«Սերժ ամենակարողից» մինչև «Սերժ անկարող»
Բազմաշերտ և բազմաթև «Գեբելսյան» քարոզչամեքենան ՀՀԿ ղեկավարին մատուցում է որպես ամենակարող գործիչ, ում «դաբրոյով» է ամեն ինչ տեղի ունենում, ում մատը խառն է քաղաքական դաշտում տեղի ունեցող բոլոր գործընթացներում, և ում ձեռնտու տարբերակով են զարգանում քաղաքական հարաբերությունները։
Նույն «Գեբելսյան» քարոզչամեքենայով Սերժ Սարգսյանը հանդես է գալիս որպես անկարող, ոչինչ չորոշող գործիչ։
Կախված իրավիճակից՝ «Սերժ ամենակարողն» ու «Սերժ անկարողը» հաջորդում են միմյանց։ Սրանք հատուկ նպատակով տարածվող միֆեր են։
Նման իմիջային քաղաքականություն վարելով՝ լուծվում են կոնկրետ խնդիրներ՝ զերծ պահել ՀՀԿ ղեկավարին երկրում տիրող իրավիճակի համար պատասխանատվությունից և միևնույն ժամանակ նրան դարձնել քաղաքական դաշտի միակ, ամեն մի հարց լուծող ու անկրկնելի դեմքը։
«Անկախ» լրատվամիջոցներից յուրաքանչյուրը մասնագիտացած է մի ուղղության վրա։ Երբեմն հանդիպում ենք նաև երկակի ֆունկցիա կատարողների (ասենք՝ նույն լրատվամիջոցի նույն հոդվածագիրը մե՛րթ կարող է Սերժին ներկայացնել որպես ամենակարող, մե՛րթ՝ որպես անկարող. նայած, թե ինչ տիպի «մուտիլովկա» է «ռասկրուտկա» արվում)։
Ընդհանուր կանոնը հետևյալն է՝ երբ կա Սերժի անմիջական պատասխանատվություն որևէ բացասական երևույթի մեջ, անմիջապես ասվում է, թե նա մեղավոր չէ, քանզի ձեռքին ճար չկա, և նա քրեաօլիգարխիայի կամ մութ ու դավադիր ուժերի ձեռքում պատանդի կարգավիճակ ունի, իսկ երբ գրանցվում է նրա պարտությունը, կամ քաղաքական զարգացումները գնում են Սերժի չուզած ուղղությամբ, ապա փորձ է արվում ցույց տալ, թե, իբր, դա ոչ թե պարտություն է, այլ նրա կողմից կառավարվող շախմատային կոմբինացիայի արդյունք։
Ուշագրավն այն է, որ նույն երևույթը «Գեբելսյան» քարոզչամեքենան օրերի կամ երբեմն ժամերի տարբերությամբ կարող է իրարամերժ գնահատականների ներկայացնել։ Այսպես. երբ Սարգսյանը փորձում էր տարատեսակ ճնշումների միջոցով ԲՀԿ–ին պահել կոալիցիայում ու թվում էր, թե արդյունքի է հասել, քարոզչամեքենան տարածում էր, թե Սերժն ամենակարող է և հիմա ԲՀԿ–ին կոալիցիա բերելով «փչացնելու» է, բայց երբ պարզվեց, որ Գագիկ Ծառուկյանը «պասլատ» է անում Սերժի առաջարկները, նույն քարոզչամեքենան, որպեսզի թաքցնի Սերժի անկարողությունը, սկսեց տարածել, թե իբր ԲՀԿ–ին ՀՀԿ ղեկավարը չէր էլ ուզում կոալիցիա բերել, այլ ցանկանում էր նրան գործուղել ընդդիմադիր դաշտ, որպեսզի հետագայում ստանա նրա աջակցությունը նախագահական ընտրություններում։ Նախագահական ընտրություններում Սերժը ԲՀԿ–ի աջակցությունն, իհարկե, չստացավ, բայց «Գեբելսյան» քարոզչամեքենան, բնականաբար, «մոռացավ», որ սխալվել է իր գնահատականներում ու շարունակեց նույն ոճով այլ «մուտիլովկաներ» տարածել։
Սերժի PR–թիմն օրվա կուրսով է ապրում և թիթեռնիկի կյանք ունեցող ստեր տարածում։ Նրանց ուրիշ բան պետք չէ, քանզի գաղափարներից ու սկզբունքներից զուրկ Սերժին այլ բան պետք չէ։ Բաղրամյան 26–ն, ըստ այդմ, վերածվել է ստի ու կեղծիքի արտադրամասի։ Երիտբոլշևիկները զբաղված են բացառապես գաղջ մթնոլորտ ապահովելով ու Սերժի հետույքը փրկելով։
Թիրախ են բոլորը, բացի Սերժից («Սերժն ի՞նչ անի, Քոչարյանից վատ ժառանգություն է ստացել», «Սերժն ի՞նչ անի, Տեր–Պետրոսյանն անընդհատ շնչին նստած է ու չի թողնում, որ աշխատի», «Սերժն ի՞նչ անի, Ծառուկյանը սպառնում է զանգվածներով», «Սերժն ի՞նչ անի, քրեաօլիգարխիան է ընտրակեղծիքներ պարտադրում», «Սերժն ի՞նչ անի, միջազգային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամն է մեղավոր» և այլն)։
Պատասխանատու են բոլորը, բացի Սերժից։
Օրինակ՝ երբ տնտեսության մեջ անկում է գրանցվում, կամ Հայաստանը տանուլ է տալիս արտաքին քաղաքական դաշտում, այդ ժամանակ Սերժը ներկայացվում է որպես արտաքին ուժերի կամ ներքին ուժերի (այդ թվում՝ ՀՀԿ–ի ու, այսպես կոչված, օլիգարխիայի) ձեռքը կրակն ընկած մեկը, ում չեն թողնում, որ աշխատի։ «Մեղավոր են բոլորը, բացի Սերժ Սարգսյանից». սա՛ է քարոզչամեքենայի հիմնական կոդերից մեկը։
Բոլորն էլ գիտեն, որ ընտրակեղծիքների կամ Լիսկայի «քաջագործությունների» թիվ մեկ պատասխանատուն ու հովանավորը Սերժ Սարգսյանն է, բայց որպեսզի պատասխանատվության հարցը լղոզվի, առաջ է քաշվում այն թեզը, թե, իբր, քրեաօլիգարխիան թույլ չի տալիս Սերժին չկեղծել ընտրությունները, կամ թույլ չի տալիս, որպեսզի Լիսկան պատժվի։ Թե քանի չորքոտանու են կարողանում համոզել, թե մեզ մոտ իշխում են ինչ–որ վերացական քրեաօլիգարխներ, իսկ ահա Սերժը լուսնի վրա է ապրում ու ոտքերն էլ ամպոտ են, այլ հարց է։ Փաստն այն է, որ Սերժ Սարգսյանի համար յուրօրինակ ալիբի են ուզում ապահովել բոլոր այն դեպքերի ժամանակ, երբ առկա են նրա անմիջական պատասխանատվությունն ու ներգրավվածությունը։
Ինչ վերաբերում է «Սերժ ամենակարողի» իմիջին, ապա այն ակտիվացվում է, երբ դեպքերն ակնհայտորեն զարգանում են «Վերջի բոլշևիկի» ցանկությանը հակառակ ուղղությամբ։
Օրինակ՝ ոչիշխանական քառյակը շուրջօրյա հանրահավաքների սպառնալիքի տակ ստիպեց Սերժ Սարգսյանին հեռացնել Տիգրան Սարգսյանին։ Ու որպեսզի իշխանական բուրգի ներսում Սերժին «սպիսատ» չանեն ու չհամարեն, որ նա թուլացել է, անմիջապես «լավաշներ» են «թխվում» այն մասին, որ դա Սերժին ձեռնտու էր, և նա իր կամքով է Տիգրանին հեռացրել։ Կամ երբ Սերժին չի հաջողվում ԲՀԿ–ին որոշումներ պարտադրել, «անկախ» լրատվամիջոցները սկսում են հեքիաթներ պատմել այն մասին, թե, իբր, դա ոչ թե Սերժի անկարողության դրսևորում է, այլ նրա ու Գագիկ Ծառուկյանի միջև ձեռք բերված գաղտնի համաձայնության դրսևորում (աղվեսի քիթը խաղողին չի հասնում, ասում է խակ էր)։
Ճշմարտությունը, ինչպես միշտ, մեջտեղում է։ Սերժ Սարգսյանը ո՛չ ամենակարող է, ոչ էլ՝ անկարող։ Ներքաղաքական կյանքում նրան երբեմն հաջողվում է հասնել իր ուզածին, իսկ երբեմն՝ ոչ (այլ է պատկերը արտաքին քաղաքականության մեջ. այդտեղ նա կայուն պարտություններ է արձանագրում)։
Սերժն ուզում էր ԲՀԿ–ի հետ համատեղ ցուցակով մասնակցել 2012թ. ԱԺ ընտրություններին, որպեսզի չեզոքացներ ԲՀԿ–ի գործոնը, բայց նրան դա չհաջողվեց։ Ճիշտ է, ՀՀԿ ղեկավարը կարողացավ շրջիկ խմբերի և այլ անօրինական տեխնոլոգիաների կիրառմամբ ու մեծամասնական ընտրատարածքների «անլեզուների» օգնությամբ խորհրդարանում մեծամասնություն ձևավորել, բայց չկարողացավ կոալիցիայում պահել ԲՀԿ–ին, ինչը վերջինիս ոչնչացմանը կբերեր ու կհանգեցներ Սերժի թուրքմենբաշիացմանը։ Իսկ ԲՀԿ–ի ոչնչացմանն է ուզում հասնել Սերժը, որպեսզի կարողանա դրանից հետո անապատացնել քաղաքական դաշտն և զրոների ընկերակցությամբ հավերժ կառավարել ու փող աշխատել։
Սերժին հաջողվեց 2013թ. նախագահական ընտրություններում տոկոս «խփել»՝ նախապես զերծ մնալով կոշտ մրցակցությունից, բայց նա չկարողացավ ԲՀԿ–ից աջակցություն ստանալ, ինչպես նաև չկարողացավ Գագիկ Ծառուկյանի հետ կոալիցիա կազմել. Ծառուկյանը նույնիսկ չմասնակցեց նրա երդման արարողությանը։
ՀՀԿ «ճկուն» ղեկավարը պլանավորել էր Հովիկ Աբրահամյանին վարչապետ նշանակելու միջոցով իշխող կոալիցիայի անդամ դարձնել ԲՀԿ–ին ու այդպիսով վերջապես լուծել այդ կուսակցության հարցերը, ինչպես նաև Ծառուկյանից ստանալ իր վերարտադրության համար արվող սահմանադրական փոփոխությունների աջակցություն, սակայն չկարողացավ ու ցայտնոտային իրավիճակում վարչապետ նշանակեց նույն Հովիկ Աբրահամյանին և հիմա փորձում է «պոստ ֆակտում» ստանալ այն, ինչը չհաջողվեց «բոլորի համար ընդունելի վարչապետ» օպերացիայի շրջանակներում։
Սերժ Սարգսյանը վեց տարի շարունակ ատամներով պահում էր «մեկ օլիգարխի տնտեսության» գործիք և «ատկատների» քայլող մարմնավորում հանդիսացող Տիգրան Սարգսյանին, սակայն երբ ԱԺ չորս ոչիշխանական ուժերը միասնաբար պահանջեցին Տիգրան Սարգսյանի հրաժարականը, նա ստիպված եղավ տեղի տալ, քանի որ հասկացավ, որ Տիգրանի հրաժարականի պահանջով շուրջօրյա հանրահավաքները կարող են վերածվել իր յանուկովիչացմանը, բայց առանց Դոնի Ռոստովում հայտնվելու հնարավորության։
«Արևմտամետ» Սերժն իր ոչ պակաս «արևմտամետ» հաճախորդների աջակցությամբ ցանկանում էր արևելյան տիպի սուլթանատ ձևավորել։ Նա իր ընտանիքի անդամների հետ միասին ահագին արդյունքների հասավ այդ ուղղությամբ (Սաշիկն ահագին տեղեր փայ է մտել, իսկ երիտօլիգարխիան արդեն «սամալյոտի» միս է ուտում), սակայն նրան չհաջողվեց ամբողջությամբ կուլակաթափ անել բիզնես դաշտին, քանզի բուրժուազիան ուղղակի և անուղղակի դիմադրություն ցույց տվեց։
Սերժն ուզում էր քաղաքային տրանսպորտի գինը դարձնել 150 դրամ, բայց երբ հանդիպեց դիմադրության, հետ քաշվեց։
Սերժն ուզում էր «կուտակայինը» փաթաթել աշխատողների վզին, սակայն ստիպված եղավ նահանջել իր դիրքերից ու հիմա փորձում է «մուտիլովկաների» միջոցով էժան ու երկար փողեր հավաքել։ Կհանդիպի դիմադրության՝ հետ կքաշվի, չի հանդիպի դիմադրության՝ այսօրվա կենսաթոշակառուներից էլ էժան ու երկար փողեր կհավաքի։
Երևանի ավագանու ընտրությունները խայտառակ ձևով կեղծելով և ՀԱԿ–ին ավագանու կազմից դուրս թողնելով՝ Սերժ Սարգսյանը, այդուհանդերձ, չկարողացավ կազմալուծել ընդդիմադիր դաշտը։ ՀԱԿ–ը հարվածներ ստացավ, բայց պահպանեց իր դիրքերը ու շարունակում է մնալ որպես լրջագույն գործոն ընդդիմադիր դաշտում։
Տարատեսակ մեխանիզմներ գործի դնելով՝ Ս. Սարգսյանը ՀԱԿ–ից պոկեց «թունդ ընդդիմադիրներին», սակայն չկարողացավ իր ձեռքի տակ գործող փողոց ձևավորել. ՀԱԿ–ը պահպանեց հրապարակը վերահսկող տիտղոսային ընդդիմադիրի իր կարգավիճակը։ Նիկոլփաշինյանները, արամսարգսյանները չկարողացան Արտաշես Գեղամյանի ֆունկցիան կատարել և Բաղրամյան 26–ին կից «փողոց» ձևավորել ու հիմա զբաղված են բացառապես իշխանական լրատվատարածքներում Սերժի ընդդիմախոսների դեմ կռիվ տալով՝ անշուշտ «խիստ արմատական» դիրքերից։
Սերժին հաջողվեց կեղծել վերջին նախագահական ընտրությունները, բայց չհաջողվեց Րաֆֆի Հովհաննիսյանին ներգրավել իր վերարտադրության ծրագրում՝ սահմանադրական փոփոխությունների գործընթացների մեջ։
Սերժն ուզում էր «Ժառանգությանը» հեռու պահել ոչիշխանական ուժերի հետ միասնաբար հանդես գալուց և մասնավորապես Տիգրան Սարգսյանի հեռացման պահանջին միանալուց, սակայն չկարողացավ։ Որքան էլ տարատեսակ «դհոլները» փորձեցին «Ժառանգության» ներսում «մուտիլովկաներ» անել, բան դուրս չեկավ։
Մի խոսքով, Սերժի մասին տարածվող միֆերը մեծ փուչիկներ են, որոնք պարբերաբար պայթում են։ Այո՛, նրան առայժմ հաջողվում է մնալ աթոռին, բայց դա ոչ թե իր շնորհքն է, այլ մեր սխալների կամ անմիաբան լինելու հետևանքը։
Կա հստակ օրինաչափություն. երբ հանրությունն ու քաղաքական ուժերը հանդես են գալիս միասնաբար, Սերժ Սարգսյանը, պատկերավոր ասած, դառնում է փիսիկ, իսկ երբ քաղաքական դաշտում արձանագրվում է պառակտվածություն, իսկ հանրությունն էլ ընկնում է կեղծ «կլիշեների» ազդեցության տակ, նույն Սերժ Սարգսյանը դառնում է առյուծ։
Այնպես որ ամեն ինչ շատ հստակ է՝ միասնական պայքարը հաշված ամիսների ընթացքում գրողի ծոցը կուղարկի Սերժին։ Հակառակ դեպքում նա սահմանադրությունն էլ կփոխի, «գենսեկ» էլ կդառնա, Հայաստանն էլ կկործանի։ Բայց դրա մեղավորը ոչ միայն Սերժը կլինի, այլ նաև մենք, որ չկարողացանք ռացիոնալ քայլերով շարժվել։
Եվ ուրեմն, «Վերջի բոլշևիկին» պետք է թույլ չտալ սահմանադրական փոփոխությունների ճանապարհով վերարտադրվել, իսկ եթե նա գնա այդ քայլին ու նեոստալինյան մոդելի Սահմանադրություն դնի հանրային քննարկման, ապա հանրաքվեն պետք է վերածել իշխանափոխության գործընթացի։
«Սերժ ամենակարողից» մինչև «Սերժ անկարող» մեկ քայլ է, և այդ քայլը ոչիշխանական ուժերի ու հանրության միասնական պայքարն է։

От «Сержа всемогущего» до «Сержа бессильного»
Состоящий из множества элементов самого различного профиля «геббельский» агитпроп выставляет руководителя РПА в качестве всемогущего деятеля, с одобрения которого происходят все события в стране, который связан со всеми протекающими на политическом поле процессами и с выгодного которому ракурса развиваются политические отношения.
С подачи того же «геббельского» агитпропа Серж Саргсян предстает в образе бессильного, ничего не решающего деятеля.
В зависимости от ситуации, «Серж всемогущий» и «Серж бессильный» приходят друг другу на смену. Это намеренно распространяемые мифы.
Ведением подобной имиджевой политики решаются конкретные задачи. Прежде всего, это увод руководителя РПА от ответственности за сложившуюся в стране ситуацию. Во-вторых, это его превращение в единственную, неповторимую и решающую на политическом поле все вопросы фигуру.
Каждое из «независимых» средств массовой информации специализировано на своем направлении. Иногда можно встретить выполняющих двойную функцию (например, в одном и том же СМИ автор статьи может преподносить Сержа как всемогущим, так и бессильным – всё зависит о того, какое «мутилово» на данный момент раскучивается).
Общее правило таково: когда подразумевается непосредственная ответственность Сержа за какое-либо негативное явление, заявляется, что он не виноват, поскольку бессилен перед криминально-олигархической группировкой и пребывает в статусе пленника в руках заговорщических сил; когда же фиксируется его поражение или политические развития идут по неблагоприятному для Сержа сценарию, предпринимается попытка показать, что это не неудача, а результат реализуемой им многосложной шахматной комбинации.
Примечательно, что относительно одних и тех же явлений «геббельский» агитпроп с разницей всего в несколько дней или даже часов может давать противоречащие друг другу оценки. К примеру, когда Саргсян пытался посредством различных давлений удержать ППА в коалиции, и казалось, что это ему удается, агитпроп распространял миф о всемогуществе Сержа и «предсказывал» дискредитацию ППА посредством ее дальнейшего удержания в коалиции, однако, когда выяснилось, что Гагик Царукян отверг предложения Сержа, те же СМИ в целях сокрытия бессилия руководителя РПА начали распространять, будто Серж хотел не сохранения ППА в коалиции, а ее использования на оппозиционном поле, чтобы в дальнейшем заручиться ее поддержкой на президентских выборах. Естественно, поддержки ППА на президентских выборах Серж не получил, но «геббельский» агитпроп вдруг «позабыл», что ошибся в своих оценках, и продолжил распространять в том же духе уже другие «мутиловки».
Пиар-команда Сержа живет курсом одного дня, и распространяемая ею ложь довольно быстро лопается подобно мыльному пузырю. Ничего другого ей и не нужно, так как не нужно это и лишенному идеологии и принципов Сержу. В этом плане президентский дворец превратился в фабрику по производству и распространению лжи и фальши. Младобольшевики заняты исключительно формированием гнетущей атмосферы и спасением собственных пятых точек.
Мишенями являются все, кроме Сержа («А что может поделать Серж, когда Кочарян оставил ему такое наследие?», «Что он может, когда Тер-Петросян постоянно дышит ему в затылок и не дает работать?», «Что может сделать Серж, когда Царукян грозит ему собрать массы?», «Что ему остается, когда криминальная олигархия принуждает его фальсифицировать выборы?», «Что он мог, когда во всем виноват мировой финансово-экономический кризис?» и т.д.).
Ответственны все, кроме Сержа.
Например, когда в экономике фиксируется спад или Армения проигрывает на внешнеполитическом поле, Серж начинает преподноситься в качестве попавшего в жернова внешних и внутренних сил (в том числе так называемой олигархии из РПА) деятеля, которому не дают работать. «Виноваты все, кроме Сержа Саргсяна» - таков один из основных кодов пропагандистской машины.
Все знают, что главным ответственным и покрывателем фальсификаций выборов и «геройств» Лиски является Серж Саргсян, но чтобы размыть вопрос ответственности, продвигается тезис о том, что не фальсифицировать выборы или наказывать Лиску Сержу не позволяет криминальная олигархия. Другой вопрос, скольких четвероногих удастся убедить в том, что у нас правит какая-то абстрактная криминальная олигархия, а Серж ни при чем. Факт в том, что Сержу Саргсяну хотят обеспечить своеобразное алиби во всех тех случаях, когда в этом имеется его непосредственная ответственность или вовлеченность.
Что касается имиджа «Сержа всемогущего», то он активизируется когда события явно развиваются вопреки пожеланиям «последнего большевика».
Например, некоалиционная «четверка» вынудила Сержа Саргсяна под угрозой проведения круглосуточных митингов отстранить от власти Тиграна Саркисяна. И чтобы внутри властной пирамиды Сержа не списали и не посчитали ослабшим, сразу же начали публиковаться статьи размером с лаваш, мол, Сержу это было выгодно, и он отстранил Тиграна по собственной воле. Или когда Сержу не удается принудить ППА свои решения, «независимые» СМИ начинают рассказывать сказки о том, будто это является следствием не бессилия Сержа, а его тайных договоренностей с Гагиком Царукяномне дотянувшись до винограда, лиса говорит, что он неспел»).
Истина, как известно, где-то посередине. Серж Саргсян ни всемогущ, ни бессилен. Во внутриполитической жизни ему иногда удается добиться желаемого, а иногда – нет (иная картина во внешней политике – здесь он стабильно фиксирует поражения).
Серж хотел принять участие в парламентских выборах 2012 года совместным с ППА списком, чтобы нейтрализовать ее фактор, но это ему не удалось. Правда, руководитель РПА сумел посредством мобильных групп, разных других технологий и «немых» представителей мажоритарных округов сформировать парламентское большинство, однако ему не удалось удержать ППА в коалиции, что неминуемо привело бы к самоликвидации последней и туркменбашизации Сержа. Добиться же устранения ППА Серж хочет для того, чтобы затем опустошить политическое поле и в окружении политических нулей вечно править и зарабатывать деньги.
Сержу удалось «набрать» необходимые на президентских выборах 2013 года проценты, заранее избежав жесткой борьбы, однако ему не удалось заручиться поддержкой ППА и согласия Гагика Царукяна на вступление в коалицию. Последний даже не принял участие в его инаугурации.
«Гибкий» руководитель РПА планировал посредством назначения Овика Абрамяна премьером сделать ППА членом правящей коалиции, окончательно решить вопрос этой партии и заручиться поддержкой Царукяна в проведении конституционных изменений, преследующих цель воспроизводства собственной власти, однако ему это не удалось, и в условиях цейтнота премьером был назначен Овик Абрамян, а сейчас постфактум предпринимается попытка получить то, что не получилось в рамках операции «Приемлемый для всех премьер».
Серж Саргсян на протяжении 6 лет до последнего держался за Тиграна Саркисяна, являвшегося инструментом построения «экономики одного олигарха» и живым воплощением «откатов», однако, когда четыре некоалиционные силы НС совместно потребовали отставки Тиграна Саркисяна, он оказался вынужден отступить, так как понял, что круглосуточные митинги с требованием отставки Тиграна могут перерасти в его януковичизацию, но без возможности отбыть в Ростов-на-Дону.
«Прозападный» Серж при поддержке своих не менее «прозападных» клиентов хотел сформировать что-то вроде султаната. Вместе с членами своей семьи в этом деле он добился значительных успехов (Сашик вошел в долю во многих бизнесах, а младоолигархия уже поедает «мясо самолета»), однако ему не удалось полностью раскулачить бизнес-поле, поскольку буржуазия проявила открытое или опосредованное сопротивление.
Серж хотел повысить тариф на общественный транспорт до 150 драмов, но отступил, встретив сопротивление.
Серж хотел навязать накопительную пенсионную систему, но был вынужден отступить от своих позиций, и сейчас пытается посредством «мутиловок» собрать «длинные и дешевые деньги». Если встретит сопротивление, основа отступит, не встретит – соберет «длинные и дешевые деньги» даже с сегодняшних пенсионеров.
Позорным образом сфальсифицировав столичные муниципальные выборы и оставив АНК за бортом Совета старейшин, Серж Саргсян, тем не менее, не сумел организовать своего оппозиционного поля. АНК получил удары, но сохранил свои позиции и продолжает оставаться серьезнейшим фактором на оппозиционном поле.
Задействовав самые различные механизмы, Саргсян оторвал от АНК «ярых оппозиционеров», но не сумел сформировать подконтрольную себе «улицу» – АНК сохранил статус контролирующей площадь оппозиции. Николпашиняны и арамсаркисяны не сумели справиться с функцией Арташеса Гагамяна и сформировать действующую при президентском дворце «улицу», поэтому сейчас заняты исключительно нападками со страниц властных СМИ на оппонентов Сержа, естественно, с «крайне радикальных» позиций.
Сержу удалось сфальсифицировать последние президентские выборы, но он не смог привлечь Раффи Ованнисяна к реализации своих планов по воспроизводству у власти, то есть вовлечь в процесс конституционных изменений.
Серж Саргсян хотел удержать «Наследие» от совместных с невластными силами действий, в частности, от присоединения к требованию отставки Тиграна Саркисяна. Как различные «барабаны» ни пытались развязать внутри «Наследия» «мутиловки», ничего не вышло.
Словом, распространяемые о Серже мифы являются мыльными пузырями, которые периодически громко лопаются. Действительно, ему всё еще удается оставаться в своем кресле, но обстоит это так благодаря не ему самому, а нашим ошибкам или нашей неспособности действовать сообща.
Есть четкая закономерность: когда общество и политические силы действуют сообща, Серж Саргсян, образно говоря, превращается в котенка, а когда на политическом поле возникает раскол и общество подпадает под влияние ложных клише, тот же Серж Саргсян становится львом.
Так что, все более чем очевидно – совместная борьба за какие-то считанные месяцы способна отправить Сержа ко всем чертям. В противном случае он и конституцию изменит, и «генсеком» станет, и Армению развалит. Однако виновен в этом будет не только Серж, ведь получится, что и мы не смогли руководствоваться рациональными шагами.
Следовательно, «последнему большевику» нужно не позволить воспроизвестись посредством конституционных изменений, а если он пойдет этим путем и поставит на обсуждение общества неосталинскую модель конституции, этот референдум нужно будет превратить в процесс смены власти.
От «Сержа всемогущего» до «Сержа бессильного» один шаг, и этим шагом является совместная борьба невластных сил и общества.