Օգոստոսի 11–ը՝ Նավասարդ
Օգոստոսի 11-ը հին հայկական տոմարով Նոր տարին է՝ Նավասարդը։ «ԱԻՄ» նախագահ Պարույր Հայրիկյանն այն համարում է հայոց ազգի կազմավորման, ծագման տոնը.
-Հայության ազգային ինքնագիտակցությունն առաջին անգամ հավաքականորեն դրսևորվել է Հայկ նահապետի և Բելի պատերազմում։ Հայկ նահապետի հաղթանակի օրվանից էլ սկիզբ է առնում բուն հայկական թվականը՝ ըստ հին հայակական տոմարի՝ մ.թ.ա. 4482թ.։ Տարվա առաջին ամիսը՝ Նավասարդը, հին հայկական նոր տարին է։ Նավասարդ ամսվա 1-ը համընկնում է ներկայիս օգոստոսի 11-ին,- Դավթաշեն համայնքի ամառանոցներում գտնվող իր տանը հրավիրած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Պ. Հայրիկյանը։
Նա ընդգծել է, որ օգոստոսի 11-ը որպես ազգային տոն նշելու նախաձեռնությունն առաջին անգամ՝ 1991-92թթ., խորհրդարան է ներկայացրել Ազգային միացյալ կուսակցությունը, սակայն այն չի ընդունվել։

11 августа - Навасард
11 августа по древнеармянскому календарю отмечался Новый год - Навасард. Председатель партии «Объединение национального самоопределения» Паруйр Айрикян считает его праздником формирования армянской нации.
«Первый раз армянское национальное самосознание собирательно проявилось в битве Айка Наапета (легендарный прародитель армян - прим.) и Бэла. Со дня победы Айка Наапета которая произошла 4482г. до н. э., берет начало армянское летоисчисление. Первый месяц года Навасард был в древности Новым годом. Первый день Навасарда  приходится на 11 августа», - заявил П. Айрикян во время пресс-конференции.
Он подчеркнул, что инициатива празднования 11 августа, как национального праздника, впервые была представлена в парламент Национальной объединенной партией в 1991-92гг., но не была принята.