Իշխանությունների «կուտակային» արցունքները
Ըստ ամենայնի՝ Սերժ Սարգսյանը փողի այլ աղբյուր է գտել։ Այդ փողը, թերևս, գալու է Ռուսաստանից՝ 1 միլիարդ դոլար վարկի տեսքով։ Դրա համար էլ «տաբուն» հանված է «կուտակայինի» վրայից։
Իշխանության ներկայացուցիչները, իրար հերթ չտալով, սկսել են «քլնգել» կուտակայինի պարտադիր բաղադրիչի գոյությունը։
Սերժի արտահաստիքային մամլո խոսնակ ու համատեղությամբ վարչապետ աշխատող Հովիկ Աբրահամյանից սկսած ու ՀՀԿ–ն ներկայացնող մյուս գործիչներից վերջացրած՝ դեմ են «պարտադիր» բաղադրիչին ու սրտաճմլիկ ձևակերպումներ են տալիս այդ թեմայով։ Մինչդեռ, ընդամենը շաբաթներ առաջ, համավոր հարսի պես ծպտուն չէին հանում այդ թեմայով, իսկ հանելուց էլ կրծքով պաշտպանում էին Սերժ Սարգսյանի հայտնաբերած «Ժամանակի մեքենան», այն է՝ ՀՀ աշխատող քաղաքացիների գրպանից էժան ու երկար փողեր պոկելու գաղափարը։
Թեև Սերժ Սարգսյանը Հովիկ Աբրահամյանին վարչապետ նշանակելիս պահանջեց շարունակել «կուտակայինի» կիրառումը և չշեղվել Տիգրան Սարգսյանի գծից, սակայն հիմա բան է փոխվել, և ՀՀԿ ղեկավարն այլևս այդ կարծիքին չէ։
Հիմա բոլորը կոկորդիլոսի արցունքներ են թափում «կուտակայինի» պահով։ Աղի արտասուքը հոսում է վարար գետի պես։ Արդեն բոլորի աչքերը բացվել են, ու բոլորը հասկացել են, որ պարտադիր բաղադրիչը լավ բան չէ։ Չի բացառվում, որ ՀՀԿ–ն հանրահավաք անի ու միանա «Դեմ եմ»–ին (տեսնես՝ այդ ո՞ւմ մտքով էր անցել այդպիսի ախմախ «բարեշրջում» նախաձեռնել, որը հերիք չէ՝ հակասահմանադրական է, դեռ մի բան էլ՝ անմարդկային)։
Ինչպես վերևում նշեցի, ՌԴ–ից նոր վարկի հոտ է գալիս, որը կօգտագործվի այնպես, ինչպես մյուս վարկերը, այսինքն՝ կփոշիացվի։ Ահա՛ այն աղբյուրը, որը ժամանակավորապես փոխարինելու է «կուտակայինից» ակնկալվող գումարներին։
Առանց մանրամասների մեջ խորանալու՝ ՄՄ մտնելու և Եվրասիական միավորմանն անդամակցելու ստորագրության դիմաց Հայաստանի իշխանությունները, «ա լյա» Պանիկովսկի, ՌԴ–ից խնդրում են մեկ միլիարդ դոլար։ Վարկի ստացումը հնարավորություն կտա այս համակարգին հագեցնել փողի դեֆիցիտի ծարավն ու ընթացիկ տարում խուսափել բյուջեի սեկվեստրից։ Բնականաբար, այդ ամենը դուրս է գալու հայ ժողովրդի «ջանից», սակայն դա Բաղրամյան 26–ին չի հետաքրքրում։
Սերժ Սարգսյանը 2008ից հետո եռապատկել է ՀՀ արտաքին պարտքը։ Այժմ նա գնում է պարտքի չափի քառապատկման ուղղությամբ։ Այսինքն, փողի անհրաժեշտություն կա, բայց «կուտակայինն» այս պահին «ջրելով»՝ Աբրահամյանին որոշակի «ֆոռա» են տալիս, որպեսզի նա հանրային ճնշման տակ չհայտնվի, բայ ոչ թե որ նրա համար Բաղրամյան 26–ում ուշքները գնում է, այլ ուրիշ պատճառով։
Սերժի արտահաստիքային մամլո խոսնակին մարտական առաջադրանք են տվել։ Հովիկին թույլ են տվել հետ պտտեցնել «կուտակայինը», բայց փոխարենը հանձնարարել են լծվել Սերժի վերարտադրությանը նպաստող սահմանադրական փոփոխություններին։
Ասել է թե՝ հիմա ուզում են «կուտակայինի» թեմայով «աչոկ» հավաքել, որպեսզի հետագայում «հորով–մորով» անեն սահմանադրական հանրաքվեն ու դրանից հետո է՛լ ավելի մեծ չափով կեղեքեն հանրությանը, այդ թվում՝ «կուտակայինի» պարտադիր կիրառմամբ։
Իսկ դա նշանակում է, որ բոլոր այն մարդիկ ու կազմակերպությունները, որոնք կողմ կարտահայտվեն սահմանադրական փոփոխություններին, կխաղան Սերժի դաշտում, այսինքն՝ Հայաստանի դեմ, ու, հետևաբար, ամբողջական պատասխանատվություն կկրեն երկրում ստեղծված իրավիճակի և հետագա գործընթացների համար։
Ի դեպ, առանձնահատուկ կուզենայի ընդգծել, որ «դհոլության» նոր տարբերակը չի անցնելու։ «Դեմ ըլլալով՝ կողմ ըլլալը» վաղուց պայթած բանաձև է, և թող որևէ մեկը չմտածի, թե իր բաց հետույքը չի երևում։ Երևում է, այն էլ՝ ինչպես։

«Накопительные» слезы властей
Судя по всему, Серж Саргсян нашел другой источник денег. По всей видимости, эти деньги придут из России в виде кредита в 1 млрд. долларов. Поэтому с «накопительного» вопроса и было снято известное табу.
Представители власти наперебой начали критиковать обязательную составляющую накопительной пенсионной системы.
Начиная от работающего внештатным пресс-секретарем Сержа и по совместительству премьер-министром РА Овика Абрамяна и заканчивая остальными представителями РПА, все выступают против обязательного компонента, давая на эту тему душещипательные объяснения. И это притом, что всего несколько недель назад они, подобно застенчивым невестам, боялись даже высказаться на эту тему, а если и высказывались, то исключительно в тонах восхищения найденной Сержем Саргсяном «машине времени», то есть, идеей отъема «дешевых и длинных денег» у работающих граждан РА.
Хотя Серж Саргсян при назначении Овика Абрамяна премьером и потребовал продолжить внедрение накопительной системы и не отклоняться от курса Тиграна Саркисяна, сейчас ситуация изменилась, и руководитель РПА больше не придерживается этого мнения.
Сейчас все проливают крокодиловы слезы по «накопительной» части. Горькие слезы текут ручьями. Все прозрели и поняли, что обязательный компонент – это не есть хорошо. Не исключено также, что РПА проведет в этой связи митинг и присоединится к гражданской инициативе «Я – против!» (интересно было бы узнать, кому это пришло в голову инициировать столь нелепую «реформу», которая, кроме своей неконституционности, к тому же бесчеловечна?).
Как уже было отмечено выше, запахло новым кредитом из России, которым распорядятся так же, как и всеми предыдущими, то есть, его попросту распылят. Вот тот самый источник, который временно заменит ожидавшиеся от «накопительной реформы» суммы.
Не вдаваясь в детали, взамен вступления в Таможенный союз и членства в Евразийском союзе, власти Армении, а-ля Паниковский, попросили у России кредит на 1 млрд. долларов. Получение кредита позволит этой системе подавить денежный голод и избежать секвестра бюджета в текущем году. Естественно, платить за всё в итоге придется народу, но президентский дворец это не особо волнует.
Начиная с 2008 года Серж Саргсян утроил внешний долг РА. Сейчас он взял планку на учетверение. То есть, нужда в деньгах есть, однако отказом на данный момент от «накопительного» Абрамяну предоставляется определенная фора для того, чтобы он не оказался под общественным давлением, но не потому, что от него без ума в президентском дворце, а по совсем другой причине.
Внештатному пресс-секретарю Сержа дали боевое задание. Овику позволили повернуть вспять «пенсионную реформу», но распорядились при этом впрячься в дело подготовки конституционных изменений в целях воспроизводства власти Сержа Саргсяна.
Иначе говоря, сейчас власти пытаются набрать очки в «накопительном» вопросе, чтобы впоследствии обставить в нужном им русле конституционный референдум и еще больше угнести общество, в том числе посредством внедрения «накопительного».
Это, в свою очередь, означает, что все те люди и организации, которые выскажутся за конституционные изменения, будут играть на поле Сержа, то есть, против интересов Армении, и, следовательно, понесут равную ответственность за сложившуюся ситуацию и последующие развития.
Кстати, особо хотелось бы подчеркнуть, что новый вариант «барабанства» тоже не пройдет. Старые друзья могут по этому поводу особо не париться.