Ըստ նախնական տվյալների՝ Գորիսի քաղաքապետի ընտրություններում հաղթել է ՀՀԿ–ական թեկնածուն, որին սատարում էին Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանը և ՀՀԿ ղեկավար Սերժ Սարգսյանը։ Կարող եք չկասկածել՝ նախնական տվյալները շուտով կդառնան վերջնական, և ԿԸՀ–ն կարձանագրի Գորիսի առումը։
Ավելի քան 500 անվավեր քվեաթերթիկների առկայությունը հուշում է, որ իշխանությունները «նա վսյակի» պակասեցրել են մյուս թեկնածուի ձայները, որպեսզի ինչքան ուզենան, այնքան տոկոս «խփեն»։
Բնականաբար, եղել են նաև այլ՝ «դասական» ընտրախախտումներ։ Ընդ որում, ամենակոպիտ ընտրախախտումը տեղի է ունեցել մինչև քվեարկությունը. իշխանությունները խարդավանքների ու ճնշումների միջոցով վերացրել էին մրցակցային ընտրությունների հնարավորությունը՝ խաղից դուրս թողնելով Սյունիքի գործող մարզպետ Վահե Հակոբյանի աջակցությունը վայելող թեկնածուին, ում աջակցում էր նաև Սուրիկի տան բակում սպանված Բուդաղյանի եղբայրը։
Կիրակի օրը տեղի ունեցած «ընտրությունը» ցույց տվեց, որ Գորիսը կշարունակի մնալ նախկին մարզպետի, իսկ մեծ հաշվով՝ Սերժ Սարգսյանի տիրապետության տակ՝ «Ավելի լավ Գորիս» ծրագրի շրջանակներում։
Գորիսի ընտրությունները «Վերջի բոլշևիկի» «մեսիջն» էին իշխանական բուրգին ու հայ ժողովրդին։ Բուրգին նա փոխանցում է, որ խրախուսվում է լիսկայությունը, իսկ հայ ժողովրդին ցույց է տալիս, թե ինչպիսի Հայաստան է պատկերացնում սահմանադրական փոփոխությունների արդյունքում։
Թե ով ինչպես կընկալի Սերժի այդ «մեսիջները», կերևա առաջիկայում։ Մեկ բան պարզ է՝ եթե Սերժ Սարգսյանը դեռ մնում է երկրի ղեկին, ապա դա արդեն հայ ժողովրդի ու իր քաղաքական վերնախավի խայտառակությունն է։
Եվ ուրեմն, այդ խայտառակությունից մաքրվելու և երկիրը տանուլ չտալու համար պետք է պատմության գիրկն ուղարկել Սերժին և փոխել ՀՀ–ի ներքին ու արտաքին քաղաքականությունը, այլապես մեր երկիրը կհայտնվի պատմության գրկում, այս անգամ՝ ընդմիշտ։ Մի՞թե արժե ունենալ նման ճակատագիր։ Իհա՛րկե ոչ։

Согласно предварительным данным, на выборах мэра Гориса победил кандидат от РПА, которого поддержали бывший губернатор Сюникского марза Сурик Хачатрян и руководитель РПА Серж Саргсян. Можете не сомневаться, что предварительные данные очень скоро станут окончательными, и ЦИК зафиксирует взятие Гориса.
Наличие более 500 недействительных бюллетеней говорит о том, что власти «на всякий случай» уменьшили количество голосов другого кандидата, чтобы «набрать» нужные им проценты.
Естественно, были и другие, «классические» избирательные фальсификации. При этом самое грубое нарушение было зафиксировано еще до голосования – власти посредством козней и давления исключили возможность конкурентных выборов, оставив за бортом пользующегося поддержкой действующего губернатора Сюника Ваге Акопяна кандидата, которого поддержал также брат Будагяна, убитого о дворе дома Сурика.
Прошедшие в воскресенье «выборы» показали, что Горис продолжит оставаться во владении бывшего губернатора, то есть, по большому счету, Сержа Саргсяна – в рамках программы «Лучший Горис».
Выборы в Горисе были мессиджем «последнего большевика» властной пирамиде и армянскому народу. Пирамиде он дал понять, что поощряет уподобление Лиске. Армянскому же народу он продемонстрировал, какую Армению видит после осуществления конституционных изменений.
Как же будет воспринят этот мессидж Сержа каждым, станет ясно в очень скоро. Одно очевидно: если Серж Саргсян всё еще остается у руля государства, уже одно это является позором нашего народа и ее политической элиты.
Следовательно, для очищения от этого позора и во избежание потери самого государства необходимо отправить Сержа в анналы истории и изменить внутреннюю и внешнюю политику, иначе на свалке истории окажется сама страна, и на этот раз – навсегда. Стоит ли удостаиваться этой участи? Конечно же, нет.