Որտե՞ղ կհայտնվի Տիգրան Սարգսյանը
Անսպասելիորեն «փորացավ» ունեցած Տիգրան Սարգսյանի ինֆորմացիոն զինվորները, «Տաշած քարը գետնին չի մնում» ծրագրի շրջանակներում, կանխագուշակում են, որ նա կարող է հայտնվեմ ՄՄ կամ ԵՄ կառույցներում։
Մեզանում, փաստորեն, այնպիսի ցինիկ մթնոլորտ է, որ պաշտոնից հեռացվելուց հետո էլ Տիգրան Սարգսյանին ԵՄ–ից ՄՄ են գցում ու հակառակ ուղղությամբ՝ ձեռքի հետ էլ «փիառ» անելով, թե իբր նա այնպիսի միջազգային կարգի մասնագետ է, որ ԵՄ–ն ու ՄՄ–ն ձեռքից ձեռք են խլում։
Իրականում Տիգրան Սարգսյանը ոչ թե «տաշած քար» է, այլ փշրված «պերեգարոդչնի պլիտա», որը ենթակա չէ օգտագործման։
Հաշվի առնելով հայտնի հանգամանքները՝ Տիգրան Սարգսյանի տեղը ոչ թե ԵՄ կամ ՄՄ կառույցներն են, այլ ՔԿՀ–ն՝ քրեակատարողական հիմնարկը։
Այն, ինչ նա արել է Հայաստանի տնտեսության հետ, պարզապես բարբարոսություն է՝ ուղեկցված առանձնապես խոշոր չափերի հասնող թալանով։ Եվ եթե այդքանից հետո Տիգրան Սարգսյանը պետք է մնա ազատության մեջ ու վայելի իր չվաստակած հանգիստը («չվաստակած» ասելով նկատի չունեմ գումարային պահը, քանզի գումար նա ահագին վաստակել է այս ընթացքում), ապա երկիրը երկիր չի դառնա։
«Սառը» պատերազմի մեջ գտնվող Հայաստանի տնտեսությանը հասցված շեշտակի հարվածը չի կարող անհետևանք մնալ։ Հատկապես ուշադրության է արժանի այն տոտալ թալանն ու ցինիկ գանձագողությունը, որը տեղի ունեցավ Տիգրան Սարգսյանի վարչապետության շրջանում։
Հասկանալի է, որ նա գործել է ոչ միայնակ և եղել է հանցակից, բայց ՀՀ սահմանադրության տողատակերում հատուկ կարգավիճակ է նախատեսված վարչապետների համար և բոլոր այն մարդիկ, ովքեր համաձայնում են ստանձնել այդ պաշտոնը, պետք է լավ իմանան այդ հատուկ կարգավիճակից բխող հետևանքների մասին։
Ըստ մայր օրենքի չգրված հոդվածների՝ վարչապետի պաշտոնը մեզանում անցումային է։ Այն ցատկահարթակ է դեպի նախագահական աթոռը կամ ճանապարհ է դեպի անհայտություն (այդ թվում՝ կալանավայր)։
Տիգրան Սարգսյանն ուզում էր գնալ առաջին տարբերակով ու դառնալ Սերժ Սարգսյանի ժառանգորդը, սակայն իր գործունեությամբ արժանացավ համընդհանուր քննադատության և այժմ պետք է պատասխան տա օրենքի ողջ խստությամբ։
Վարչապետն, ըստ մեր սահմանադրության ներքին փիլիսոփայության, նախագահի հավակնորդ է կամ քավության նոխազ։ Տիգրան Սարգսյանինը երկրորդ դեպքն է։ Սերժ Սարգսյանը նրան «փուռը» տվեց, որպեսզի խուսափի սեփական աթոռի կորստից։
ՀՀԿ ղեկավարը հիմա պետք է կատարի երկրորդ քայլը։ Նա պետք է Տիգրան Սարգսյանին զոլավոր շորեր հագցնի, այլապես ստիպված կլինի հետագայում ընկերակցել նրան։
Ի դեպ, ցանկացած ֆիգուր, ով այժմ կհայտնվի վարչապետի աթոռին՝ անկախ իր կամքից ստիպված կլինի բարձրացնել Տիգրան Սարգսյանի արածներին քրեական օրենսգրքի սահմաններում գնահատականներ տալու հարցը։
Գանձարանը դատարկ է։ Դրա համար պետք է պատասխան տրվի, ինչպես նաև վերադարձվի գողոնը։ Այլապես ստացվում է, որ մարդը կարող է գալ վեց տարի վարչապետ աշխատել, ժողովրդի ու պետության վրա «կայֆավատ» լինել, «պարտադիր կուտակային» փող գռփել ու հետո հանգիստ վայելել կյանքի մնացյալ հատվածը Իսպանիայի արևառատ լողափերում։
Եթե մենք ուզում ենք պետություն դառնալ, ապա Տիգրան Սարգսյանը պետք է դատվի օֆշորի, թանկարժեք ու չաշխատող բիոզուգարանների, կովերի պտուկները լվանալու մասին դասախոսությունները գյուղացիների վրա 17 միլիոն դոլարով ծախելու, պետության ու սերունդների հաշվին վերցրած միլիարդավոր դոլարների վարկերը մսխելու, պետական պահուստային 700 միլիոն դոլարը ֆիքսված փոխարժեքի քաղաքականության շնորհիվ փոշիացնելու, հարկային տեռորի, «Նաիրիտի», «ատկատների», «տենդերների», բյուջետային միջոցների թալանի, ինչպես նաև այլ «քաջագործությունների» համար։ Դա դաս կլինի բոլորի համար, ինչպես նաև կապահովի գումարների վերադարձը։

Где окажется Тигран Саркисян?
Информационные труженики неожиданно «уставшего» от премьерского бремени Тиграна Саркисяна в рамках программы «Катящийся камень мхом не обрастет» пытаются предсказать его возможное появление в структурах ЕС или Таможенного союза.
Фактически, у нас царит настолько циничная атмосфера, что даже после отстранения от должности Тиграна Саркисяна перебрасывают из ЕС в ТС и обратно, по пути пиаря, будто он настолько сильный специалист международного класса, что в ЕС и ТС за него развернулась настоящая борьба.
В действительности Тигран Саркисян не «катящийся камень», а осыпавшаяся «перегородочная плита», которая впредь непригодна к использованию.
Учитывая известные обстоятельства, место Тиграна Саркисяна не в ЕС и ТС, а в уголовно-исправительном учреждении.
То, что он сотворил с экономикой страны, сродни варварству, сопровождавшемуся разграблением в особо крупных размерах. И если после столького Тигран Саркисян должен оставаться на свободе и наслаждаться не заслуженным им отдыхом, то о нормальной стране нам даже немечтать.
Нанесенный экономике страны, находящейся в состоянии «холодной» войны, удар не может пройти бесследно. Особого внимания заслуживает то разграбление и казнокрадство, которое имело место в период премьерства Тиграна Саркисяна.
Понятно, что действовал он не в одиночку, и являлся всего лишь соучастником, однако в подстрочии Конституции РА для премьера предусмотрен особый статус, и все те, кто соглашаются возглавить правительство, должны прекрасно осознавать вытекающие из этого статуса последствия.
Согласно неписаным статьям Основного закона, премьерское кресло у нас переходное. Оно является трамплином к президентскому креслу или дорогой в безызвестность (в том числе в места не столь отдаленные).
Тигран Саркисян хотел пойти по первому пути и стать преемником Сержа Саргсяна, однако из-за своей деятельности удостоился всеобщей критики, и сейчас должен понести ответственность по всей строгости закона.
Согласно внутренней философии нашей Конституции, премьер является претендентом на президентский пост или козлом отпущения. Тигран Саркисян относится ко второму случаю. Серж Саргсян сдал его, чтобы избежать потери собственного кресла.
Руководитель РПА сейчас должен предпринять следующий шаг. Он должен надеть на него арестантскую робу, иначе впоследствии будет вынужден оказаться его причастником.
Кстати, любая фигура, которая займет сейчас премьерское кресло, независимо от себя, должна будет поднять вопрос уголовно-правовой оценки деятельности Тиграна Саркисяна.
Казна пуста. На это должен быть дан ответ, как и должно быть возвращено награбленное. Иначе получится, что человек может шесть лет проработать премьером, хорошенько «оттянуться» на народе и государстве, награбить «обязательные накопительные» суммы и наслаждаться оставшейся частью жизни на солнечном побережье Испании.
Если мы хотим стать государством, то Тигран Саркисян должен сесть за оффшоры, дорогостоящие и неработающие биотуалеты, затраченные на лекции о промывании коровьего вымени теплой водой 17 млн. долларов, растрату взятых за счет государства и будущих поколений миллиардных кредитов, распыление благодаря политике фиксированного курса 700 млн. долларов госрезерва, а также за «Наирит», «откаты», подставные тендеры, разграбление бюджета и другие «геройства». Это станет для всех уроком и поможет вернуть деньги.