Մեկ կուսակցություն, հակասող կարծիքներ
Այսօր տարբեր մամուլի ակումբներում միաժամանակ մամուլի ասուլիս էին տալիս «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավորներ Ստեփան Սաֆարյանը և Վարդան Խաչատրյանը։ Հետաքրքրական է, որ լինելով նույն կուսակցության անդամներ՝ նրանք հայ-թուրքական սահմանի բացման մասին երկու տարբեր կարծիքներ են հայտնել։ Վարդան Խաչատրյանը, օրինակ, խորապես համոզված է, որ սահմանը բաց չի լինի:
-Իմ կանխատեսումը պայամանավորված է նրանով, որ ադրբեջանական ճնշումը Թուրքիայի համար հաղթահարելի չէ։ Այն, ինչի համար Թուրքիային գնահատում են որպես թանկարժեք դաշնակից, որպես բանալի, գտնվում է Ադրբեջանի ձեռքում։ Դա Թուրքիայի հնարավոր ազդեցությունն է թուրքալեզու ժողովուրդների և պետությունների վրա, որոնք բնակեցնում են Կասպյան ավազանը, և որոնց հետ կապը պայմանավորված է Ադրբեջանով,- ասել է Վ. Խաչատրյանը՝ հավելելով, որ հնարավոր է Թուրքիայից և Հայաստանից մեկական հյուպատոսներ լինեն Թբիլիսիում, և նախնական դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատվեն, բայց սահմանը, ըստ պատգամավորի, միանշանակ չի բացվի։
«7օր»-ի  այն հարցին, թե կգնա՞ արդյոք ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ֆուտբոլ դիտելու, Վ. Խաչատրյանը պատասխանել է, թե չի կարող կանխատեսում անել.
-Ինձ թվում է, որ ճիշտ կլինի չգնալը և գործընթացը կասեցնելը։
Փոխարենը, «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Ստեփան Սաֆարյանը կարծում է, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը կգնա Հայաստան-Թուրքիա ֆուտբոլային հանդիպումը դիտելու, քանի որ Թուրքիայի վրա ԱՄՆ-ի կողմից ճնշում է գործադրվում։
-Կոնգրեսում առաջ է քաշվել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևը։ Սա նշանակում է, որ Թուրքիան հայտնվելու է լուրջ ճնշումների տակ՝ կա՛մ բացել սահմանը և գնալ քայլ առաջ հայ-թուրքական հարաբերությունների նորմալացման ուղղությամբ, կա՛մ ԱՄՆ-ի կոնգրեսը կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը։ Այս կտրվածքով  ես կարծում եմ, որ Թուրքիան կընտրի սահմանը բացելո՛ւ ճանապարհը։

Одна партия - противоречивые мнения
Сегодня в разных пресс-клубах давали пресс-конференцию депутаты от фракции «Наследие» Степан Сафарян и Вардан Хачатрян. Интересно, что, будучи членами одной и той же партии, они об открытии армяно-турецкой границы выразили два различных мнения. Вардан Хачатрян, например, глубоко уверен, что граница не будет открыта.
«Мой прогноз обусловлен тем, что азербайджанское давление на Турцию непреодолимо. То, за что Турцию так ценят как дорогого союзника, как ключ находится в руках Азербайджана. Это возможное влияние Турции на тюркоязычные народы и государства, которые заселяют Каспийский бассейн, и с которыми связь обусловлена Азербайджаном»,- сказал В.Хачатрян, добавив, что возможно по одному консулу будет из Турции и Армении в Тбилиси и будут установлены предварительные  дипломатические отношения, однако граница, по словам депутата, однозначно не будет открыта.
На вопрос «7or» поедет ли президент РА Серж Саргсян смотреть футбол В.Хачатрян ответил, что не может делать прогноз. «На мой взгляд, было бы верным не пойти и приостановить процесс», - сказал он.
Взамен, депутат фракции «Наследие» Степан Сафарян считает, что президент РА Серж Саргсян поедет на просмотр футбольной игры Армения-Турция, поскольку на Турцию со стороны США применяется давление.
«В Конгрессе выдвинута резолюция признания армянского геноцида. Это означает, что Турция окажется под серьезным давлением или открыть границу и сделать шаг вперед в направлении нормализации армяно-турецких отношений , или Конгресс США признает Армянский геноцид. В этом плане я считаю, что Турция изберет путь открытия границы», - сказал он.