Մահացել է Ցեղասպանությունը վերապրած ու Իտալիայում հանգրվանած վերջին հայը
Փետրվարի 16-ին մահացել է Ցեղասպանությունը վերապրած Սերջիո (Սարգիս) Մուշեղյանը, որը բնակվում էր Իտալիայի Կալաբրիա նահանգում: Նա 98 տարեկան էր:
Ինչպես PanARMENIAN.Net–ին ասել է ֆրանսիացի լրագրող Ժան Էքյանը, Սարգիս Մուշեղյանը ծնվել է 1916-ի նոյեմբերին: Նրան փրկել են իտալացի միսիոներները, երբ նա 4 տարեկանում անտուն ու անօթևան ապրում էր Կոստանդնուպոլսի փողոցներում: Նրան տարել են Իտալիա, որտեղ էլ ապրել է կյանքի մեծ մասը՝ Ապուլիայի ու Կալաբրիայի միջև, որտեղ և մահացել է:
Մուշեղյանի մահախոսականում Կալաբրիայի քաղաքապետ Անտոնիո Կառլոմագնոն նրան անվանել է «մեծ արժանապատվությամբ ու բարձր բարոյականությամբ օժտված մարդ»:
«Մեր համայնքը պատիվ է ունեցել հանդիպելու Սարգիսի հետ հայ ժողովրդի մեծ ողբերգության զոհերի հիշատակության օրը: Հայ ժողովուրդը մինչ օրս դեռ սպասում է պատմական արդարության: Մենք պատիվ ունեցանք հանդիպելու Մուշեղյանի և նրա ժողովրդի պատմությանը»,- ասել է քաղաքապետ Անտոնիո Կառլոմագնոն:

Скончался последний из переживших Геноцид и обосновавшихся в Италии армян
16 февраля скончался последний из переживших Геноцид армян в Османской империи Серджио (Саркис) Мушегян, проживавший в Италии, в провинции Калабрия. Ему было 98 лет.
Как сообщил «Panarmenian.net» французский журналист Жан Экиян, Саркис Мушегян родился в ноябре 1916 года и был спасен итальянскими миссионерами, когда он, бездомный, жил на улицах Константинополя. Тогда ему было 4 года. Его привезли в Италию, и большую часть жизни он прожил между Апулией и Калабрией, где и скончался.
В поминальном слове Мушегяну, мэр Калабрии Антонио Карломагно назвал его человеком «великого достоинства и высокой нравственности».
«Наша община имела удовольствие и честь встречи с Саркисом во время поминовения жертв большой трагедии армянского народа, который все еще ждет справедливости в истории. Мы имели честь встретиться с Мушегяном и историей его народа», - сказал мэр Антонио Карломагно.