«Անկախ» մամուլի այրվող թևերը
ՀՀ արտաքին ու ներքին քաղաքականությունն ամբողջությամբ տապալած Սերժ և Տիգրան Սարգսյանները շատ են սիրում հայտարարել, թե «զատո» մեզ մոտ խոսքի ազատության աննախադեպ աճ է արձանագրվել և մամուլը դարձել է անկախ։
Լրատվական դաշտի մի շարք ներկայացուցիչներ էլ են սիրում հայտարարել, թե այժմ մամուլի դաշտը համեմատաբար լավ վիճակում է։ Բայց այդպե՞ս է դա արդյոք։
«Ազատ» մամուլի և խոսքի ազատության հաղթարշավի մասին խոսակցություններն, իրականում, դեմագոգիայի ու կատարյալ ցինիզմի դրսևորումներ են։ Ասվածի վառ ապացույցը շարմազանովական շրջաբերականների բացահայտումն էր։
Պարզվում է, որ ազատ և անկախ մամուլն այն է, երբ ՀՀԿ խոսնակ Շարմազանովը Բաղրամյան 26–ի տակ գործող, այսպես կոչված, ազատների ու անկախների անունից ինքն իրեն հարց է տալիս ու ինքն էլ պատասխանում այդ հարցին, իսկ լրատվամիջոցներ կոչվածները տարածում են «իրենց» տված հարցի պատասխանները։
Ասել է թե՝ Հայաստանում ստեղծված է ոչ թե ազատ ու անկախ լրատվամիջոցների ցանց, այլ «Գեբելսյան» քարոզչամեքենա, որի հիմնական ֆունկցիան գաղջ մթնոլորտ ստեղծելն ու «հակալօլիգարխիկ» կոդերով «Վերջի բոլշևիկի» աթոռն անառիկ պահելն է՝ սեփականության վերաբաշխման և «Մեկ օլիգարխի տնտեսության» կառուցման նպատակով։
Սերժ և Տիգրան Սարգսյանները հանրային հենարան չեն ունեցել, չունեն և չեն էլ ունենալու։ «Անկախ» մամուլի ֆունկցիան, ըստ այդմ, իշխանությունների համար հանրային աջակցությանն իմիտացիա ապահովելն է՝ «դհոլային» գործիչների, «պոլիտԾիխնոլոգների» և մի քանի հոգանոց «քաղաքացիականների» օգնությամբ։
Սերժ Սարգսյանին այս «անկախները» պետք են նաև քաղաքական դաշտը պղտորելու և բոլորին սևացնելու համար, որպեսզի իր սևությունը չերևա։
Այո՛, Հայաստանում կան իշխանական վերահսկողությունից դուրս գործող անկախ լրատվամիջոցներ։ Խոսքս հատկապես համացանցային տիրույթին է վերաբերում, բայց դա ի հեճուկս Սերժ Սարգսյանի ցանկության է ստացվել։
Եթե չլինեին ԲՀԿ–ն ու ՀԱԿ–ը, որոնք դիմադրության ճակատ են ձևավորել նեոբոլշևիկների դեմ, ապա այդ մի քանի կայքերն ու Բաղրամյան 26–ի վերահսկողությունից դուրս գործող «Չորրորդ իշխանություն» թերթը Սերժը վաղուց փակած կլիներ։ Էլ չխոսած «Կենտրոն» և «Երկիր մեդիա» հեռուստաընկերությունների մասին, որոնք, ճիշտ է, համացանցային հռետորաբանությունը չունեն, բայց ցանկացած պահի կարող են ունենալ և այժմ էլ իշխանությունների տեսակետից տարբերվող տեսակետներ են ներկայացնում թե՛ արտաքին, թե՛ ներքին քաղաքական թեմաներով։
ՀՀԿ ղեկավարն այնքան ուժեղ չէ, որ արգելի համացանցում առկա որոշակի ազատությունը, բայց միևնույն ժամանակ այնքան ուժեղ է (փողով), որ կարողանա նույն համացանցը լցնել աղբով և տեղեկատվական խոտանով, որպեսզի հնարավորություն ստանա գոնե էժանագին աղմուկի միջոցով հակակշռել իր վերահսկղությունից դուրս գործողներին։ Սակայն ինչպես կյանքն է ցույց տալիս՝ Սերժի բոլոր ջանքերը ջուրն են լցվել, քանզի հնարավոր չէ անընդհատ խաբել մի ամբողջ ժողովրդի։
Չլիներ ԲՀԿ–ի ու ՀԱԿ–ի դիմադրությունը, չլիներ ԱԺ 4 ոչիշխանական ուժերի համատեղ պայքարը, չէին լինի քաղաքացիական նախաձեռնությունները և անգամ «Ֆեյսբուքում» իր միտքը հայտնելու ազատություն չէր ունենա ՀՀ որևէ քաղաքացի։ Բոլորին այնպիսի տոտալ վերահսկողության տակ կվերցնեին այս նեոբոլշևիկները, որ էլ դու սուս։ Փողոցում արված կարմիր կետագծերը կգծեին մարդկանց տներում ու տեսախցիկների միջոցով գումարներ կգանձեին, ասենք, տան խոհանոցում երկար մնալու համար։
«Գեբելսյան» քարոզչամեքենան պարտվել է, քանզի հակապետական քաղաքականություն էր վարում. «մուտիլովկաներով» հեռու չես գնա։ Իշխանությունների բոլոր նախագծերը տապալվել են։ Դա հատկապես վերաբերում է «Առաջադեմ և արևմտամետ Սերժ Սարգսյան» նախագծին։
Սերժն ու Տիգրանն էլ գիտեն, որ պարտվել են ու դրա համար էլ երբ խոսում են խոսքի ազատությունից ու դա համարում իրենց ձեռքբերումը՝ դրանից անմիջապես հետո սկսում են հարձակվել լրատվամիջոցների վրա ու հայտարարել, որ ամեն ինչի մեղավորը խոսքի ազատությունն է, և որ մարդիկ արտագաղթում են վատ լուրերի պատճառով։ Զարմանալ պետք չէ, քանզի նրանք անկեղծորեն են դժգոհում, բայց ոչ թե «անկախներից», այլ այն լրատվամիջոցներից, որոնք չեն մտել «Գեբելսյան» քարոզչահամակարգի մեջ և չեն զբաղվում հանրային մանիպուլյացիաներով։
«Վերջի բոլշևիկին» նյարդայնացնում է այդ վիճակը, ու նա ստիպված անձամբ է «մեյդան» մտնում, որպեսզի արդարացնի իշխանությունների պարտադիր կուտակային թալանը, բայց խիարը, ինչպես միշտ, թարս է բուսնում։ Իսկ այրվող թևերով «անկախներն» անկարող են փրկել իրենց տիրոջը, քանզի մեկը լինի իրենց փրկի։

Опаленные крылья «независимых»
Полностью провалившие внутреннюю и внешнюю политику РА Серж Саргсян и Тигран Саркисян очень любят повторять, что «зато у нас зафиксирован беспрецедентный рост свободы слова, а пресса стала "независимой"».
Заявлять, что сейчас медиа-поле находится в сравнительно добротном состоянии, любит и ряд представителей информационного поля. Но так ли это на самом деле?
Разговоры о независимой прессе и победном шествии свободы слова в действительности являются обычными проявлениями демагогии и полного цинизма. Ярким подтверждением сказанному является разоблачение шармазановских циркуляров.
Выясняется, что свободная и независимая пресса – это то, когда пресс-секретарь РПА Эдуард Шармазанов от имени подконтрольных президентскому дворцу «независимых» и «свободных» сам задает себе вопросы и отвечает на них, а так называемые СМИ распространяют ответы на заданные «ими» вопросы.
Иными словами, вместо сети свободных и независимых СМИ в Армении создан «геббельский» агитпроп, основными функциями которого являются формирование гнетущей атмосферы и поддержание в «антиолигархических» кодах незыблемости кресла «последнего большевика» с целью передела собственности и построения «Экономики одного олигарха».
Серж и Тигран не имели, не имеют и не будут иметь общественной опоры. В этой связи функцией «независимой» прессы является обеспечение для властей имитации общественной поддержки с помощью «барабанных» деятелей, «политтехнологов» и собирающихся в группы по несколько людей «гражданственников».
Эти «независимые» Сержу Саргсяну нужны также для очернения политического поля и дискредитации всех остальных, чтобы на их фоне не было заметно его собственной замаранности.
Действительно, в Армении есть неподконтрольные властям независимые СМИ. Речь в особенности идет об интернет-пространстве. Однако так получилось вопреки чаяниям Сержа Саргсяна.
Если бы не сформировавшие фронт сопротивления необольшевикам ППА и АНК, то уже давно закрытыми оказались бы и неподконтрольные президентскому дворцу несколько сайтов и газета «Чоррорд ишханутюн». Не говорю уже о телеканалах «Кентрон» и «Еркир медиа», которые (хотя и не обладают риторикой электронных СМИ, но могут перенять ее в любой момент) высказывают отличающиеся от властных позиций мнения как на внешнеполитическую, так и на внутриполитическую тематику.
Руководитель РПА не так силен, чтобы подавить существующую в интернете определенную свободу, но и не так могуч (финансово), чтобы заполонить сеть информационным мусором ради получения возможности перевесить дешевой шумихой действующих вне его контроля. Однако, как показала жизнь, все старания Сержа оказались тщетными, поскольку невозможно постоянно водить за нос целый народ.
Не будь сопротивления ППА и АНК, не будь совместной борьбы 4 некоалиционных сил НС, не было бы ни гражданских инициатив, ни даже возможности свободно выражать свои мысли в «Фейсбук». Эти необольшевики взяли бы всех нас под такой тотальный контроль, что Боже упаси. Расчерченные на улицах красные пунктиры были бы проведены даже в домах, а посредством видеокамер люди штрафовались бы, скажем, за слишком долгое пребывание на кухне.
«Геббельский» агитпроп проиграл, потому что проводил антигосударственную политику – на «мутиловках» далеко не уедешь. Все проекты властей провалились. Особенно это касается проекта «Прогрессивный и прозападный Серж Саргсян».
О том, что они проиграли, знают и Серж с Тиграном. Поэтому, когда они начинают говорить о свободе слова и преподносят это в качестве достижения, они сразу же после этого набрасываются на СМИ и заявляют, что виновата во всем свобода слова и люди эмигрируют из-за плохих новостей. Удивляться не стоит, так как негодуют они искренне, но не на «независимых», а на тех представителей средств массовой информации, которые не входят в «геббельскую» агитсистему и не занимаются манипуляцией общественного мнения.
«Последнего большевика» раздражает то обстоятельство, что он вынужден лично оправдывать обязательный накопительный пенсионный грабеж, а огурец, как всегда, взрастает неправильно. «Независимые» же с опаленными крыльями не в силах спасти своего хозяина – было бы кому помочь им самим.