Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած կառավարությունը գոնե ֆորմալ առումով շահեկանորեն տարբերվում է Տիգրան Սարգսյանի կառավարությունից։ Եթե վերջինս առաջնորդվում էր նեոբոլշևիկյան գաղափարախոսությամբ, ապա Աբրահամյանը որդեգրել է «Ребята, давайте жить дружно!» մոտեցումը, որը ոչ թե գաղափարախոսություն է, այլ իրավիճակային քայլ։
Իսկ շահեկանորեն տարբերվում է այս կառավարությունն այն պարզ պատճառով, որ ավելի լավ է առանց գաղափարախոսություն կառավարություն ունենալ, քան Թալեաթ փաշայի ու բոլշևիկների խառնուրդ հիշեցնող տեռոր, որն իրականացվում էր տխրահռչակ «Օֆշորի Տիկոյի» ձեռքերով՝ Սերժ Սարգսյանի հովանավորությամբ։ Բայց խնդիրն այն է, որ «սառը» պատերազմի մեջ գտնվող Հայաստանին տնտեսական ճեղքում ու զարգացում ապահովող հստակ գաղափարախոսություն, արդյունավետ գործող թիմ և դրական փոփոխությունների ճանապարհային քարտեզ է պետք։ Շոուներով հեռու չես գնա։
Անհրաժեշտ է կտրուկ փոխել գործարար միջավայրի հանդեպ որդեգրած իշխանությունների մոտեցումը։
Սերժ և Տիգրան Սարգսյանները խնդիր էին դրել «Մեկ օլիգարխի տնտեսություն» կառուցել։ Արդյունքը եղավ այն, որ մեր երկիրը հետպատերազմյան աննախադեպ տնտեսական հետընթաց ունեցավ, մարդիկ սկսեցին բառիս բուն իմաստով փախնել այստեղից, փոքր ու միջին բիզնեսն ընկավ իշխանությունների հետ անհավասար մարտում, խոշոր բիզնեսը, մեծ հաշվով, սառեցրեց ներդրումային ծրագրերն ու կապիտալն արտահենց Հայաստանից, աղքատությունը հասավ վտանգավոր չափերի։ Եվ այս ամենը Հայաստանի արտաքին պարտքի եռապատկման ֆոնին։
Հարկ է առանձնահատուկ ընդգծել, որ Տիգրան Սարգսյանի հմուտ կառավարման շնորհիվ կոռուպցիան դարձավ համատարած ու համակարգված։ Բյուջեի թալանը կրեց տոտալ բնույթ (տե՛ս Վերահսկիչ պալատի զեկույցները)։
Քաղաքական ուժերի ճնշման տակ Սերժ Սարգսյանը ստիպված եղավ բաժանվել իր անբաժան ուղեկից Տիգրան Սարգսյանից և անցնել ընդհատակ՝ սպասելով Աբրահամյանի ձախողմանն ու հասարակական ապատիայի խորացմանը, որպեսզի սահմանադրական փոփոխություններով իր իշխանությունը հավերժացնելու հնարավորություն ստանա։
Հովիկ Աբրահամյանին ՀՀԿ ղեկավարը վարչապետ նշանակեց սրտի խոր կսկիծով՝ չմոռանալով նշել, որ նա պետք է շարունակի Տիգրան Սարգսյանի կուրսը, այսինքն՝ հին կուրսը։ Սակայն դա հնարավոր չէ, քանզի դա Հովիկ Աբրահամյանի «տիգրանսարգսյանացման» ուղիղ ճանապարհն է։ Դա ական է, որը դրվում է մեր տնտեսության տակ։
Հովիկ Աբրահամյանն այդ ամենը, թերևս, հասկանում է, և դա է պատճառը, որ նա փորձում է «և, և» տարբերակով առաջնորդվել՝ հայտնվելով հրշեջի կարգավիճակում։ Սակայն այդպես երկար շարունակել հնարավոր չէ։
Եթե նորանշանակ վարչապետը չի ուզում Տիգրան Սարգսյանից էլ վատ վիճակում հայտնվել, ապա պետք է հրապարակավ տարանջատվի իր նախորդի կուրսից՝ հրապարակավ գնահատական տալով անցած վեց տարիների ընթացքում տեղի ունեցած խայտառակ քաղաքականությանը։
Դրանից հետո միայն գործարար աշխարհի մոտ կարող է բան փոխվել։
Պետք է հասկանալ մեկ պարզ բան՝ «Հորս արև՝ ամեն ինչ լավ է լինելու, եկե՛ք համերաշխ ապրենք ու բոլորս հավասար լինենք օրենքի առաջ» խոսքերով բան չես փոխի, այլ միայն քմծիծաղ կառաջացնես բիզնես աշխարհում։
Հայաստանում ոչ թե «հորս արևների» միջոցով է հնարավոր դրական փոփոխությունների հասնել, այլ հայեցակարգային կտրուկ փոփոխությամբ և ինստիտուցիոնալ երաշխիքներով։
Սկզբի համար արժե չխանգարել բիզնեսին ու հասկանալ, որ ոչ թե հասարակությունն ու պետությունն են բյուջեի համար, այլ բյուջեն՝ հասարակության ու պետության։ Պետբյուջեն պետք է ֆունկցիա լինի բիզնես միջավայրում տիրող իրավիճակից, այլ ոչ թե ինքնանպատակ։
Քանի դեռ այս ամենը չի գիտակցվել, Հովիկ Աբրահամյանի կառավարությանը նոր համարել հնարավոր չի լինի, քանզի այն կլինի հնի ձևափոխված, բայց բովանդակությունը պահպանած տարբերակը։
«Նոր» կառավարության հին հիվանդությունները

Возглавляемое Овиком Абрамяном правительство хотя бы в формальном плане выгодно отличается от правительства Тиграна Саркисяна. Если последний руководствовался идеологией необольшевизма, то Абрамян придерживается подхода «Ребята, давайте жить дружно!», что, по своей сути, является не идеологией, а всего лишь ситуационным решением.
Выгодно же отличается данное правительство по той простой причине, что лучше иметь правительство без идеологии, чем напоминающий смесь младотурецкого и большевистского террор, который при высоком покровительстве Сержа Саргсяна осуществлялся руками печально известного «Оффшорного Тико». Однако проблема в том, что находящейся в состоянии «холодной» войны Армении необходимы обеспечивающие экономический прорыв и развитие идеология, эффективная команда и «дорожная карта» позитивных изменений. На одних шоу далеко не уедешь.
Необходимо кардинально изменить подход властей в отношении бизнес-сообщества.
Серж Саргсян и Тигран Саркисян поставили перед собой задачу построения «Экономики одного олигарха». Как результат, страна претерпела беспрецедентный с послевоенного периода спад экономики, люди начали в массовом порядке эмигрировать, малый и средний бизнес пали в неравной борьбе с властями, крупный бизнес, по большому счету, заморозил инвестиционные проекты и вывел капитал из Армении, бедность достигла опасных показателей. И всё это произошло на фоне утроения внешнего долга страны.
Необходимо особо подчеркнуть, что благодаря умелому правлению Тиграна Саркисяна коррупция стала повсеместным и системным явлением. Разграбление бюджета приобрело тотальный характер (см. отчеты Контрольной палаты).
Под давлением политических сил Серж Саргсян оказался вынужден избавиться от своего неразлучного спутника Тиграна Саркисяна и уйти в подполье, дожидаясь провала Абрамяна и углубления социальной апатии, чтобы посредством конституционных изменений получить возможность увековечения своей власти.
Руководитель РПА назначил Овика Абрамяна премьером с болью в сердце, не забыв при этом отметить, чтобы тот продолжил курс Тиграна Саркисяна, то есть, прежнюю политику. Однако это невозможно, поскольку данный путь приведет к неминуемой «тигрансаркисянизации» Абрамяна. Это мина, которая будет заложена под экономику нашего государства.
По всей видимости, Овик Абрамян это прекрасно понимает, поэтому и пытается руководствоваться вариантом «и, и», пребывая в статусе пожарника. Однако долго так продолжаться не может.
Если новоназначенный премьер не хочет оказаться в худшей, чем Тиграна Саркисян, ситуации, он должен публично дистанцироваться от курса своего предшественника, дав публичную оценку проводившейся в течение последних 6 лет позорной политике.
Лишь после этого в бизнес-сообществе может хоть что-то измениться.
Необходимо понять одну простую вещь: заверениями вроде «мамой клянусь, всё будет хорошо, давайте жить дружно и быть равными перед законом» ничего не изменить, и ничего, кроме усмешки, в бизнес-среде не вызвать.
Позитивные перемены в Армении возможны посредством не «мамой клянусь», а кардинальных концептуальных изменений и институциональных гарантий.
Для начала нужно просто не мешать бизнесу и понять, что не общество и государство созданы для бюджета, а бюджет – для государства и общества. Госбюджет должен быть производной от царящей в бизнес-среде ситуации, а не самоцелью.
Пока осознания этого нет, считать правительство Овика Абрамяна новым будет невозможно, поскольку с формально измененным составом содержательно оно будет прежним.
Старые болячки «нового» правительства