Ուկրաինացիներն ընդդեմ Սերժ Սարգսյանի ու «արևմտամետների»
Երբ Սերժ Սարգսյանը եվրագերազանցիկ էր խաղում, նրա հաճախորդների մի մասը, որը նաև արևմտամետ էր ներկայանում, արդարացնում էր իր սերժամետ պահվածքը «գաղափարական» դիրքերից։
«Այո՛, Սերժ Սարգսյանն ընտրակեղծարար է և ձախողել է տնտեսական քաղաքականությունն ու տապալվել «ֆուտբոլային» դիվանագիտության մեջ, բայց «զատո» նա մեզ տանում է դեպի լուսապայծառ Արևմուտք, իսկ այն խոսակցությունները, թե ԵՄ–ի հետ այդ տարբերակով ասոցացվելով՝ մենք հարված ենք հասցնելու Ղարաբաղի անվտանգության համակարգին, սխալ են, քանզի Արևմուտքը կպաշտպանի մեզ ՆԱՏՕ–ի զորքերով ու դեռ մի բան էլ ծովից ծով Հայաստան կստեղծի։ Համ էլ վերջապես ռուսներին կքշենք այստեղից։ Այնպես որ, Սերժ Սարգսյանը, ի տարբերություն նրա ընդդիմախոսների, շատ առաջադեմ է և նախաձեռնող, ուստի եկեք աչք փակենք տոկոս «խփոցիի» վրա, քանի որ լավ նպատակներին կարելի է նաև վատ մեթոդներով հասնել»,– հայտարարում էին 5–րդ շարասյան ֆունկցիա կատարող «արևմտամետները» մինչև նախորդ տարվա սեպտեմբերի 3–ը։
Ուկրաինայում տեղի ունեցածը, սակայն, ամբողջությամբ բացահայտեց Սերժ Սարգսյանի ու նրա «արևմտամետ» հաճախորդների որդեգրած քաղաքականության սնանկությունը։
Արևմուտքի համար հսկայական Ուկրաինան ռազմավարական նշանակություն ունի դեպի Արևելք ընդլայնվելու հարցում, սակայն ՆԱՏՕ–ի զորքերը մատը մատին չտվեցին Ղրիմի պահով և չէին էլ կարող որևէ բան անել։ Հո ՌԴ–ի հետ երրորդ համաշխարհային պատերազմ չէի՞ն սկսելու, ինչ է թե Ուկրաինան «կուտը» կերել էր ու համաձայնել մանրադրամ դառնալ Արևմուտք–ՌԴ հարաբերություններում այնպես, ինչպես հայերն Արևմուտքի «կուտը» կերան 1920–ին՝ գաղթակղվելով Սևրի դատարկ դաշնագրի գեղեցիկ փաթեթավորմամբ (160 հազար քառակուսի մետր տարածքով Հայաստան խոստացած Սևրի դաշնագրի կնքումից ամիսներ անց Հայաստանի Հանրապետությունը վերացավ)։
Ուկրաինան այժմ գործնականում կորցրել է իր արևելյան շրջանները։ Այդ երկիրը քաոսի մեջ է, և հայտնի չէ, թե երբ և ինչպես դուրս կգա այդ վիճակից։
Նկատենք, որ այս ամենը տեղի ունեցավ ԵՄ–ի հետ ասոցացման պայմանագիրը նախաստորագրած և ստորագրումը հետաձգած (այլ ոչ թե Սերժ Սարգսյանի պես ԵՄ–ից ՄՄ «թռած») Ուկրաինայի հետ։ Անվտանգության ոչ մի երախիք Արևմուտքը չտվեց ուկրաինացիներին՝ «հուժկու» ստատուսներ երկնելուց ու Եվրամայդանում կարկանդակներ բաժանելուց բացի։ Հա, մեկ էլ՝ ՄԱԿ–ի անվտանգության խորհրդում անիմաստ սուր ճոճելը։
Շատ ավելի սարսափելի սցենար էր սպասվում մեզ մոտ ԵՄ–ի հետ ասոցացման նախաստորագրման պարագայում, և այդ մասին մենք նախազգուշացնում էինք սեպտեմբերի 3–ից առաջ (Հայաստանի համար ճիշտը ԵՄ–ի հետ ասոցացումից և ՄՄ մտնելուց հրաժարվելն էր այնպես, ինչպես Ադրբեջանը վարվեց, ու հիմա քաղում է իր ակտիվ չեզոքության դիվիդենտները), բայց թուրք–ադրբեջանական քարոզչամեքենային կցված «արևմտամետները» (Դավիթ Շահնազարյան, Արամ Սարգսյան և այլն), ինչպես նաև Ռուսաստանի մասով հոգեխանգարմունքի մեջ գտնվող ու ԱՄՆ պաշտոնյաների արտաթորանքն անգամ կոնֆետի տեղ ընդունող «անկախ» լրատվամիջոցները գովերգում էին Սերժի «արևմտամետությունն» ու երկրորդական համարում Ղարաբաղի անվտանգության հարցը՝ «Դա այն գինն է, որը պետք է վճարել Հայաստան–ԵՄ ինտեգրացիայի համար» բացատրությամբ։
Հիմա սրանք (Սերժն ու իր վարձկանները) փոխանակ սսկվեն և գլուխները պատով տան ուկրաինական դեպքերից հետո, շարունակում են իրենց փողոցային ու համացանցային թատրոնը։
Ի դեպ, հայաստանյան «արևմտամետները» հիացած էին (են) ոչ միայն Սերժ Սարգսյանով (հիացմունքը լավ վարձատրվում է ինչպես ռուբլով, այնպես էլ դոլարով ու եվրոյով), այլ նաև Կիևի Եվրամայդանով, բայց այստեղ էլ ամեն ինչ «լոմկվեց», քանզի պարզվեց, որ Մայդանը հովանավորել ու ֆինանսավորել է ոչ միայն ու ոչ այնքան Արևմուտքը, որքան պոստսովետական տարածքում ընդունված «կլիշեի» շրջանակներում օլիգարխ ընկալվող Պետրո Պորոշենկոն։
Եվրամայդանի վիրտուալ պաշտպաններ դարձած, սոցիալական ցանցերում արյան գետեր հոսեցրած և «հակաօլիգարխիկ» պայքարի մարտիկներ ինքնահռչակված հայաստանյան «արևմտամետների» համար ուկրաինացիները հերթական «փչացման» ակտը կազմակերպեցին անցած կիրակի։
Ինչպես հայտնի է, Ուկրաինայի նախագահ ընտրվեց Եվրամայդանի նույն մեծահարուստ հովանավոր Պորոշենկոն, ով մինչ այդ աչքի չէր ընկել ակտիվ ու հրապարակային քաղաքական գործունեությամբ։
Հայաստանյան «արևմտամետները» պետք է հիմա խարակիրի անեն իրենց ՀՀ–ում Ուկրաինայի դեսպանատան դիմաց, քանզի նրանց բոլոր «գաղափարական կոդերը» պայթել են։
Հերիք չէ՝ պարզվել է, որ ժողովրդավարության կղզյակ ներկայացվող Եվրամայդանը ֆինանսավորվել է օլիգարխ կոչվածի կողմից, ու դեռ մի բան էլ այդ օլիգարխը դարձել է երկրի նախագահ՝ ստանալով Եվրամայդանի երևացող դեմքերի (Կլիչկոյի ու մյուսների) աջակցությունը։ Բա հիմա սրանք ինչպե՞ս են Ծառուկյանի դեմ «դհոլություն» անելու։ Ո՞ր կոդով է Պորոշենկոն լավը համարվելու, իսկ ահա Ծառուկյանը՝ վատը։ Ո՞ր տարբերակով է ողջունվելու օլիգարխ կոչվածի աջակցության շնորհիվ Յանուկովիչի հեռացումը, իսկ ահա Ծառուկյանը՝ քննադատվելու։ Այդ ինչո՞ւ Հայաստանում Եվրամայդան երազողները և ՌԴ–ի դեմ առիթ–անառիթ կռիվ տվողները համագործակցում են նեոբոլշևիկյան ծրագրերով առաջնորդվող Սերժ Սարգսյանի հետ, իսկ ահա Ուկրաինայում ճիշտ հակառակն էր՝ բոլորը Յանուկովիչի դեմ էին։ Այդ ինչո՞ւ են «արևմտամետների» մոտ գործում երկակի ստանդարտներ, ինչը ողջունելի է դրսի համար, բայց դատապարտելի է երկրի ներսում, և հակառակը։
Այս հարցերի պատասխաններում պետք է փնտրել հայաստանյան գաղջ մթնոլորտի պատճառները։
Ահա այսպես էլ ապրում են Սերժ Սարգսյանն ու իրեն կցված «արևմտամետները», ինչպես նաև սրանց ջրերն ընկած «ազնիվ քյարփինջները»։ Եվ եթե մեր հանրությունն ուզում է փոխել իր կյանքը և ձերբազատվել տեղական մասշտաբի Ստալինիկից և անախրոնիզմ համարվող բոլշևիզմից, ապա պետք է դասեր քաղի Վրաստանի, Ուկրաինայի, Սլովակիայի ու այլ երկրների օրինակներից։ Թե չէ, այդպես էլ կմնա «բանահյուսության» մակարդակի վրա ու կդառնա «Գեբելսյան» քարոզչամեքենայի զոհը։
Ինչ մնում է քաղաքական ուժերին, ապա դրանք պետք է ադեկվատ գտնվեն ու ռացիոնալ հաշվարկներով առաջնորդվեն՝ նախապես ձերբազատվելով կեղծ պատրանքներից ու արհեստական խոչընդոտներից։
Սերժ Սարգսյանն աթոռին մնում է ընդամենը հանգամանքների բերումով ու երբ տեսնում է, որ իրեն չեն հեռացնում, առաջարկում է վերարտադրվելու բոլշևիկյան ծրագիր։ Հետևաբար, այլընտրանքային ծրագրով պետք է հանդես գալ ու հեռացնել Սերժ Սարգսյանին, եթե, իհարկե, ուզում ենք անկախ պետություն ունենալ։

Украинцы против Сержа Саргсяна и «прозападников»
Когда Серж Саргсян играл в евроотличника, часть позиционировавших прозападниками клиентов власти оправдывала своё просержевство с «идеологических» позиций.
«Действительно, Серж Саргсян сфальсифицировал выборы, провалил экономическую политику и потерпел фиаско в «футбольной» дипломатии, но зато он ведет нас в светлую Европу. Разговоры же о том, что подобной ассоциацией с ЕС мы поставим под угрозу систему безопасности Карабаха, ошибочны, поскольку Запад защитит нас войсками НАТО и даже возродит Армению от моря до моря. К тому же нам удастся выдворить отсюда русских. Так что, Серж Саргсян, в отличие от своих оппонентов, весьма прогрессивный и инициативный деятель, поэтому давайте закроем глаза на «набранные» проценты, ведь благих целей можно добиться и худыми методами», - заявляли выполнявшие функцию пятой колонны «прозападники» до 3 сентября прошлого года.
Однако события на Украине полностью раскрыли банкротство политики, которой руководствовались Серж Саргсян и его «прозападные» клиенты.
Для Запада Украина имеет стратегическое значение в плане расширения на восток, однако войска НАТО даже пальцем о палец не ударили по части Крыма, да и вряд ли могли что-то сделать. Ну не начали бы они третью мировую с Россией из-за того, что Украина проглотила наживку и согласилась стать разменной монетой в отношениях Запада и России, как к 1920 году армяне проглотили наживку Запада, прельстившись красивым оформлением пустого Севрского договора (спустя несколько месяцев после подписания Севрского договора, которым Армении были обещаны территории в 160 тыс. кв. км., Республика Армения перестала существовать)?
Украина сейчас фактически потеряла свои восточные области. Эта страна пребывает в хаосе, и еще не понятно, как и когда она выберется из этой ситуации.
Заметим, что всё это произошло с парафировавшей и отсрочившей подписание Соглашения об ассоциации с ЕС (а не перекинувшейся подобно Сержу Саргсяну из ЕС в Таможенный союз) Украиной. Запад не предоставил украинцам никаких гарантий безопасности, кроме «мощных» статусов в соцсетях и розданных на Евромайдане пирожков. Да, и еще бессмысленных попугиваний в Совбезе ООН.
Намного более ужасный сценарий ожидал нас при парафировании Соглашения об ассоциации с ЕС, и об этом мы предупреждали до 3 сентября (правильным для Армении был бы отказ как от ассоциации с ЕС, так и от членства в ТС, как поступил Азербайджан, который сейчас пожинает плоды своего активного нейтралитета), однако закрепленные за турецко-азербайджанским агитпропом «прозападники» (Давид Шахназарян, Арам Саркисян и др.), а также находящиеся в душевном расстройстве по части России и принимающие любые испражнения американских чиновников за конфетку «независимы» СМИ восхваляли «прозападность» Сержа, считая вопрос безопасности Карабаха второстепенным в интерпретации «Это та цена, которую нужно заплатить за интеграцию Армении в ЕС».
Сейчас они (Серж и его наемники), вместо того, чтобы замолкнуть и биться головой об стенку после украинских событий, продолжают свое уличное и интернет-шоу.
Кстати, армянские «прозападники» были восхищены, да и продолжают восхищаться, не только Сержем Саргсяном (восторг хорошо оплачивается как в рублях, так и в евро и долларах), но и Евромайданом, но всё надломилось и здесь, поскольку выяснилось, что Майдан поддерживался и финансировался не только и не столько Западом, сколько воспринимаемым на постсоветском пространстве согласно принятому клише олигархом Петром Порошенко.
Для ставших виртуальными защитниками Евромайдана, проливших реки крови в социальных сетях и самопровозгласившихся бойцами «антиолигархической» борьбы армянских «прозападников» украинцы в прошлое воскресенье организовали очередной акт дискредитации.
Как известно, президентом Украины избрался тот самый богатый спонсор Евромайдана Порошенко, который до этого не отличался активной и публичной политической деятельностью.
После этого армянские «прозападники» должны были совершить харакири перед посольством Украины в РА, так как все их «идеологические коды» лопнули.
Не хватало того, что преподносимый в качестве островка свободы Евромайдан финансировался так называемым олигархом, так тот еще стал президентом страны, получив поддержку видных деятелей Майдана (Кличко и остальных). Как же они теперь будут заниматься «барабанством» против Царукяна? По какому коду Порошенко будет считаться хорошим, а Царукян – плохим? По какому варианту будет приветствоваться отстранение Януковича с поддержки так называемого олигарха, а Царукян – критиковаться? Почему это мечтающие в Армении о Евромайдане и выступающие по поводу и без против России сотрудничают с руководствующимся необольшевисткими программами Сержем Саргсяном, а на Украине всё обстояло наоборот – все были против Януковича? Почему это у «прозападников» действуют двойные стандарты и то, что приемлемо в отношении других, осуждаемо внутри нашей страны, и наоборот?
Именно в ответах на эти вопросы нужно искать причины царящей у нас гнетущей атмосферы.
Вот так вот и живут Серж Саргсян и закрепленные за ним «прозападники», а также подпавшие под их влияние «честные кирпичи». И если наше общество хочет изменить свою жизнь и освободиться от сталинов местного значения и ставшего анахронизмом большевизма, оно должно извлечь уроки из событий в Грузии, на Украине, в Словакии и других странах. Иначе оно так и останется на дилетантском уровне, став жертвой «геббельского» агитпропа.
Что касается политических сил, то они должны проявить адекватность и руководствоваться рациональными расчетами, заранее избавившись от иллюзий и искусственных барьеров.
Серж Саргсян остается в своем кресле исключительно по воле обстоятельств, и когда он видит, что его не отстраняют, предлагает большевистскую программу воспроизводства у власти. Следовательно, нужно выступить с альтернативной программой и отстранить Сержа Саргсяна, если, конечно, хотим иметь независимое государство.