«The battle rages on»
Լեգենդար «DEEP PURPLE» ռոք խմբի ալբոմներից մեկը կոչվում է «The battle rages on» (պայքարը կամ կռիվը շարունակվում է և էսկալացիայի ենթարկվում)։
Ալբոմը թողարկվել է 1993թ.։ Հիմնական թեման Հարավսլավիայում ընթացող պատերազմն է։ Գլխագրային երգում շոշափվել է սիրո և ատելության, կյանքի ու մահվան խնդիրը։ Հնարավոր չէ սիրել, երբ շուրջբոլորդ իրար են սպանում. սա երգի հիմնական միտքն է։ «DP»–ի տղաները կոչ էին անում դադարեցնել պատերազմն ու հասնել խաղաղության։
«The battle rages on» վերնագրով ալբոմ թողարկելով՝ խմբի վերականգնված ոսկե կազմը նաև այլ «մեսիջ» էր փոխանցում։
Ներքին կոնֆլիկտից հետո պառակտված ու հետո նորից իրար գլուխ հավաքված խմբի անդամներն ուզում էին ասել, որ դեռ կռիվ ունեն տալու, և անհիմն են այն խոսակցություններն ու քննադատությունները, թե, իբր, «DP»–ն այլևս անելիք չունի, իբր, «DP»–ն այլևս պառակտված է ու չի կարող համատեղ գործել, թե, իբր, «DP»–ն այլևս չի կարող մնալ ասպարեզում (դրանից տարիներ առաջ էլ էին քննադատները մի քանի անգամ թաղել «DP»–ին, բայց «թարսի» պես խմբի մահն ամեն անգամ հետաձգվում էր և ի վերջո տեղի չունեցավ ու չի էլ ունենա, քանզի ստեղծվել է բոլոր ժամանակների երաժշտություն)։
Ժամանակը ցույց տվեց, որ «DP»–ի մահվան մասին լուրերը խիստ չափազանցված էին։ «The battle rages on»–ից հետո թողարկվեցին մի քանի այլ հետաքրքիր ալբոմներ։ Խումբը մինչև օրս աշխարհով մեկ ակտիվորեն համերգային շրջագայություններ է կազմակերպում՝ լցնելով դահլիճներ ու մարզադաշտեր։
«Մանուշակագույնները» 2013թ. նոր ալբոմ թողարկեցին, որով ցույց տվեցին, որ երկրորդ երիտասարդությունն են ապրում, և պայքարը շարունակվում է։
Իհարկե, տարբեր կարծիքներ կան «DP»–ի ներկայիս գործունեության մասին, բայց բոլորն էլ ընդունում են, որ այդ խումբը համարվում է ծանր ռոքի և «մետալի» օրենսդիրներից մեկը («LED ZEPPELIN»–ի ու «BLACK SABBATH»–ի հետ միասին), որը հսկայական ներդրում է ունեցել ռոքի տարատեսակ ուղղությունների ստեղծման հարցում և ձևավորել է մտածողություն ոչ միայն երաժշտության ասպարեզում։
Բուն թեման
Այս երաժշտական նախաբանը քաղաքական ուղղվածության հոդվածիս համար ընտրեցի և «DP»–ի պատմությունը հիշեցի այն պարզ պատճառով, որ ներքաղաքական դաշտում տիրող վիճակը հիշեցնում է «The battle rages on» ալբոմին նախորդող ու հաջորդող պատմությունը։
Որքան էլ իշխանություններն իրենց քարոզիչներով ու արտահաստիքային փաստաբաններով (ռուսահպատակ իշխանության հովանու տակ «արևմտամետ» խաղացող Աղասի Ենոքյան, Պարույր Հայրիկյան և այլն) փորձեն տարածել, թե, իբր, ոչիշխանական քառյակը սպառվել է, թուլացել է, և ասելիք չունի, միևնույն է, պայքարը շարունակվում է։
Քառյակի ներկայացրած պահանջները հուշում են, որ ապրիլյան «մերձամարտից» հետո սկսվել է նոր փուլ, որն այս պահին դրսևորվում է դիրքային պայքարի տեսքով։
«Մերձամարտի» արդյունքում Բաղրամյան 26–ը կորցրեց իր «թագուհուն» (Սերժ Սարգսյանը ստիպված եղավ հրաժարականի ուղարկել Տիգրան Սարգսյանին, ում վեց տարի ատամներով էր պահում, քանզի նախկին վարչապետը «Մեկ օլիգարխի տնտեսության» կառուցման գործիքն էր), սակայն միևնույն ժամանակ կարողացավ խուսափել մատ լինելուց։
Տիգրան Սարգսյանի հեռացումն, անշո՛ւշտ, պետք է գրանցել քառյակի ակտիվում, սակայն արձանագրվեց նաև կորուստ։ Քանզի, կրկնեմ, մրցակցի «թագուհուն» «ուտելուց» հետո քառյակը կորցրեց «նավակը» (Սերժ Սարգսյանը, թեև ցայտնոտային իրավիճակում, բայց, այդուհանդերձ, պահպանեց վարչապետ նշանակելու և Կառավարություն ձևավորելու հնարավորությունը)։
Եթե քառյակը կարողանար հասնել նաև այն բանին, որ Տիգրանին հրաժարական ուղարկելուց հետո Սերժ Սարգսյանին պարտադրեր Կառավարության իր կազմը, և վարչապետ դառնար քառյակը ներկայացնող ֆիգուրը, ապա Հայաստանում կհաստատվեր երկիշխանություն, ինչը, շատ չանցած, կբերեր ամբողջական իշխանափոխության։ Ինչ–ինչ օբյեկտիվ ու սուբյեկտիվ պատճառներով դա տեղի չունեցավ։ Արդյունքում՝ կողմերը ֆիգուրներ կորցրեցին։ Բաղրամյան 26–ը «թագուհու» զոհաբերության գնաց ու վերադիրքավորվեց, իսկ քառյակը «կերավ» «թագուհուն», բայց չկարողացավ վերցնել գործադիր իշխանությունը, ինչը համարժեք էր «նավակ» կորցնելուն։
Հիմա հարաբերական անդորր է։ Կողմերը պատրաստվում են նոր «մերձամարտի»։
Հովիկ Աբրահամյանի վարչապետ դառնալը միջանկյալ՝ անցումային փուլ է։ Որքան էլ «մուտիլովկաներ» տարածվեն այն մասին, թե, իբր, քառյակի նպատակը Աբրահամյանին վարչապետ դարձնելն էր, միևնույն է, ուղեղի մի փոքր ծալք ունեցողներն անգամ հասկանում են, որ դա այդպես չէ։ Աբրահամյանը դարձավ վարչապետ, քանզի քառյակը կառավարությունը միասնաբար վերցնելու խնդիր չդրեց այս փուլում կամ չկարողացավ այդ խնդրի լուծմանը հասնել։
Այժմ կիրառվում է նոր մարտավարություն։ Քառյակի 12–կետանոց պահանջները, որոնք վերաբերում են հանրության ամենալայն շերտերին ու միտված են սպասարկելու այդ շերտերի շահերը, բավական ծանր դրության մեջ են դրել Սերժ Սարգսյանին, քանզի այդ պահանջների կատարումը հարվածում է «Վերջի բոլշևիկի» ընտանեկան բիզնեսին։ Դա է պատճառը, որ Բաղրամյան 26–ն աղասիենոքյաններին հանել է «տռաս» ու տուն չի ուղարկում՝ հրահանգելով հարձակվել քառյակի դեմ։ Ասել է թե՝ քառյակի պահանջները քննադատողները յուրօրինակ լյուստրացիայի են ենթարկվում՝ ցույց տալով, որ Սերժի ընտանեկան բիզնեսի փաստաբաններն են։ Սրանք մի «հակափաստարկ» են ներկայացնում, թե, իբր, քառյակի պահանջներից պոպուլիզմի հոտ է գալիս։
Փաստորեն, ըստ այս մանր ժուլիկների՝ ստացվում է, որ Սերժ Սարգսյանի ու իր նեղ շրջապատի գրպանին խփող ու հանրային թալանը կանգնեցնելու կոդ պարունակող պահանջները պոպուլի՞զմ են։
Եթե դա է պոպուլիզմի ընկալումը, ապա, այո՛, քառյակի պահանջները պոպուլիստական են, քանզի ժողովուրդն ինչո՞ւ պետք է կարմիր կետագծերի համար վճարի Սերժ Սարգսյանի մանկության ընկերներին (վերջին հաշվով՝ Սերժին), ինչո՞ւ պետք է ազգային հարստություն հանդիսացող Որոտանի հէկ–ը Սերժն իր երիտբոլշևիկների միջոցով սեփականաշնորհի՝ անունը դնելով «Էներգետիկ համակարգի դիվերսիֆիկացիա»։ «Ինչու»–ների շարքը երկար կարելի է շարունակել։
Թե ինչպիսի արդյունք կլինի առաջիկայում սպասվող «մերձամարտում», կախված է մի շարք հանգամանքներից և գործոններից։ Մեկ բան պարզ է՝ 12–կետանոց պահանջով «և,և»–ի տարբերակը բացառել է։ Քառյակի պահանջները «կամ, կամ» տրամաբանության մեջ են։ Կա՛մ իշխանությունը կատարում է քառյակի պահանջները, և սկսվում է փափուկ իշխանափոխության գործընթաց, կա՛մ ոչիշխանական ուժերը դիմում են հանրային աջակցությանն ու իրագործում «Տիգրան Սարգսյան-2» օպերացիան, բայց այս անգամ արդեն կոշտ տարբերակով դնելով Սերժ Սարգսյանի հեռացման հարցը։ Ամեն դեպքում, իշխանափոխության և համակարգափոխության հարցը մնում է օրակարգում։

«The battle rages on»
Один из альбомов легендарной рок-группы «DEEP PURPLE» называется «The battle rages on» (борьба продолжается или битва всё бушует).
Альбом вышел в 1993 году. Основной темой является война в Югославии. В заглавной песне затрагиваются вопросы любви и ненависти, жизни и смерти. Невозможно любить, когда все вокруг убивают друг друга – таков основной посыл песни. Парни из DP призывали прекратить войну и достигнуть мира.
Выпуская альбом под названием «The battle rages on», воссоединившийся «золотой» состав группы посылал и другой мессидж.
Члены расколовшейся после внутреннего конфликта и воссоединившейся группы хотели сказать, что еще должны дать бой, и безосновательны разговоры о том, что DP якобы больше нечего делать, после раскола он ни на что не способен и должен покинуть сцену.
Однако время показало, что разговоры о «смерти» DP были сильно преувеличены. После «The battle rages on» было выпущено еще несколько интересных альбомов. Группа до сих пор гастролирует по всему миру, собирая концертные залы и даже стадионы.
«Фиолетовые» выпустили в 2013 году новый альбом, которым доказали, что переживают вторую молодость и что борьба продолжается.
Конечно же, о нынешнем этапе творческой деятельности DP существуем множество мнений, однако все принимают, что группа считается одной из основательниц направления тяжелого рока и металла (вместе с «LED ZEPPELIN» и «BLACK SABBATH») и внесла колоссальный вклад в создание различных направлений рока и формирование мышления, и не только в музыке.
Непосредственно о главном
Выбор этого музыкального вступления для статьи политической направленности и небольшой экскурс в историю DP я сделал по той простой причине, что царящая на внутриполитическом поле обстановка напоминает предшествовавшие альбому «The battle rages on» и происходившие после его выхода процессы.
Как бы власти посредством своих пропагандистов и внештатных адвокатов (играющие в «прозападников» в подчинении российско-подданной власти Агаси Есаян, Паруйр Айрикян и др.) ни пытались распространять, будто невластная «четверка» себя изжила, ослабла и ей нечего сказать, все равно, борьба продолжается.
Выдвинутые «четверкой» требования подсказывают, что после мартовского «ближнего боя» начался новый этап, который сейчас проявляется в виде позиционной борьбы.
В результате «клинча» президентский дворец потерял свою «королеву» (Серж Саргсян оказался вынужден отправить в отставку Тиграна Саркисяна, которого на протяжении последних 6 лет держал до последнего, поскольку экс-премьер был инструментом построения «Экономики одного олигарха»), но на данном этапе сумел избежать мата.
Несомненно, отстранение Тиграна Саркисяна нужно записать в актив «четверки», но одновременно была допущена и потеря. После «поедания» «королевы» соперника «четверка» потеряла «ладью» (хоть и в положении цейтнота, но Серж Саргсян сохранил возможность назначать премьера и формировать правительство).
Если бы после отправки Тиграна Саркисяна в отставку «четверка» сумела принудить Сержа Саргсяна согласиться с предложенным ею составом правительства, а премьером стал представитель «четверки», то в Армении установилось бы двоевластие, что немногим спустя привело бы к полной смене власти. По определенным объективным и субъективным причинам этого не произошло. В результате стороны потеряли фигуры. Президентский дворец пошел на жертву «королевой» и перегруппировался, а четыре некоалиционные силы НС «съели» «ферзя», но не смогли взять исполнительной власти, что было равноценно потере «ладьи».
Сейчас установилось относительное затишье. Стороны готовятся к новому «ближнему бою».
Назначение Овика Абрамяна премьером было промежуточным, переходным этапом. Как бы ни пытались распространять «мутиловки», мол, целью «четверки» было достижение для Абрамяна премьерского кресла, все равно, даже обладающие хоть небольшой извилиной люди понимают, что это не так. Абрамян стал премьером, поскольку «четверка» на данном этапе не поставила задачи совместного взятия правительства или не смогла добиться решения этой задачи.
Сейчас применяется новая тактика. 12 требований «четверки», которые касаются самых широких слоев общества и направлены на обслуживание интересов этих слоев, поставили Сержа Саргсяна в довольно трудное положение, так как их выполнение ударит по семейному бизнесу «последнего большевика». Именно поэтому президентский дворец вывел всяких агасиенокянов на «трассу», распорядившись осуществлять нападки на «четверку». Иными словами, критикующие требования «четверки» подвергаются своеобразной люстрации, демонстрируя, что являются адвокатами семейного бизнеса Сержа. Они приводят «контраргумент», согласно которому от требований «четверки» якобы попахивает популизмом.
Фактически, согласно этим мелким жуликам, получается, что бьющие по карману Сержа Саргсяна и его узкого окружения, а также содержащие код прекращения общественного грабежа требования являются популизмом.
Если ими популизм именно так и воспринимается, то, действительно, требования «четверки» являются популистскими. Почему, скажем, народ должен платить за расчерченные на дорогах красные пунктиры друзьям детства Серж Саргсяна (в конечном счете – Сержу) или почему являющаяся национальным достоянием Воротанская ГЭС должна приватизироваться Сержем посредством своих младобольшевиков, а всему этому ставиться имя «Диверсификация энергетической системы»? Эти «почему» можно продолжать очень долго.
Какой же результат будет зафиксирован в этом «ближнем бою», зависит от ряда обстоятельств и факторов. Одно очевидно: требованиями из 12 пунктов вариант «и, и» был исключен. Эти требования умещаются в логику «или, или». Или власти выполняют требования «четверки», и начинается процесс мягкой смены власти, или некоалиционные силы НС прибегают к помощи общества и проводят операцию «Тигран Саркисян - 2», но на этот раз жестко поставив вопрос отставки Сержа Саргсяна. В любом случае, вопрос смены власти и действующей системы остается в повестке.