«Նոր» կառավարության հին պարտադրանքը
Կենսաթոշակային համակարգի վերաբերյալ «նոր» կառավարությունը նոր օրինագիծ է ներկայացրել, որը հնի խուճուճ տարբերակն է։ Այն հնից ձևով տարբերվում է, բայց բովանդակային (փիլիսոփայական) առումով նույն բանն է։
Հիշեցնենք, որ «պարտադիրի» պահով Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ հանրության 80 տոկոսը դեմ է դրան, բայց իրենք, միևնույն է, այն կիրառելու են։ «Նոր» կառավարությանն էլ պատգամել էր շարունակել հնի գիծը։ Այլ կերպ ասած՝ ընդունել այն «օժիտը», որը թողել է տխրահռչակ Տիգրան Սարգսյանի կառավարությունը։
«Նոր» կառավարությունը մտածել մտածել է ու «լուծում» գտել, որ հա՛մ պարտադիրը պարտադիր լինի, համ էլ անունը դնեն, թե օրենքից պարտադիրը հանել են։
«Կուտակայինի» պարտադիր բաղադրիչի մասով ոչինչ կամ գրեթե ոչինչ չի փոխվել, պարզապես հայտնի անեկդոտի պես թղթաբանությունն է ավելացել։ Ըստ այդմ՝ ՀՀ քաղաքացիները կարող են հրաժարվել պարտադիրից, եթե, իհարկե, դիմում գրեն ու գործատուին տեղեկացնեն այդ մասին։ Դա նույնն է, թե քաղաքացուն պարտադրեն դիմում գրել ոստիկանությունում, որ իրենք դեմ են հանցագործության զոհ դառնալուն, իսկ ովքեր դիմում չգրեն, օրենքի ուժով դառնան հանցագործության զոհ։
Պարտադիր, բայց ոչ պարտադրված «տրյուկի» շրջանակներում, փաստորեն, գործատուների վրա են բարդում աշխատողներից գումար պահելու գործը՝ կամավոր–պարտադիր սկզբունքով՝ «Ինչքան էլ փող հավաքենք, էլի քյար ա» ծրագրի շրջանակներում։
Ինչ վերաբերում է մինչև այժմ պարտադիր կերպով արված պահումներին, ապա դրանց վերադարձի հարցը բաց է մնացել։ Պետբյուջեից էլ գումարներն ամեն դեպքում փոխանցվելու են այն ֆոնդերին, որոնք կասկածելի պայմաններում դարձել են մեր կենսաթոշակային համակարգի շահառուները ՀՀ քաղաքացիների երկար ու էժան փողերը տնօրինելու առումով։
Նկատենք, որ սա «կուտակային» թալանի «բարեշրջված» տարբերակ է, ուրիշ ոչինչ։ Սա նաև դեմագոգիայի վառ դրսևորում է։ Հետևաբար, պայքարը պետք է շարունակել, մինչև որ պարտադիրն աներկբայորեն վերացվի, քաղաքացիների փողերը հետ վերադարձվեն, և պետբյուջեի վրայից լրացուցիչ ֆինանսական բեռը հանվի։
Հ.Գ.։ Իշխանությունները կենսաթոշակային գումարները տնօրինող ֆոնդերին խոստացել են, որ անկախ ամեն ինչից՝ իրենք պետբյուջեից փողերը կփոխանցեն իրենց։ Այսինքն, ստացվում է, որ ՀՀ քաղաքացիներիս վճարած հարկերից ֆոնդերը փող են ստանալու։ Սա արդեն ական է մեր տնտեսության տակ։ Սա կողոպուտ է օրը ցերեկով։ Պետության կողոպուտ։
Սա ցույց է տալիս, որ Տիգրան Սարգսյանն ինչ–ինչ պարտավորությունների տակ է մտցրել Հայաստանը։ Իսկ թե ինչի դիմաց է այսպիսի նվեր նա տվել ֆոնդերին, պետք է պարզի դատախազությունը, եթե իհարկե, «Վերջին բոլշևիկը» չխոչընդոտի։

Старое принуждение «нового» правительства
«Новое» правительство представило новый законопроект относительно накопительной пенсионной системы, который является запутанным вариантом старого. По форме он отличается от старого, но в содержательном плане (по своей философии) остался прежним.
Напомним, что по «обязательной» части Серж Саргсян заявил, что 80 процентов общества против данной системы, однако они все равно ее внедрят. «Новому» же правительству он наказал продолжить прежнюю линию. Иными словами, принять то «приданое», которое оставило правительство печально известного Тиграна Саркисяна.
«Новое» правительство подумало и нашло «решение», при котором обязательная составляющая останется, но можно будет заявить об ее изъятии из закона.
По части обязательной компоненты «накопительного» ничего или практически ничего не изменилось, и, как в известном анекдоте, всего лишь увеличился документооборот. Согласно законопроекту, граждане РА могут отказаться от обязательства, если, конечно, напишут заявление и поставят в известность работодателя. Это то же самое, если бы граждан обязали писать заявление в полицию, что они против того, чтобы становиться жертвами преступления, а те, кто не напишут это заявление, силой закона станут жертвами этого преступления.
Фактически, в рамках обязательного, но не обязывающего трюка задачу по удержанию с работников определенных сумм взваливают на плечи работодателей – по добровольно-принудительному принципу и в рамках программы «Сколько соберем, и то навар».
Что касается удержанных до сих пор в обязательном порядке сумм, то вопрос их возвращения всё еще остается открытым. Из госбюджета же будут продолжены отчисления в те фонды, которые в крайне сомнительных условиях стали главными выигравшими от нашей пенсионной системы в плане распоряжения «длинными и дешевыми деньгами» граждан РА.
Заметим, что это не более чем «реформированный» вариант «накопительного» грабежа. Это также яркое проявление демагогии. Следовательно, борьбу нужно продолжить, пока обязательная составляющая не будет безоговорочно изъята, деньги граждан не будут возвращены, а дополнительное финансовое бремя с госбюджета не будет снято.
P.S. Власти пообещали распоряжающимся пенсионными суммами фондам, что, независимо от всего, будут отчислять им деньги из госбюджета. То есть, получается, что фонды будут получать средства из выплаченных гражданами РА налогов. Это уже заложенная под нашей экономикой мина. Это грабеж средь бела дня, разграбление государства.
Это доказывает, что Тигран Саркисян поставил Армению под определенные обязательства. Взамен чего же он сделал фондам подобный подарок, выяснять прокуратуре, если, конечно, «последний большевик» не помешает.