ԿԲ. «Այս տարի գնաճը կկազմի 4%»
Այսօրվա ասուլիսին Կենտրոնական բանկի դրամավարկային քաղաքականության վարչության պետ Վահագն Գրիգորյանը հայտնել է, որ ԿԲ հաշվարկներով՝ Հայաստանում 2014թ-ին գնաճը կկազմի 4%, որը ԿԲ-ի նպատակային ցուցանիշն է:
«2013-ը ամփոփվել է 5.6 % գնաճով։ Կանխատեսում ենք, որ 12-ամսյա գնաճը շարունակելու է նվազել: Այնուհետև երրորդ եռամսյակում 12-ամսյա գնաճը նվազելու է՝ հասնելով մինչև տատանումների թույլատրելի մակարդակի նվազագույն սահմանին։ Այնուհետև 12 ամսվա գնաճը տարեվերջին մոտենալու է մեր նպատակային ցուցանիշին՝ 4%-ին»,- ասել է Վահագն Գրիգորյանը։
Ասուլիսի մեկ այլ բանախոս՝ ԿԲ-ի խորհրդի անդամ Արթուր Ստեփանյանն էլ պատասխանելով հարցին, թե արդյոք գնաճի հաշվարկման ժամանակ հաշվի՞ են առնվել Հայաստանի՝ Մաքսային միությանը անդամակցելու հնարավոր հետևանքները, ասել է. «Մաքսային միությանն անդամակցելու գործընթացը շարունակվում է, և Կառավարության մեր գործընկերները նշել են, որ դեռևս բանակցային փուլում է այն ապրանքատեսակների ցանկը, որոնց համար հնարավոր է՝ մաքսատուրքերը պահպանվեն այնքանով, ինչքանով հիմա Հայաստանոմ են»:

Инфляция в Армении в 2014 году составит 4% – Центробанк
Двенадцатимесячная инфляция в Армении по итогам 2014 года сохранится в пределах запланированных 4%. Об этом, как сообщает «arka.am», заявил начальник управления денежно-кредитной политики Центрального банка Армении Ваагн Григорян.
Он отметил, что по итогам 2013 года инфляция составила 5,6%, а в январе 2014 года 12-месячная инфляция уже составила 5,5%, «вернувшись в допустимый диапазон колебаний».
По его словам, согласно прогнозам ЦБ, 12-месячная инфляция продолжит снижаться, приближаясь к запланированному показателю в 4%.
«Более того, в третьем квартале она снизится до нижнего предела допустимого диапазона колебаний, после чего к концу года приблизится к нашему целевому показателю и в среднесрочном разрезе мы прогнозируем, что инфляция сохранится в пределах запланированных 4%», - сказал Григорян, добавив, что в течение всего года инфляция будет колебаться в пределах допустимой нормы.
При этом он отметил, что ЦБ не ожидает инфляционного давления с внешних рынков, поскольку экономика постепенно восстанавливается как в США, так и в странах-партнерах Армении - ЕС и России.