Փարիզի քաղաքապետը պատմության մեջ առաջին անգամ կին կլինի
Ֆրանսիական սոցիալիստական կուսակցության ներկայացուցիչ Անն Իդալգոն կդառնա Փարիզի նոր քաղաքապետը և առաջին կինը, որը կստանձնի այդ պաշտոնը։ Այդ են վկայում ՏԻՄ ընտրությունների պաշտոնական տվյալները՝ նախօրեին հրապարակված Ֆրանսիայի ներքին գործերի նախարարության կողմից: Իդալգոն, հավաքելով 53.5 % ձայն, հաղթանակ է տարել մրցակից Նատալի Կոստյուշկո Մորիզեի նկատմամբ։ Պաշտոնապես քաղաքապետի ընտրությունները տեղի կունենան ապրիլի 5-ին քաղաքային խորհրդի նիստում՝ ձևավորված ՏԻՄ ընտրության արդյունքում։ Անն Իդալգոն եղելէ 2001-ից Փարիզի քաղաքապետ ընտրված Բերտրան Դելանոեի տեղակալը:

Представитель Французской социалистической партии Анн Идальго станет новым мэром столицы и первой в истории женщиной, которая займет эту должность. Таковы официальные данные, опубликованные в воскресенье МВД Франции по результатам прошедших в стране муниципальных выборов.
Как передает ИТАР-ТАСС, Идальго, набрав 53,5% голосов, победила соперницу – кандидата от правых, бывшего министра Натали Костюшко-Моризе – с перевесом почти в 10%, несмотря на то, что в первом туре уступила ей.
Официально выборы мэра пройдут 5 апреля на заседании городского совета, сформированного по результатам голосования горожан на муниципальных выборах.
Анн Идальго в течение многих лет работала заместителем мэра Парижа Бертрана Деланоэ, занимавшего этот пост с 2001 года.
Мэром Парижа впервые в истории станет женщина