Գագիկ Ծառուկյանը կարող է փակել թեման, եթե ...
Անկասկած, ամենալավ տարբերակն այն կլիներ, եթե ԲՀԿ-ական պատգամավորները չմասնակցեին Ազգային ժողովում շոուի վերածված քվեարկությանը: Ընտրակեղծարարների հետ այլ լեզվով (քաղաքական) և այլ ձևաչափով (միասնական քաղաքական օրակարգ և գործողությունների ծրագիր) է պետք հարաբերվել։
Բոլորս տեսանք, որ «Գեբելսյան» քարոզչամեքենային միայն առիթ էր պետք ԲՀԿ-ի եւ հատկապես նրա առաջնորդի վրա անպարկեշտ հարձակումներ սկսելու համար: Այն, ինչ տեղի ունեցավ, ոչ թե քննադատություն էր ԲՀԿ-ի հասցեին, այլ վիրավորական արտահայտություններով գրոհ, ինչի առիթը տալ պետք չէր, քանզի իշխանությունների ու նրանց սպասավորների զենքը ոչ հրապարակային դաշտն ու «մուտիլովկաներն» են:
Ասել, որ ԲՀԿ–ն իմիջային հարված չի ստացել ԱԺ–ում տեղի ունեցած քվեարկությունից հետո, ճիշտ չի լինի։ Բայց մյուս կողմից էլ պետք է նկատել, որ այդ հարվածը ստացվեց անկապ տեղը։ Դա նման էր պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտիկի՝ պահի տակ զգոնությունը կորցնելու արդյունքում ստացած հարվածին, որը չի տապալում, բայց աժիոտաժ է առաջացնում դիմացինի ճամբարում ու միավորներ պարգևում դրանից առաջ հարվածների տեղատարափից կուչ եկածին։
Մեծ հաշվով, աղետ տեղի չի ունեցել ու անդառնալի որևէ բան չի եղել (եթե, իհարկե, ԲՀԿ–ում համապատասխան հետևություններ անեն)։ Պարզապես Գագիկ Ծառուկյանի համար Գալուստ Սահակյանի թեմայով կազմակերպված քվեարկությունն այնքան աննշան իրադարձություն էր, որ նա անգամ հարկ չէր համարել այս խնդրի շուրջ քննարկումներ կազմակերպել խմբակցությունում: Արդյունքում, պատգամավորներն ազատ էին քվեարկության հարցում:
Եւ, վերջին հաշվով, հենց ԲՀԿ խմբակցության ազդեցիկ ներկայացուցիչներն էլ շեշտեցին, որ եթե այս հարցում միասնական տեսակետ որդեգրվեր, միասնական որոշում կայացվեր, ապա ԲՀԿ-ն կգործեր հենց այդ շրջանակներում:
Հարցը չեն կարեւորել նաեւ քառյակի մյուս անդամները՝ նախընտրելով առանձին-առանձին որոշումներ կայացնել: Անկասկած, սա լավ դաս կլինի քառյակի ու հատկապես ԲՀԿ–ի համար, որ այսուհետ հակառակ կողմին ուրախանալու թեկուզ մանր առիթներ չտան: Չմոռանանք, որ քաղաքականության մեջ մանրուքներ չեն լինում։
Ի դեպ, ապրիլի 30-ը սկսվեց ԲՀԿ-ական պատգամավորների հայտարարություններով, որոնք պնդում էին, որ քվեարկել են Հրանտ Բագրատյանի օգտին: Ավելին, հենց Հրանտ Բագրատյանը հայտարարեց, որ իրենից ձայներ են գողացվել: Ահա այսպես, համապետական ընտրություններ կեղծողները չեն կարողանում անգամ հեռու մնալ ընտրակեղծիքներից այն դեպքում, երբ բավարար չափով ձայն ունեն իրենց ուզած թեկնածուին անցկացնելու համար: Մՙնում է կռահել, որ ՀՀԿ-ականները միմյանց չեն վստահում եւ հաշվիչ հանձնաժողովի կազմում էլ փոփոխությունների դիմեցին հենց այս պատճառով: Սակայն, կրկնենք, ԲՀԿ–ն չպետք է շանս տար ՀՀԿ–ին ու արդարանալն այս առումով անարդյունավետ է։ Շատ ավելի կարևոր են հետագա քայլերը։
Ակնհայտ է, որ այս թեմայի շուրջ խոսակցությունները փակելու և երկրի համար կարևորագույն նշանակության հարցերի, ինչպես նաև հետագա քայլերի վերաբերյալ իր տեսակետը պետք է հայտնի Գագիկ Ծառուկյանը։
Մեկ բան հստակ է. Ազգային ժողովում կազմակերպած շոուով եւ կեղծարարությամբ հնարավոր չէ վարկանիշ գցել: Ամեն մի քաղաքական ուժ ինքն է տնօրինում իր ճակատագիրը։ Այնպես որ, ոչ թե «Գեբելսյան» քարոզչամեքենան, այլ ԲՀԿ–ն է իր վարկանիշը բարձրացնողն ու իջեցնողը։
Գնահատական տվողը հասարակությունն է և հենց հասարակությանն էլ պետք է բացատրություններ տա ԲՀԿ–ն ու նույն հասարակությանն առաջարկի սեփական ծրագրերը։ Մնացած հարցերին ժամանակն իր պատասխանը կտա։

Гагик Царукян может закрыть тему, если…
Несомненно, наилучшим вариантом был бы отказ депутатов от ППА от участия в голосовании, по сути, превратившемся в шоу. С фальсификаторами выборов нужно общаться на ином языке (политическом) и в ином формате (совместная политическая повестка и программа действий).
Все увидели, что «геббельскому» агитпропу нужен был только повод, чтобы начать свои нападки на ППА и в особенности ее лидера. То, что произошло, было не критикой в адрес ППА, а нападением с использованием оскорблений, чего допускать было нельзя, поскольку главным оружием властей и их приспешников являются непубличное поле и «мутиловки».
Утверждать, что после голосования в парламенте ППА не понесла имиджевого урона, было бы ошибочным. Необходимо констатировать, что данный удар был получен на пустом месте. Это сродни удару, пропущенному профессиональным боксером в момент потери концентрации, который не сваливает с ног, но вызывает ажиотаж в лагере соперника и дарит очки скорчившемуся до этого от целой серии ударов.
По большому счету, катастрофы и чего-то необратимого не произошло (если, конечно, в ППА сделают соответствующие выводы). Попросту для Гагика Царукяна голосование по кандидатуре Галуста Саакяна было настолько незначительным событием, что он даже не посчитал необходимым организовать обсуждения вокруг данного вопроса внутри фракции. В результате, депутаты оказались свободны в своем участии в голосовании.
Наконец, именно влиятельные представители фракции ППА подчеркнули, что если бы в данном вопросе была занята единая позиция и было принято общее решение, ППА действовала бы именно в этих рамках.
Вопрос не посчитали важным и остальные члены «четверки», предпочтя принять решение каждый по отдельности. Несомненно, для «четверки» и в особенности ППА это будет хорошим уроком, чтобы впредь де давать противной стороне даже незначительных поводов для радости. Не будем забывать, что в политике мелочей не бывает.
Кстати, 30 апреля началось с заявлений депутатов от ППА, которые утверждали, что голосовали за Гранта Багратяна. Более того, именно сам Багратян заявил, что у него украли голоса. Фактически, сфальсифицировавшие общереспубликанские выборы не могут удержаться от фальсификаций даже в том случае, когда имеют необходимое количество голосов для проведения своего кандидата. Остается только догадываться, что в РПА не доверяют даже друг другу, почему и прибегли к изменениям в составе Счетной комиссии. Однако, повторим, ППА не должна была давать РПА шанса, и оправдываться в этом плане бессмысленно. Намного более важны последующие шаги.
Очевидно, что для закрытия разговоров на эту тему и выражения позиции по важнейшим для страны вопросам и дальнейшим шагам свое мнение должен высказать Гагик Царукян.
Очевидно и то, что организованным в НС шоу и фальсификациями опустить рейтинг невозможно. Каждая политическая сила сама распоряжается своей судьбой. Так что, не «геббельский» агитпроп, а сама ППА снижает или поднимает свой рейтинг.
Оценку дает общество, и именно обществу ППА должна дать объяснения и предложить собственную программу. На остальные вопросы ответы даст время.