Տուրչինովը խոստացել է կառուցել բարիդրացիական հարաբերություններ Ռուսաստանի հետ
Ուկրաինայում պատրաստ են երկխոսության Ռուսաստանի հետ։ Ուկրաինայի խորհրդարանի խոսնակ Ալեքսանդր Տուրչինովը, որը կատարում է երկրի ղեկավարի լիազորությունները, ելույթով է հանդես եկել՝ հայտարարելով, որ Ուկրաինան կառուցելու է հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ բարիդրացիական սկզբունքների վրա։
«Մենք գիտակցում ենք նաև Ռուսաստանի կարևորությունը, և պատրաստ ենք երկխոսության Ռուսաստանի ղեկավարության հետ, որպեսզի այդ երկրի հետ կառուցենք հարաբերություններ նոր, արդար, հավասարազոր և բարիդրացիական հիմքի վրա, որը կընդունի և հաշվի կառնի Ուկրաինայի եվրոպական ընտրությունը»,–ասել է նա։ Այս մասին հաղորդում է «segodnya.ua»–ն։

Турчинов заявил о готовности сотрудничать с Россией
Спикер Верховной рады Украины Александр Турчинов, получивший накануне временные полномочия президента, заявил о готовности сотрудничать с Россией, сообщает ИТАР-ТАСС.
«Мы хотим построить отношения с Россией на новой, действительно равноправной и добрососедской основе, которая признает и учитывает европейский выбор Украины», — заявил он в телеобращении к украинскому народу.
Турчинов отметил, что оздоровление экономики и возвращение к курсу на евроинтеграцию являются главными задачами властей Украины.
«Задача нового правительства Украины – остановить сползание страны в пропасть, стабилизировать валютный курс», – добавил и.о. президента Украины.
Кроме того, Турчинов призвал остановить противостояние в стране и дать жесткий отпор любым проявлениям сепаратизма и посягательством на территориальную целостность Украины.