Հայաստանում ընդունված է այս կամ այն պաշտոնյային համարել այս կամ այն մարդու «մարդը»։
Կարեն Ճշմարիտյանին նշանակեցին էկոնոմիկայի նախարար, և անմիջապես սկսեցին խոսել այն մասին, թե, իբր, քոչարյանական կադրերը վերադառնում են կառավարություն։ Ուզում էին ասել, որ Կարենը Քոչարյանի «մարդն» է։ Փաստորեն, Կարենից առաջ Օբամայի «մարդիկ» էին կառավարությունում, իսկ հիմա խեղճ Սերժը ստիպված կառավարությունը հանձնել է Քոչարյանին։ Ա՛յ, ա՛յ, ա՛յ...
Ավելի ախմախ գնահատական հնարավոր չէր պատկերացնել։ Կներեք, իսկ ո՞ւմ «մարդն» է Սերժ Սարգսյանը, և ո՞ւմ «մարդն» է Տիգրան Սարգսյանը։ Վերջինս 10 տարի եղել է Կենտրոնական բանկի նախագահ, ում առաջադրել է Ռ. Քոչարյանը։
Ինչ մնում է Սերժ Սարգսյանին, ապա նա Քոչարյանի նախագահության շրջանում դե ֆակտո երկրորդ դեմքն էր իշխանական բուրգում և զբաղվում էր քրեաօլիգարխիկ շրջանակների կուռացիայով։
Այդ ո՞ր տեսության համաձայն է քաղաքաշինության նորանշանակ նախարար Նարեկ Սարգսյանը քոչարյանական կադր։ Որ երկրորդ նախագահի կառավարման փուլում աշխատել է Երևանի գլխավոր ճարտարապե՞տ։ Հետո ի՞նչ։
Եթե «մարդու» տեսությամբ առաջնորդվենք, ապա հարց է առաջանում, թե ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանն ո՞ւմ մարդն է։ Երջանկահիշատակ Կարեն Դեմիրճյանի՞, Լևոն Տեր–Պետրոսյանի՞, Ռոբերտ Քոչարյանի՞, թե՞ Սերժ Սարգսյանի։
Իրականությունն այն է, որ Գ. Հարությունյանը և նրա նմանները չեն կարող սրա կամ նրա «մարդը» լինել, քանզի սկզբունքներ և սեփական տեսակետներ չունեն։ Սրանց կարգախոսն է՝ «Ով էշ, ես՝ փալան»։ Իսկ նման կարգախոսով որևէ մեկի «մարդը» չեն լինում։ Դա նույնն է, թե Խոսրով Հարությունյանին հիմա համարենք Սերժի «մարդը»։
Մեր քաղաքական դաշտի քամելեոններին այսինչի «մարդը» համարելը լուրջ կոմպլիմենտ է քամելեոնների հասցեին։ Դա նշանակում է՝ մենք ընդունում ենք, որ նրանք բարոյական նորմեր ունեն, ու գաղափարական կոդերի կրող են։ Բայց չէ՞ որ չկա նման բան։ Արմեն Աշոտյանը ինչո՞վ է տարբերվում Աշոտյան Արմենից։ Հովիկ Աբրահամյանն ինչո՞վ է տարբերվում Աբրահամյան Հովիկից։
Վաղը Սերժ Սարգսյանը իշխանությունից հեռանա, այսօրվա ՀՀԿ–ի 99,9 տոկոսը (ամենաքիչը) քարկոծելու է նրան, ու այն էլ՝ ինչպես։ Ի վերջո, չմոռանանք, որ ՀՀԿ-ն 2000թ. պահանջում էր Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը՝ կասկածելով նրան հոկտեմբերի 27–ի գործի բացահայտմանը խոչընդոտելու մեջ։
Այսօր Սերժ Սարգսյանը ՀՀԿ նիստերը վարում է Վազգեն Սարգսյանի սպանության թեմայով իր հրաժարականը պահանջող Անդրանիկ Մարգարյանի և Վազգեն Սարգսյանի նկարների տակ նստած։
Այնպես որ, «մարդու» տեսության թեմայով ապուշություններ դուրս տալը պարտադիր պայման չէ քաղաքականությամբ զբաղվելու համար։
«Քոչարյանական» կադրերի վերադարձի թեման «անկախ» լրատվամիջոցներն ու նրանց կողմից «ռասկրուտկա» արվող փորձագետները շրջանառության մեջ են դրել լրիվ այլ նպատակով, բայց պետք է ասել, որ այդ «պլաստինկան» արդեն վաղուց փչացած է, ու հակառակ էֆեկտն է ունենում։

В Армении принято считать того или иного чиновника «человеком» того-то или другого.
Карена Чшмаритяна назначили министром экономики, и сразу же начали заявлять о том, что якобы кочаряновские кадры возвращаются в правительство. Хотят сказать, что Карен – «человек» Кочаряна. Фактически, до Карена в правительстве были «люди» Обамы, а сейчас бедный Серж вынужден уступить правительство Кочаряну. Ай-ай-ай…
Вряд ли можно представить более абсурдной оценки. Извините, а чей тогда «человек» Серж Саргсян или чей «человек» тот же Тигран Саркисян? Последний 10 лет был председателем Центробанка, и выдвинул его на эту должность Кочарян.
Что касается Сержа Саргсяна, то в период президентства Кочаряна он де-факто был вторым человеком во властной пирамиде и занимался курацией криминально-олигархических кругов.
Это по какой такой логике новоназначенный министр градостроительства Нарек Саркисян является кочаряновским кадром? Той, что в период правления второго президента работал главным архитектором Еревана? И что из этого?
Если отталкиваться от теории «человека» кого-то, может возникнуть вопрос, чьим, например, «человеком» является Гагик Арутюнян? Карена Демирчяна, Левона Тер-Петросяна, Роберта Кочаряна или Сержа Саргсяна?
Действительность в том, что Гагик Арутюнян и ему подобные не могут быть чьими-то «людьми», поскольку не обладают собственными принципами и мнением. Их лозунгом является «кто царь, тому и пономарь». С подобным же лозунгом не бывают чьим-то «человеком». Это то же самое, если, например, считать Хосрова Арутюняна «человеком» Сержа.
Считать хамелеонов нашего политического поля чьими-то «людьми» было бы для них большой честью. Это означает, что мы признаем их за носителей нравственных ценностей и идеологических кодов. Но ведь ничего подобного нет. Чем Армен Ашотян отличается от Ашотян Армена или Овик Абрамян – от Абрамян Овика?
Если завтра Серж Саргсян уйдет из власти, 99,9% (как минимум) сегодняшней РПА подвергнет его нещадной критике. Не будем, в конце концов, забывать, что РПА в 2000 году требовала отставки Сержа Саргсяна, подозревая его в препятствовании раскрытию дела трагических событий 27 октября.
Сегодня Серж Саргсян ведет заседания РПА сидя под портретами Вазгена Саркисяна и требовавшего его отставки в связи с убийством того же Вазгена Андраника Маргаряна.
Так что, смораживание глупостей на тему теории чьих-то «людей» не является обязательным условием для занятия политикой.
Тему возвращения «кочаряновских» кадров «независимые» СМИ и раскручиваемые ими «эксперты» ввели в оборот в совершенно иных целях. Однако стоит заметить и то, что данная пластинка уже давно испорчена и производит обратный эффект.