Իսրայելական զինվորները բերման են ենթարկել պաղեստինյան խորհրդարանի խոսնակին՝ «ՀԱՄԱՍ»–ի առաջնորդներից մեկին
Իսրայելցի զինվորները երկուշաբթի գիշերը բերման են ենթարկել պաղեստինյան օրենսդիր խորհրդի (խորհրդարանի) խոսնակ Աբդել Ազիզ ադ–Դուենկային, որը նաև «ՀԱՄԱՍ»–ի առաջնորդներից մեկն է։ Այս մասին «ԻՏԱՌ–ՏԱՍՍ»–ի թղթակցին է հայտնել Իսրայելի պաշտպանության բանակի պաշտոնական ներկայացուցիչ Փիթեր Լերները։
«Բանակը կենտրոնացնում է ջանքերը նրա վրա, ով մասնակցել է, ով կապ ունի առևանգմանը, կամ տեղեկատվություն ունի այն մասին՝ որտեղ կարող են լինել անչափահասները»,–նշել է Լերները։ Իսրայելական գործողության ընթացքում գիշերը Արևմտյան ափից ձերբակալվել է 40 պաղեստինցի, իսկ հունիսի 12-ին երեք անչափահասների առևանգումից հետո՝ ավելի քան 150, որոնցից շատերը «ՀԱՄԱՍ»–ի ակտիվիստներն են։
Հիշեցնենք՝ հունիսի 12-ի երեկոյան Հորդանան գետի արևմտյան ափին գտնվող Քֆար–Էցիոն բնակավայրի կրոնական հաստատությունից երեք անչափահաս էր անհետացել։ Կիրակի Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն երեք անչափահասների առևանգման մեջ մեղադրել է «ՀԱՄԱՍ» շարժմանը։

Израильские солдаты задержали одного из лидеров ХАМАС
Израильские солдаты в ночь на понедельник задержали спикера Палестинского законодательного совета (парламента) Абдель Азиза ад-Дуэйка, который также является одним из лидеров ХАМАС. Об этом сообщил корр. ИТАР-ТАСС официальный представитель Армии обороны Израиля Питер Лернер.
«Армия концентрирует усилия на тех, кто участвовал, был причастен к похищению, или имеет информацию о том, где могут содержаться подростки», - указал также Лернер.
Всего в ходе израильской операции ночью на Западном берегу были арестованы 40 палестинцев, а с момента похищения трех подростков 12 июня – более 150, большинство из которых являются активистами ХАМАС.
Напомним, что вечером 12 июня трое учащихся религиозного учебного заведения в поселении Кфар-Эцион на Западном берегу Иордана пропали после того, как, возвращаясь с занятий, сели в попутную машину близ города Хеврон. Двоим из них по 16 лет, третьему – 19.
В воскресенье премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху напрямую обвинил движение ХАМАС в похищении трех подростков. Он также отметил, что предпринимаются «все необходимые усилия для возвращения заложников».