Ռուսաստանը 15-16 մլրդ ռուբլի կտրամադրի Աբխազիայում բազա ստեղծելու համար
2010թ. Ռուսաստանը մոտ 2,5 մլրդ ռուբլի կծախսի Աբխազիայի բյուջեին աջակցելու համար և ավելի քան 15 մլրդ՝ ռազմական բազայի և սահմանի կառուցման համար։ Այս մասին հայտնել է ՌԴ վարչապետ Վլադիմիր Պուտինն իր՝ Աբխազիա կատարած այցի ժամանակ։
-Այս տարի Աբխազիայի բյուջեի աջակցման համար մենք տրամադրել ենք մոտ 2,5 մլրդ ռուբլի, մյուս տարի այդ թիվը մի փոքր քիչ կլինի։ Սակայն մյուս տարի անվտանգության հարցերի լուծման, այսինքն՝ մեր ռազմական բազայի և Աբխազիայի պետական սահմանի կառուցման համար մենք մեծ գումարներ ենք ուղղել՝ մոտ 15 ռուբլի,- հավելել է Ռուսաստանի վարչապետը։
Նա նշել է՝ դա սահմանի ամրապնդում է և ժամանակակից սահմանի ստեղծումը, այլ ոչ թե «Մաժինո գծի»։
Պուտինի գնահատականներով՝ ևս 4 մլրդ ռուբլի կպահանջվի ենթակառուցվածքների նախագծերի իրականացման համար՝ կապված տրանսպորտի զարգացման և սահմանային անցակետերի կառուցման հետ։
-Անկեղծ կլինեմ. մենք ֆինանսավորման հստակ աղբյուրներ չենք որոշել, սակայն խճուղային ճանապարհների զարգացման, կամրջի կառուցման, Սոչիի և Սուխումիի միջև երկաթուղու վերանորոգման և ծովային ճանապարհի լիարժեք բացման համար կպահանջվի մոտ 4 մլրդ ռուբլի,- ասել է նա։
Նա նաև նշել է, որ այդ հաշվարկները դեռևս պատշաճ ձևով չեն արվել, սակայն փորձագետներն աշխատում են դրանց ուղղությամբ։

Россия в 2010 году направит 15-16 млрд на создание базы в Абхазии
Россия потратит в 2010 году около 2,5 млрд рублей на поддержку бюджета Абхазии и более 15 млрд - на обустройство военной базы и границы. Об этом заявил премьер-министр Владимир Путин в преддверии своего визита в Абхазию.
«В этом году на поддержку бюджета Абхазии мы направили где-то 2,5 млрд рублей, в следующем году это будет чуть поменьше, но в следующем году на решение вопросов безопасности, то есть на обустройство нашей военной базы и госграницы Абхазии мы направим большие деньги - в районе 15 млрд рублей», - добавил глава российского правительства.
«Это укрепление границы и создание современной, не «Линии Мажино», а именно границы», - подчеркнул он.
По оценкам Путина, еще около 4 млрд рублей потребуется на реализацию инфраструктурных проектов, связанных с развитием транспорта и обустройством погранпереходов.
«Пока, скажу честно, мы конкретных источников финансирования не определили, но на развитие шоссейной дороги, на строительство моста, на ремонт железной дороги между Сочи и Сухуми, на полноценное открытие движения по морю между Сочи и Сухуми потребуется где-то в районе 4 млрд рублей», - сказал он.
Путин отметил также, что «пока эти расходы и не посчитаны как следует, однако эксперты ведут работу в этом направлении».