Սերժ Սարգսյանի բնական դաշնակիցները
Շատերն են զարմանում, թե ինչպես է ստացվում, որ պետության ներքին ու արտաքին քաղաքականության մեջ ամբողջությամբ ձախողված Սերժ Սարգսյանը շարունակում է մնալ իշխանության ղեկին։
Պատասխանը շատ պարզ է՝ Սարգսյանը մնում է իր տեղում, քանզի իշխանությունը գցած է փողոցում, բայց վերցնող չկա։
Իրոք որ, դա ֆենոմենալ բան է, բայց այս ամենը ոչ թե Սարգսյանի շնորհքն է, այլ նրա բնական դաշնակիցների ներդրումը։ Խոսքս ոչ միայն ՀՀԿ ղեկավարի հետ անձնական շահով կապվածների մասին է։
ՀՀԿ ղեկավարի բնական դաշնակիցներ են հանդիսանում նրա վճարովի և անվճար հաճախորդները, Սարգսյանին գիտակցված ու չգիտակցված ձևով ծառայություններ մատուցողները, քաղաքական ռացիոնալիզմի հակառակորդները, համապատասխան գիտակցություն չունեցող քաղաքական ուժերն ու անհատները։
Տեսե՛ք, քաղաքական ու քաղաքացիական կոչված դաշտերում կան մարդկանց խմբեր ու անհատներ, ովքեր իրենց ներկայացնում են որպես ընդդիմադիր գործիչներ, սակայն պայքարում են ոչ թե Սերժ Սարգսյանի գլխավորած ռեժիմի, այլ ոչիշխանական քառյակի, հատկապես՝ ԲՀԿ–ի ու ՀԱԿ–ի դեմ։
Այն, որ ոչիշխանական ուժերն արժանի են քննադատության, վիճելի բան չէ, բայց եթե դու հիմնական թիրախ ես դարձնում այդ ուժերին՝ մտածելով, որ մինչև ոչիշխանական ուժերը չոչնչանան, քո բախտը չի բացվի, ու դու ընդդիմադիր դաշտի միակն ու անկրկնելին չես դառնա, ապա այդօրինակ վարքագծով դառնում ես Սերժ Սարգսյանի բնական դաշնակիցը, քանզի վերջինիս նպատակն էլ է ԲՀԿ–ին ու ՀԱԿ–ին մեջտեղից վերացնելը։
Ու արդեն կապ չունի, թե «բյուրեղյա մաքրության» տեր քաղաքական կամ քաղաքացիական դաշտի ներկայացուցիչներն իրենց ծառայություններն «անկախ» լրատվամիջոցների էջերից Սարգսյանին մատուցում են վճարովի՞, թե՞ անվճար հիմունքներով։
Եթե Սերժի բնական դաշնակիցներին թվում է, թե քաղաքական դաշտը քառյակից մաքրելով իրենց համար դուռ է բացվելու, ապա չարաչար սխալվում են, քանի որ դրանից հետո Հայաստանում կհաստատվի սուլթանատ։ Այնպես որ, առնվազն տարօրինակ է ԱԺ նախագահի ընտրության հետ կապված ԲՀԿ–ի սայթաքման առիթով հորթային հրճվանք ցուցաբերելը։
Եթե ԲՀԿ–ն սխալվում է, ապա ոչ թե պետք է ծափ զարկել ու ձեռքերը շփել, թե ուռա՜, մեզ համար տեղ է բացվելու, այլ մտահոգվել, որովհետև ԲՀԿ–ի, ՀԱԿ–ի ու մյուսների հարցերը եթե լուծվեն, ապա ոչ թե տեղ կբացվի, այլ բոլոր տեղերը կփակվեն, ու ազգովի «բայրամ» կանենք և, ի վերջո, պետություն կկորցնենք։
Սերժ Սարգսյանի բնական դաշնակիցներ են նաև, չզարմանա՛ք, նրա բնական հակառակորդները։
Եթե Հայաստանում ստեղծված իրավիճակից դժգոհ ու փոփոխությունների ձգտող քաղաքական ուժերը չեն գիտակցում, որ պետք է մի կողմ դնել ինչ–ինչ խնդիրները և միավորվել, ապա Սերժը Շարմազանովի շուրթերով կշարունակի հայտարարել, որ առաջիկա տասնամյակում լինելու է քաղաքական դաշտի առաջին ջութակը, և որ իշխանության հարցը լուծվելու է մերօրյա պոլիտբյուրոյում, որը գտնվում է Մելիք–Ադամյան փողոցում։
Եվ ուրմեն, Սերժ Սարգսյանի համար ակամայից բնական դաշնակցի դեր կատարողները պետք է մեկ բան անեն՝ հրաժարվելու համար այդ կարգավիճակից։ Նրանք պետք է գնան միասնական և հանրային լայն կոնսոլիդացիա ապահովող ճանապարհով։ Այլ տարբերակ գոյություն չունի։
Ոչ ստանդարտ իրավիճակը պահանջում է ոչ ստանդարտ լուծում։ Թեև այդ լուծումն այնքան բնական է, որ այդ չի կարելի ոչ ստանդարտ համարել, քանզի 2–ը միշտ մեծ է 1–ից։ Դա աքսիոմա է։
Հ.Գ.։ Սերժ Սարգսյանը բնական դաշնակիցներ ունի նաև մեր երկրի սահմաններից դուրս։ Դրանք Հայաստանի հանդեպ թշնամաբար տրամադրված պետություններն են և Հայաստանն աշխարհաքաղաքական խաղերում որպես մանրադրամ օգտագործողները։ Բայց սա արդեն այլ խոսակցության թեմա է։

Естественные союзники Сержа Саргсяна
Многие удивляются, как полностью провалившийся во внутренней и внешней политике Серж Саргсян продолжает оставаться у руля власти.
Ответ более чем прост: Саргсян остается на своем посту, так как власть лежит на улице, но никто не хочет ее подобрать.
Действительно, это феноменально, но обстоит так благодаря не Саргсяну, а его естественным союзникам. Речь не только о связанных с руководителем РПА личными интересами людях.
Естественными союзниками Сержа Саргсяна являются оплачиваемые и добровольные клиенты власти, осознанно или невольно предоставляющие ему услуги, противники политического рационализма, не обладающие соответствующей сознательностью политические силы и индивиды.
Взгляните: на так называемом политическом и гражданском поле немало групп и индивидов, которые позиционируют оппозиционными, однако борются не с возглавляемым Сержем Саргсяном режимом, а невластной «четверкой», в особенности ППА и АНК.
В том, что невластные силы достойны критики, не поспоришь, однако если ты превращаешь в главную мишень своей критики данные силы, полагая, что твоя дорога на оппозиционное поле будет закрыта, пока невластные силы не будут ликвидированы, подобным поведением ты превращаешься в естественного союзника Сержа Саргсяна, поскольку целью последнего является именно устранение ППА и АНК с политического поля.
И уже не имеет значения, на платных или бесплатных основаниях предоставляют «кристально чистые» представители политического или гражданского поля свои услуги Сержу Саргсяну со страниц «независимых» СМИ.
Если естественным союзникам Саргсяна кажется, что с ликвидацией «четверки» с политического поля перед ними откроются перспективы, они глубоко заблуждаются, так как после этого у нас в стране установится султанат. Так что, как минимум странно, например, закатываться телячьим восторгом по части промаха ППА на выборах спикера НС.
Если ППА ошибается, нужно не прихлопывать от радости и потирать руки, мол, для нас появляется место, а беспокоиться, ведь если вопрос ППА, АНК и остальных будет решен, то закроются все места, и мы можем встать перед угрозой потери самого государства.
Не удивляйтесь, но естественными союзниками Сержа Саргсяна являются и его естественные противники.
Если обеспокоенные сложившейся в стране ситуацией и стремящиеся к переменам политические силы не осознают, что нужно оставить в стороне второстепенные вопросы и объединиться, то Серж продолжит заявлять устами Шармазанова, что в течение ближайшего десятилетия РПА продолжит оставаться на политическом поле первой скрипкой, а вопрос власти будет решаться на заседаниях Политбюро наших дней, которое располагается на улице Мелик-Адамяна.
Следовательно, выполняющие роль естественных союзников Сержа Саргсяна должны предпринять соответствующие шаги для избавления от подобного статуса. Они должны пойти по пути обеспечения широкой общественной консолидации.
Нестандартная ситуация требует нестандартного решения. Хотя, данное решение настолько естественно, что его нельзя считать нестандартным, поскольку 2 всегда больше 1, и это аксиома.
P.S. Естественные союзники у Сержа Саргсяна имеются и за пределами нашей страны. Это враждебно настроенные к нам, а также рассматривающие Армению в качестве разменной монеты в геополитической игре государства. Однако это уже тема для отдельного разговора.