ԵԱՀԿ առաքելությունը ԼՂ–ի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացնելու
Մարտի 19-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացնելու Ասկերանի ուղղությամբ Բաշ Քարվենդ բնակավայրի մոտակայքում: Այս մասին տեղեկացնում է ԼՂՀ Արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայությունը։
ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացնելու են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկը եւ նրա դաշտային օգնական Իրժի Աբերլեն /Չեխիա/, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի /ԲՄՊԽ/ ներկայացուցիչ Անդրեյ Բարաշկինը /Ռուսաստան/:

Согласно достигнутой с властями Нагорно-Карабахской Республики договоренности, миссия ОБСЕ 19 марта проведет плановый мониторинг линии соприкосновения вооруженных сил Нагорного Карабаха и Азербайджана в Аскеранском направлении вблизи населенного пункта Баш Карвенд.
Как сообщает пресс-служба МИД НКР, с позиций Армии обороны НКР наблюдение будут осуществлять личный представитель действующего председателя ОБСЕ, посол Анджей Каспшик и его полевой помощник Иржи Аберле (Чехия), а также представитель Группы планирования высокого уровня (ГПВУ) ОБСЕ Андрей Барашкин (Россия).