Փոխադարձ ատելության պայմաններում
Սերժ Սարգսյանը որոշել էր վարչապետի պաշտոնում առաջարկել Հովիկ Աբրահամյանին՝ նախապես փորձելով «թանկ ծախել» նրան ԲՀԿ–ի վրա, սակայն չստացվեց։
Սերժը ոչ թե երեկ, այլ ավելի շուտ էր Աբրահամյանին վարչապետ նշանակելու որոշումը կայացրել, բայց լրիվ ուրիշ սցենարի շրջանակներում։ Սցենարն այդ կյանքի չկոչվեց, և Հովիկ Աբրահամյանը նշանակվեց ցայտնոտային իրավիճակում (Սահմանադրության համապատասխան դրույթը ժամանակային սահմանափակումներ է մտցրել վարչապետի առաջադրման հարցում)։
Կարելի է ասել, որ համաձայնելով վարչապետ դառնալ՝ Հովիկը, ինչ որ առումով, փրկել է Սերժին, քանզի վերջինս ապրիլի 10–ին ԲՀԿ–ի հետ հանդիպումից հետո «մանթրաժի» մեջ էր հայտնվել ու մնացել բացառապես Արթուր Բաղդասարյանի հույսին։
Ինչպես հայտնի է, ԲՀԿ–ն հայտարարել է, որ իշխող կոալիցիա մտնելու հարց իրենց օրակարգում չկա։ ԲՀԿ–ն սխալ է համարում սահմանադրական փոփոխությունների գնալը, քանզի դա չէ այսօր անհրաժեշտ Հայաստանին։ Ասել է թե՝ Գագիկ Ծառուկյանի գլխավորած թիմը մերժել է Սերժ Սարգսյանի բոլոր քաղաքական առաջարկները։ Մինչդեռ Սերժի հաշվարկներն այն էին, որ Ծառուկյանի ու Աբրահամյանի խնամիական կապերը ծառայեցվեին իր իշխանության ամրապնդմանն ու վերարտադրմանը։ Ծառուկյանը երեք մատի կոմբինացիա ցույց տվեց Սերժի այդ ծարգրին։
Դա էր պատճառը, որ հինգշաբթի օրը տեղի ունեցած ՀՀԿ նիստը ֆորմալ միջոցառման վերածվեց, մինչդեռ նույն օրվա առավոտյան Սերժ Սարգսյանից մինչև Էդվարդ Շարմազանով համոզված էին, որ Հ. Աբրահամյանը նշանակվելու է վարչապետ։
Սերժի խաղաքարերը խառնվեցին ապրիլի 10–ի կեսօրին ԲՀԿ պատվիրակության հետ հանդիպման արդյունքում, ինչպես նաև հինգշաբթի երեկոյան սպասվող ոչիշխանական ուժերի առաջին դեմքերի հանդիպման մասին տեղեկատվության ֆոնին։
Երեք օրվա դեգերումներից հետո Սերժը ճարահատյալ վերադարձավ Աբրահամյանի թեկնածությանը։ Իր ուզածին հասնելու վերջին ճիգը նա գործադրեց ապրիլի 12–ին, երբ կրկին հանդիպման հրավիրեց Գագիկ Ծառուկյանին ու կրկին նույն կետերն (կոալիցիա մտնել և աջակցել սահմանադրական հանրաքվեին) առաջարկեց՝ Հովիկ Աբրահամյանին վարչապետ նշանակելու դիմաց։ Ծառուկյանի դիրքորոշումն անփոփոխ էր, և այդ մասին ևս մեկ անգամ հաղորդագրություն տարածվեց։
Այժմ բոլորի համար էլ պարզ է, որ Աբրահամյանը վարչապետ է նշանակվել առանց Սերժի գլխավոր խնդրի (ԲՀԿ–ին պարտավորությունների դաշտ բերելու) լուծման: Աբրահամյանի նշանակումը որևէ պարտավորություն տակ չի մտցնում ԲՀԿ–ին՝ անգամ հաշվի առնելով Ծառուկյանի ու Աբրահամյանի խնամիական կապերը։ ԲՀԿ–ում բան չի փոխվել Աբրահամյանի նշանակումից հետո։
Սերժը գիտի, որ ինքը ժամանակի ու հանգամանքների ճնշման տակ է գնացել Աբրահամյանի նշանակմանը։
Աբրահամյանն էլ իր հերթին գիտի, որ Սերժ Սարգսյանը ստիպված է եղել իրեն առաջարկել վարչապետի պաշտոնում և եթե ձեռքին ճար լիներ, ապա Տիգրան Սարգսյանին չէր հեռացնի ու վարչապետի աթոռը չէր հանձնի։
Սրանից հետո ամեն ինչ ընթանալու է փոխադարձ ատելության պայմաններում։ Սերժ Սարգսյանը փորձելու է խանգարել Հովիկ Աբրահամյանին, իսկ վերջինս փորձելու է սեփական դիրքերն ամրապնդել ու կամաց–կամաց տարանջատվել ՀՀԿ ղեկավարից (եթե, իհարկե, հասկանա, որ քաղաքականության մեջ խելք է պետք ու նաև արժանապատվություն)։ Բայց դա ներիշխանական խնդիր է և անձամբ Հ. Աբրահամյանի գործը։
Եթե Հովիկ Աբրահամյանը, ինչպես որ Սերժ Սարգսյանը ցանկություն հայտնեց ու հատուկ շեշտեց իր պահանջները, շարունակի Տիգրան Սարգսյանի տնտեսական քաղաքականությունը, ապա «կխուրդվի» դեռ վարչապետի կաբինետի կահույքը չփոխած։
Ոչիշխանական ուժերի և հանրության խնդիրը պետք է լինի իշխանության վրա ճնշումն ավելացնելն ու փոփոխությունների հասնելը։
Հ.Գ.։ Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Տիգրան Սարգսյանին ու նշել, որ նրան ուղարկելու է դիվանագիտական աշխատանքի։
Փաստորեն, պետբյուջեն ու դրսից բերված վարկերը մսխելու գործը գլուխ բերած «Օֆշորի Տիկոյին» փախցնում են ապահով մի վայր։
Լկտիությունն այնքան տարածված երևույթ է իշխանական կաբինետներում, որ չի բացառվում Տիգրանի՝ Կիպրոսում դեսպան նշանակվելը՝ օֆշորային հոսքերը տեղում կարգավորելու նպատակով։
Չի բացառվում նաև «արևմտամետ» Տիգրանին Մաքսային միության տարածք ուղարկելը։
Ահա այսպես է վարձահատույց լինում Սերժ Սարգսյանն իր եկամուտներն ապահովող գործիքին ու գաղափարական ընկերոջը։
Բայց միևնույն է, վաղ թե ուշ, Տիգրանը պետք է կանգնի դատարանի առաջ։ Վեց տարի երկրի հերն անիծելն ու հետագայում դիվանագիտական անձնագրով թալանածը վայելելը որևէ պարագայում չպետք է թույլ տալ։
Ես հասկանում եմ, որ նա մենակ չի լափել, բայց նա լափելու խորհրդանիշն է եղել։ Ահա այդ խորհրդանիշն է պետք խորտակել, որպեսզի բոլորի համար դաս լինի։

В условиях взаимной ненависти
Серж Саргсян решил выдвинуть на должность премьера Овика Абрамяна, предварительно попытавшись «подороже продать» его ППА и потерпев в этом деле неудачу.
Серж принял решение о назначении Абрамяна не вчера, однако произойти это должно было по совсем другому сценарию. Этот план провалился, и Овик Абрамян был назначен в условиях цейтнота (согласно Конституции, срок назначения нового премьера ограничен десятью днями).
Можно сказать, что, согласившись стать премьером, Овик в каком-то смысле спас Сержа, поскольку после встречи с ППА 10 апреля последний был в мандраже и остался уповать исключительно на Артура Багдасаряна.
Как известно, ППА заявила, что вопроса вхождения в правящую коалицию в их повестке не стоит. ППА считает неприемлемым осуществление конституционных изменений, поскольку Армении на сегодня нужны не они. Иными словами, возглавляемая Гагиком Царукяном команда отвергла все политические предложения Сержа Саргсяна. В расчеты же Сержа входило использование родственных связей Царукяна и Абрамяна в целях укрепления и воспроизводства своей власти. Царукян показал данной программе Сержа комбинацию из трех пальцев.
Именно поэтому состоявшееся в четверг заседание РПА превратилось в чисто формальное мероприятие, хотя утром того же дня все – от Сержа Саргсяна до Эдуарда Шармазанова – были уверены, что Абрамян будет назначен премьером.
Планы Сержа были нарушены в полдень 10 апреля в ходе встречи с делегацией ППА, а также на фоне сообщений о предстоящей вечером того же дня встрече первых лиц невластных сил.
После трехдневных колебаний Серж вынужденно вернулся к кандидатуре Абрамяна. Последние потуги в деле достижения желаемого он предпринял 12 апреля, когда снова встретился с Гагиком Царукяном и сделал ему те же предложения (вхождение в коалицию и поддержка конституционных изменений) взамен назначения Овика Абрамяна премьером. Позиция Царукяна осталась неизменной, и в связи этим было распространено очередное заявление.
Сейчас уже всем ясно, что Абрамян был назначен премьером без решения главной задачи Сержа (навязывания ППА определенных обязательств). Назначение Абрамяна не связывает ППА какими-либо обязательствами, даже учитывая родственные связи Царукяна и Абрамяна. В ППА никаких изменений после назначения Абрамяна не произошло.
Серж знает, что пошел на назначение Абрамяна под давлением времени и обстоятельств.
Абрамян, в свою очередь, знает, что Серж Саргсян был вынужден выдвинуть его на пост премьера, и, если бы у него был иной выход, он не отстранил бы Тиграна Саркисяна.
После этого все будет протекать в условиях взаимной ненависти. Серж Саргсян попытается мешать Овику Абрамяну, а последний будет пытаться укреплять свои позиции и постепенно дистанцироваться от руководителя РПА (если, конечно, поймет, что «для занятия политикой ум нужен», как и необходимо обладать собственным достоинством). Но это уже внутривластная проблема и дело лично Овика Абрамяна.
Если Абрамян, как пожелал на то Саргсян, четко обозначив свои требования, продолжит экономическую политику Тиграна Саркисяна, он «девальвируется» не успев даже сменить мебель в кабинете премьера.
Задачами же невластных сил и общества должны быть наращивание давления и достижение перемен.
P.S. Серж Саргсян поблагодарил Тиграна Саркисяна, отметив, что отправит его заниматься дипломатической деятельностью.
Фактически, утрясшего дело растраты госбюджета и иностранных кредитов «Оффшоного Тико» уводят в надежное место.
Наглость стала настолько распространенным во властных кабинетах явлением, что не исключено даже назначение Тиграна послом на Кипре с целью координации оффшорных потоков на месте.
Не исключена также командировка «прозападного» Тиграна в Таможенный союз.
Вот так вот отплачивает Серж Саргсян своему инструменту по обеспечению доходов и идейному товарищу.
Однако, всё равно, рано или поздно, Тигран должен будет предстать перед судом. Нельзя допускать в течение шести лет разрушавшему экономику страны человеку наслаждаться награбленным с дипломатическим паспортом.
Я понимаю, что уминал он не в одиночку, но он был символом этого явления. Этот символ и надо потопить, чтобы другим неповадно было.