Հրայր Թովմասյանը, մեղմ ասած, ստել է
ՀՀ Արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը դեռ փետրվարի 5-ին Աժ-ում հայտարարել էր, թե Որոտանի ՀԷԿ-ը վաճառել է ոչ թե իր ողջ գույքը, այլ դրա մի մասը։
«Պարզվում է, սակայն, Հ. Թովմասյանը, մեղմ ասած, ստել է»,–գրում է «Ժողովուրդ»–ը։
Թերթի տրամադրության տակ է հայտնվել Որոտանի ՀԷԿ-ի վաճառքի վերաբերյալ պայմանագիրը, որտեղից տեղեկանում ենք, որ «Քոնթուր գլոբալ հիդրո կասկադ» ՓԲԸ-ն ձեռք է բերել «օգտագործվող սեփականության իրավունքով վաճառողին պատկանող ամբողջ գույքը՝ անկախ այն հանգամանքից, թե դրանք որտեղ են գտնվում, շարժական են, թե անշարժ, թե օժտված են միանգամից երկու հատկանիշներով նյութական, թե ոչ նյութական»։
Այսինքն, Որոտանի ՀԷԿ-ը չունի որևէ գույք, որևէ տեխնիկա և հիմա չի կարող այլևս զբաղվել էլեկտրաէներգիայի արտադրությամբ։ Ի դեպ, 2010թ. դեկտեմբերին, կառավարության որոշմամբ, վաճառվել էր «Ձորահէկ»-ի գույքը, իսկ դրանից 6 ամիս անց՝ 2011 թ մայիսին, կառավարությունը լուծարեց այն՝ հիմնավորմամբ, որ ՀԷԿ-ն այլեւս գույք չունի։ Նույնը հիմա սպառնում է Որոտանի ՀԷԿ-ին։

Грайр Товмасян, мягко говоря, солгал – «Жоховурд»
Газета «Жоховурд» пишет: «Министр юстиции Армении Грайр Товмасян еще 5-го февраля заявил в Национальном собрании, что было продано не все имущество Воротанского каскада ГЭС, а лишь его часть. Однако выясняется, что Грайр Товмасян, мягко говоря, солгал.
В распоряжении газеты оказался договор о продаже Воротанской ГЭС, из которого следует, что «компания «Контур Глобал Гидро Каскад» приобрела все имущество, принадлежащее продающей стороне по праву используемой собственности, вне зависимости от того обстоятельства, где но находится, движимое ли оно или недвижимое, или же наделено обоими качествами, материальное или нематериальное».
«То есть, у Воротанской ГЭС нет какого-либо имущества, какой-либо техники, и сейчас она не может заниматься производством электроэнергии. Кстати, в декабре 2010-го года по решению правительства было продано и имущество «ДзораГЭС», а через полгода после этого – в мае 2011-го года, правительство ликвидировало компанию на том основании, что у ГЭС больше нет никакого имущества. То же самое теперь угрожает и Воротанской ГЭС»,- пишет издание.