Իշխանական օլիգարխիան տվեց իր առաջին զոհը. սկսվում է պայքարի 2–րդ փուլը
Փուլային և անցնցում տարբերակով ամբողջական իշխանափոխության հասնելու ԱԺ չորս ոչիշխանական ուժերի միասնական օրակարգի առաջին կետը կամ պայքարի առաջին փուլում ակնկալվող արդյունքը տխրահռչակ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի ու նրա ղեկավարած կառավարության հրաժարականն էր։ Այդ խնդիրն արդեն լուծվել է։
Սերժ Սարգսյանը փորձեց իրեն հատուկ մեթոդներով կանխել կառավարության հրաժարականի հարցի բարձրացումն ԱԺ–ում։ Բաղրամյան 26–ից սկսեցին անհատական աշխատանք տանել «Հրաշալի քառյակը» ներկայացնող առանձին պատգամավորների հետ, որպեսզի Սահմանադրությամբ նախատեսված 44 ստորագրությունը չհավաքվի, ու հարցն ընդհանրապես չմտնի օրակարգ։
Հիմնական ճնշումները բանեցվում էին ԲՀԿ–ական սեփականատեր պատգամավորների վրա։ Ակնկալածից զգալիորեն քիչ արդյունքի հասնելով և հասկանալով, որ չորս ուժերի համար խորհրդարանում բարձրացվելիք կառավարության հրաժարականի հարցն ընդամենը տեխնոլոգիական քայլ է լինելու «փողոցի» օգնությամբ ամբողջական իշխանափոխության հասնելու ճանապարհին, Սերժ Սարգսյանը զոհեց իշխանական օլիգարխիայի կարկառուն ներկայացուցիչ Տիգրան Սարգսյանին։
Բոլորն էլ հասկանում էին, որ Կառավարության հրաժարականի պահանջով շուրջօրյա հանրահավաքներն, ի վերջո, հանգեցնելու էին Սերժ Սարգսյանի հրաժարականին։ Վերջինս սթափ գնահատեց իրավիճակը, հաշվեց իր ուժերը և առանց «փողոցը» տեսնելու՝ «մատաղ» արեց Տ. Սարգսյանին։
Սերժ Սարգսյանը հասկացավ, որ եթե Տիգրանի պահով համառի, ապա կընկնի Յանուկովիչի օրը (լավագույն դեպքում)։ Հասկացավ ու փորձեց «Հրաշալի քառյակից» խլել նախաձեռնությունը՝ նախապես բավարարելով նրանց միասնական պահանջը կառավարության մասով։
Հարկ է արձանագրել, որ նորանկախ Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ վարչապետը հեռացվում է իշխանության ընդդիմախոս քաղաքական ուժերի ու հանրային ճնշման արդյունքում։ Ընդ որում, ճնշման «նյութականացում» դեռ չէր էլ եղել, այսինքն՝ «փողոցը» դեռ չէր հավաքվել, բայց Ս. Սարգսյանը գնաց զիջումների։
Ոչիշխանական ուժերը հասան Տիգրան Սարգսյանի հրաժարականին առանց «կրակոցի»։ Ուժի կիրառման սպառնալիքը տվյալ դեպքում ավելի ազդեցիկ գտնվեց, քան բուն ուժի կիրառումը։
Տիգրանի հեռացումով հսկայական հարված հասցվեց «Մեկ օլիգարխի տնտեսության» կառուցման գործին։ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած օլիգարխիան էական կորուստ ունեցավ։ Պետբյուջեի և դրսից բերվող վարկերի մսխման մեխանիզմը կորցրեց իր գլխավոր ֆունկցիոնալ օղակներից մեկին, ով համատեղությամբ նեոբոլշևիզմի գաղափարախոսության քարոզով էր զբաղված՝ փորձելով տոտալ թալանին տալ բարեշրջիչ տեսք։
Այժմ ստեղծվել է նոր իրավիճակ։ Սերժ Սարգսյանն այնքան թույլ գտնվեց, որ զոհեց իր անփոխարինելի թիմակցին, բայց դեռ այնքան թույլ չէ, որ սեփական աթոռի համար կռիվ չտա և մինչև վերջին փամփուշտը չպաշտպանվի։ Այո՛, նա այժմ զրկվել է աջ թևից, բայց հանրության ու պետության համար դեռ վտանգ է ներկայացնում երկրորդ թևով։
Իսկ դա նշանակում է, որ «Հրաշալի քառյակը» պետք է վերանայի իր մարտավարությունը (ռազմավարությունն ամբողջական իշխանափոխությունն է և համակարգային բարեփոխումը, որոնք վերանայման կարիք չունեն), այլապես կկորցնի իրավիճակը թելադրողի այն կարգավիճակը, որը ձեռք էր բերել վերջին ամիսներին։
Սերժ Սարգսյանը, Տիգրան Սարգսյանին հեռացնելով, փորձում է քառյակից խլել նախաձեռնությունը և գործընթացները տանել բախումնային սցենարով, քանզի միայն այդ դեպքում նա կարող է վերարտադրվելու շանս ստանալ։ Դա թույլ չտալու համար չորս ուժերն ունեն հետևյալ տարբերակները՝ կա՛մ կառավարության ու վարչապետի սեփական թեկնածուով նոր զիջումներ պարտադրել Սերժ Սարգսյանին՝ Ազգային համաձայնության կառավարության ձևավորման և իշխանության փաստացի կիսման տեսքով, կա՛մ ստիպել իշխանությանը փոխել վարվող քաղաքականությունը և հրապարակավ հրաժարվել սահմանադրական փոփոխությունների միջոցով վերարտադրվելու մտադրությունից։
Երկու դեպքում էլ քառյակը պետք է գործի միասնաբար և շարունակի ճնշումները՝ օգտագործելով ինչպես խորհրդարանի ամբիոնը, այնպես էլ «փողոցը» (կամ դրա ուրվականը)։
Կա տեսակետ, որ հիմա կարելի է միանգամից պահանջել Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը և հասնել հաջողության, քանզի իշխանությունը, պատկերավոր ասած, «տակը լցրել» է։
Այն, որ իշխանությունը «տակը լցրել» է, անհերքելի փաստ է, բայց նույն իշխանությունը դեռ ռեսուրս ունի դիմադրելու։ Հետևաբար, պետք է շարունակել իշխանական օլիգարխիային համակարգային հարվածներ հասցնելու գործընթացը, որպեսզի հետագա փոփոխությունները լինեն անցնցում և անարյուն։
Սա, իհա՛րկե, չի նշանակում, որ պետք է բացառել «փողոցը»։ Ճիշտ հակառակը՝ միասնական «փողոցի» սպառնալիքը կամ դրա առարկայական կիրառումը միշտ պետք է կախել Սերժ Սարգսյանի գլխավերևում, որպեսզի նա զգա մշտական սպառնալիքի վտանգը և «շողուլի» գալու հնարավորություն չունենա, և որպեսզի անհրաժեշտ պահին (իշխանություն–ընդդիմություն և ներիշխանական հարթություններում ուժերի բալանսի նոր փոփոխությունից հետո) կտրուկ գրոհով կամ այդ գրոհի սպառնալիքով «Բաստիլը» գրավելու սցենարը կյանքի կոչվի։

Властная олигархия понесла первую потерю: начинается 2-й этап борьбы
Первым пунктом в совместной повестке 4-х некоалиционных сил НС по поэтапному достижению полной смены власти без потрясений или первым ожидаемым результатом на начальном этапе было достижение отставки печально известного премьера Тиграна Саркисяна и возглавляемого им правительства. Данная задача уже решена.
Серж Саргсян в свойственной себе манере попытался предотвратить поднятие вопроса отставки правительства в НС. Президентский дворец развернул индивидуальную работу с отдельными депутатами, представляющими «великолепную четверку», чтобы предусмотренные Конституцией РА 44 подписи не были собраны и вопрос не вошел в повестку.
Основное давление оказывалось на депутатов-собственников из ППА. Достигнув меньшего от ожидаемого результата и поняв, что поднимаемый в парламенте четырьмя силами вопрос отставки правительства является чисто процедурным шагом на пути достижения полной смены власти при помощи «улицы», Серж Саргсян пожертвовал одним из ярчайших представителей властной олигархииТиграном Саркисяном.
Все понимали, что круглосуточные митинги с требованием отставки правительства в конечном итоге приведут к отставке Сержа Саргсяна. Последний трезво оценил ситуацию, рассчитал свои силы и, не успев увидеть «улицы», пожертвовал Тиграном.
Серж Саргсян понял, что, если упрется в вопросе Тиграна, может оказаться в положении Януковича (в лучшем случае). Понял и попытался перехватить у «великолепной четверки» инициативу, заранее удовлетворив их совместное требование по части правительства.
Стоит отметить, что в истории новонезависимой Армении премьер впервые отстраняется в результате давления оппозиционных политических сил и общества. При этом «материализоваться» это давления еще не успело, то есть, «улица» еще не собралась, а Саргсян уже пошел на уступки.
Невластные силы добились отставки Тиграна Саркисяна без единого «выстрела». Угроза применения силы в данном случае оказалась намного действеннее, чем само ее применение.
С отстранением Тиграна Саркисяна колоссальный удар был нанесен делу построения «Экономики одного олигарха». Возглавляемая Сержем Саргсяном олигархия понесла существенный урон. Механизм по растрате госбюджета и иностранных кредитов потерял одно из главных функциональный звеньев, которое по совместительству занималось пропагандой идеологии необольшевизма, пытаясь придавать тотальному разграблению реформистский облик.
Сейчас сложилась новая ситуация. Серж Саргсян оказался настолько слаб, что пожертвовал незаменимым членом своей команды. Но при этом он не настолько слаб, чтобы не бороться за собственное кресло и не отстреливаться до последнего патрона. Действительно, он лишился своей правой руки, однако опасность для общества и государства всё еще представляет вторая.
Это, в свою очередь, означает, что «великолепная четверка» должна пересмотреть свою тактику (стратегия по полной смене власти и достижению системных реформ не подверглась изменению), иначе потеряет статус диктующей условия, который был приобретен в последние месяцы.
Отправкой Тиграна Саркисяна в отставку Серж Саргсян пытается перехватить у четверки инициативу и повести процессы по насильственному сценарию, так как именно в этом случае он может иметь шанс на воспроизводство своей власти. Для недопущения этого у четырех сил есть следующие варианты: либо требовать посредством собственного кандидата в премьеры новых уступок от Сержа Саргсяна в виде формирования правительства национального согласия и фактического разделения власти, либо заставить власти изменить проводимую политику и публично отказаться от намерения воспроизвестись посредством конституционных изменений.
В обоих случаях четверка должна действовать совместно, продолжив оказывать давление как посредством парламентской трибуны, так и при помощи «улицы» (или ее призрака).
Существует также точка зрения, что можно сразу потребовать отставки Сержа Саргсяна и добиться в этом деле успеха, поскольку власти, образно говоря, «надули в штаны».
То, что власти перетрухнули, не вызывает никаких сомнений, однако та же власть всё еще обладает ресурсом к сопротивлению. Следовательно, нужно продолжать процесс по нанесению властной олигархии системных ударов, чтобы последующие изменения произошли бескровно и без потрясений.
Конечно же, это не означает, что нужно исключить «улицу». Наоборот, угрозу совместной «улицы» или ее предметного применения всегда нужно держать над Сержем Саргсяном дамокловым мечом, чтобы он постоянно ощущал над собой угрозу и не имел возможности укрепить свои позиции. Это нужно для того, чтобы в нужный момент (после изменения баланса сил в отношениях власти и оппозиции, а также внутривластного расклада) резким наступлением или угрозой ее применения воплотить в жизнь сценарий взятия «Бастилии».