает, поскольку легитимность за деньги не приобретешь, а оплачиваемые сторонники не будут защищать тебя с энтузиазмом.
Имея перед собой данный опыт, Серж Саргсян, тем не менее, идет по пути Мубарака. Чем же всё это закончится, покажет «вскрытие».
Нам остается лишь констатировать, что Серж Саргсян не сделал выводов даже из своего собственного опыта поствыборного периода 2008 года.
Помните, какой контрмитинг инициировал Серж Саргсян и чем всё это закончилось? Собравшимся на площади Свободы он попытался противопоставить принудительно собранных на площади Республики, однако эта дешевая постановка закончилась тем, что большая часть приведенных на митинг в поддержку Сержа людей выбросила флаги РПА и присоединилась к площади Свободы.
Если же и после столького Серж Саргсян хочет бороться с антивластными настроениями посредством обеспечения имитации обладания собственными сторонниками, то вариант Мубарака ему в пример.