Լևոն Տեր–Պետրոսյանը ջուրը լցրեց Սերժ Սարգսյանի աշխատանքը
Մարտի 1–ի բազմամարդ հանրահավաքը հերթական անգամ ցույց տվեց, որ Սերժ Սարգսյանի ներդրած ջանքերը ոչ մի արդյունք չեն տվել։
ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր–Պետրոսյանի գլխավորած ՀԱԿ–ը շարունակում է մնալ տիտղոսային ընդդիմության դերում և վերահսկել հրապարակը։ Այլ կերպ ասած՝ ՀԱԿ–ը հանդիսանում է Հայաստանում քաղաքական օրակարգի ու գործընթացների վրա ազդող լրջագույն գործոն։
Հարկ է առանձնահատուկ ընդգծել, որ դա յուրօրինակ ֆենոմեն է, ինչը չի հանդիպում նախկին սովետական երկրներից և ոչ մեկում, այդ թվում՝ հետանկախական Հայաստանի քաղաքական պրակտիկայում։
Մեզանում ձևավորված ավանդույթի համաձայն՝ նախագահական ընտրությունների ժամանակ հաղթած, բայց հաղթանակին դե յուրե ձևակերպում տալը չհաջողած ընդդիմադիր գործիչներն իրենց տեղը զիջել են քաղաքական դաշտում, իսկ երրորդ տեղը գրավածները, որպես կանոն, վերածվել են հաճախորդների։
Լևոն Տեր–Պետրոսյանի դեպքում այդ ավանդույթը չգործեց։ 2008–ից անցել է 6 տարի, տեղի են ունեցել համապետական մի քանի ընտրություններ, որոնք արդյունքի տեսանկյունից այնքան էլ հաջող չեն դասավորվել ՀԱԿ–ի ու անձամբ Տեր–Պետրոսյանի համար, բայց նա շարունակում է մնալ ընդդիմադիր դաշտի առաջատար ֆիգուրը։
Որքան էլ իշխանությունները պայթեցրին Տեր–Պետրոսյանի շուրջ ներդրված բոլոր ականներին, մասեր պոկեցին ՀԱԿ–ից, մանրամեծածախ գներով առան բոլոր «շավկաներին», փորձեցին արհեստական լիդերներ փչել և տարատեսակ տեխնոլոգիաներ կիրառել, միևնույն է, չկարողացան վերահսկելի «փողոց» ձևավորել ու խամաճիկային առաջնորդ ստանալ ընդդիմադիր դաշտում։
Արամզավենիչները, դավիթշահնազարյանները, «հորիզոնական» շարժումները, «ուղղահայաց» հաճախորդներն ու մյուսները նույնիսկ չկարողացան մոտ գալ այն նշաձողին, որը սահմանել է Տեր–Պետրոսյանը։ Ասվածի վառ ապացույցը շաբաթ օրը տեղի ունեցած հանրահավաքն էր։
Մարտի 1–ի հանրահավաքը նաև ցույց տվեց, որ «Գեբելսյան» քարոզչամեքենայի արդյունավետությունը շատ ցածր է, և այն միջոցները, որոնք ներդրվում են ստի, կեղծիքի և «մուտիլովկայի» արտադրության ու տարածման վրա, չեն տալիս Բաղրամյան 26–ի համար ցանկալի արդյունքներ։ Այդպես էլ պետք է լիներ, քանզի կարելի է կարճաժամկետում խաբել ժողովրդին, երկարաժամկետում խաբել ժողովրդի մի փոքրիկ մասին, բայց երկարաժամկետում խաբել մի ամբողջ ժողովրդի հնարավոր չէ։ Ստի ոտքերն, ինչպես ասում են, կարճ են լինում։
Շատ խորհրդանշական ստացվեց մարտի 1–ին տեղի ունեցած սերժսարգսյանական ակցիան, որի խոսափող էին դարձել Դավիթ Շահնազարյանն ու Պարույր Հայրիկյանը։ Խղճուկ ու մի քանի հոգանոց այդ «հանրահավաքն» ապացուցեց, որ Սերժ Սարգսյանի բոլոր ջանքերը Լևոն Տեր–Պետրոսյանը ջուրն է լցրել։
ՀՀԿ ղեկավարին հիմա այլ բան չի մնում, քան փրփուրներից կախվել ու կառչել ենթատեքստից կտրված բառերից։ Իսկ դա նշանակում է, որ ժամանակն է բոլոր հաճախորդների «պրեմիան» կտրել, քանի որ լավ չեն աշխատում։ Անկեղծ ասած՝ չեն էլ կարող լավ աշխատել, քանզի Սերժ Սարգսյանի պարագայում անզոր կլիներ անգամ ինքը Գեբելսը, էլ ուր մնաց, թե երիտգեբելսները կարողանան փրկել «Վերջի բոլշևիկին»։

Левон Тер-Петросян пустил все старания Сержа Саргсяна насмарку
Многолюдный митинг 1 марта в очередной раз показал, что предпринимаемые Сержем Саргсяном усилия не приносят ожидаемых им результатов.
Возглавляемый первым президентом РА Левоном Тер-Петросяном АНК продолжает оставаться титульной оппозицией и контролировать площадь. Иными словами, АНК является серьезнейшим фактором, влияющим на политическую повестку Армении и происходящие в стране процессы.
Стоит особо подчеркнуть, что это является своеобразным феноменом, который не встречается в политической практике других постсоветских стран.
Согласно сложившейся у нас традиции, победившие на президентских выборах, но не сумевшие де-юре оформить свою победу оппозиционные деятели уступают свои позиции на политическом поле, а занявшие вторые места, как правило, превращаются в клиентов власти.
В случае с Левоном Тер-Петросяном эта традиция не сработала. С 2008 года прошло несколько общереспубликанских выборов, которые в плане полученных результатов сложились для АНК и лично Тер-Петросяна не столь удачно, однако он продолжает оставаться доминирующей на оппозиционном поле фигурой.
Какие бы попытки по подрыву заложенных вокруг Тер-Петросяна политических мин ни предпринимались властями, как бы они ни пытались расколоть АНК, переманить к себе по мелкооптовым ценам всех «шавок», раздуть мыльные пузыри псевдолидеров и применить различные технологии, всё равно они не смогли сформировать управляемую «улицу» и получить на оппозиционном поле марионеточного лидера.
Арамзавенычи, давидшахназаряны, «горизонтальные» движения, «вертикальные» клиенты и остальные даже не смогли приблизиться к той планке, которую задал Тер-Петросян. Ярким подтверждение сказанному является прошедший в субботу митинг.
Митинг 1 марта продемонстрировал также, что эффективность «геббельского» агитпропа находится на крайне низком уровне и что затрачиваемые на производство и распространение лжи, фальсификаций и «мутиловок» средства не приносят президентскому дворцу ожидаемых результатов. Так и должно было быть, ведь в краткосрочной перспективе народ можно обмануть, но обманывать весь народ в течение длительного времени невозможно. Как говорится, век лжи недолог.
Весьма символичной получилась сержсаргсяновская акция 1 марта, рупорами которой стали Давид Шахназарян и Паруйр Айрикян. Этот жалкий «митинг» из нескольких человек доказал, что все усилия Сержа Саргсяна Левоном Тер-Петросяном были пущены насмарку.
Руководителю РПА сейчас не остается ничего другого, кроме как хвататься за последнюю соломинку и цепляться за вырванные из контекста слова. А это значит, что пора лишать «премии» не справляющихся со своими задачами клиентов. Хотя, вряд ли они сумели бы выполнить свою работу лучше, ведь в случае с «последним большевиком» бессилен был бы даже сам Геббельс, куда уж там младогеббельсам.