Խիարը կրկին թարս բուսնեց։
Սերժ Սարգսյանը, հյուրընկալվելով Հանրային հեռուստաընկերությունում, «հանպատրաստից» հարցազրույց էր տվել հաստիքային ժպտերեսիկ Նվեր Մնացականյանին։
ՀՀԿ ղեկավարի իմիջմեյքերները որոշել էին նրան խոսեցնել նաև օրվա թեմայով՝ ֆուտբոլով, բայց ստացվեց՝ ինչպես միշտ։
Առաջին հայացքից ապաքաղաքական ու անշառ թվացող ֆուտբոլի թեմայով մի քանի նախադասություն ասելու միջոցով Սարգսյանը հերթական անգամ բացահայտեց իր բովանդակազուրկ մտածողությունը, պարտվողական էությունը և խոր դիլետանտիզմը։
Պարզվում է, որ Սերժ Սարգսյանը տասնամյակներ շարունակ «բալետ» է անում և՛ Բրազիլիայի, և՛ Գերմանիայի ֆուտբոլի հավաքականներին։
«Իմ համակրանքը մշտապես եղել է բրազիլական ու գերմանական ֆուտբոլի կողմը»,– ասում է Սարգսյանը։
Նկատենք, որ սա յուրօրինակ ֆուտբոլային «և, և» է։ Նման այն «և, և»–ին, որը Հայաստանին տարավ դեպի Կրեմլի «պադվալ»։
Բրազիլական ու գերմանական ֆուտբոլներն իրար հակադիր են։ Դրանք տարբեր փիլիսոփայություններ են, տարբեր ոճեր և տարբեր աշխարհներ։ Երկուսն էլ լավն են, բայց հնարավոր չէ միաժամանակ լինել այդ երկու դպրոցների կողմնակից, եթե, իհարկե, ֆուտբոլից մի քիչ հասկացող երկրպագու ես, ինչպիսին որ փորձեց ներկայանալ Սերժը։
Այդ ֆուտբոլային դպրոցներին միաժամանակ երկրպագելը նույնն է, ինչ ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ երկրպագես և՛ հայկական, և՛ ադրբեջանական կողմին։
Գերմանական ու բրազիլական ֆուտբոլներին միաժամանակ երկրպագելը նույնն է, ինչ լինես և՛ ՀԱՊԿ–ի, և՛ ՆԱՏՕ–ի կողմնակից։ Դա նույնն է, ինչ ստորագրես ԵՄ–ի հետ ասոցացման համաձայնագիրը և միևնույն ժամանակ դառնաս Եվրասիական տնտեսական միության անդամ, այն էլ՝ սերժական տարբերակով։
Սերժ Սարգսյանը հենց այդպիսի «և, և» էր խաղում, բայց այնպիսի ճողվածք ստացավ, որ հիմա Զորի Գայկովիչի ձեռքը բռնած ու Գյուլիստանի պայմանագրի կետերը շուրթերին սլանում է դեպի Մոսկվա, բայց Նազարբաևը գաիշնիկի պես փայտիկով կանգնեցնում ու «շտռաֆ» է գրում «մտնելու» արագությունը գերազանցելու համար։ Սարգսյանն էլ Աստանայից թափով հասնում է Ծաղկաձոր և ընդունում «շտռաֆը»։
Ի՞նչ կարող ես անել. մարդը «և, և» է սիրում։
Սերժը, փաստորեն, ինչ անում և ինչի մասին խոսում է, վերջում «ֆուտբոլային» դիվանագիտություն է ստացվում։
Հ.Գ.։ Ֆուտբոլային թեմայով Սարգսյանի մեկ այլ «բոցը» վերաբերում էր Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականին ու աշխարհի առաջնության ելքին։
«Ես կցանկանայի, որ չեմպիոն դառնար Գերմանիայի ընտրանին, որպեսզի հետո մենք կարողանայինք ասել, որ, այո՛, խոշոր հաշվով պարտություն կրեցինք (նկատի ունի վերջերս տեղի ունեցած Գերմանիա–Հայաստան ընկերական հանդիպումը–Ս.Մ.), բայց այդ պարտությունը կրեցինք աշխարհի չեմպիոնից»,– իր ռազմավարական ցանկություններն է ներկայացրել ֆուտբոլի մեծն գիտակ Ս. Սարգսյանը։
Ստացվում է, որ Սարգսյանի ուզածը ոչ թե այն է, որ մեր հավաքականն այլևս խոշոր հաշվով պարտություն չկրի, և, ընդհանրապես, միշտ հաղթի, այլ որ մեզ խոշոր հաշվով պարտության մատնածները աշխարհի չեմպիոն դառնան։ Սա մտածողությո՛ւն է։
Սերժի մոտ գերակայողը ոչ թե չպարտվելու ձգտումն է, այլ այդ պարտությունը հիմնավորելու և պարտությունն արդարացնելու ցանկությունը՝ «Տեսե՛ք, թե ում ենք պարտվել, ինչո՞ւ եք մեզ մեղադրում» կամ «Տեսե՛ք, թե ովքեր նույնպես պարտվեցին, ինչո՞ւ եք մեզ մեղադրում» թեմայով։
Նրա մոտ այդպես է նաև Հայաստանի ու Ղարաբաղի հարցում։
Ասել, որ ուզում ես այլ երկրի հաջողությունը, որպեսզի հետագայում կարողանաս արդարացնել քո պարտությունը նույնն է, թե ասես, որ տեսեք՝ մեզանից մի քանի անգամ իր տարածքով ու բնակչությամբ մեծ Ուկրաինան կորցրեց Ղրիմը, բա մենք ինչպե՞ս պահեինք Ղարաբաղը։
Ճիշտ է, Սերժը վիրավորվում է, որ իրենից պաշտպանում ենք Ղարաբաղը, բայց նրա մտածողության կոդը հուշում է, որ նրանից պետք է պաշտպանել և՛ Հայաստանը, և՛ Ղարաբաղը։
Թող զարմանալի չթվա՝ Սարգսյանին պետք է պաշտպանել նաև իրենից։ Նրա ագահությունն անսահման է, և այդ ագահությունն իր թշնամին է։ Դրա համար պետք է «Վերջի բոլշևիկին» տեղափոխել այլ՝ անվտանգ տարածք, որպեսզի ինքն իրեն չվնասի։

Огурец снова взрос неправильно.
Посетив Общественную телекомпанию, Серж Саргсян «экспромтом» дал интервью улыбающемуся по штату Нверу Мнацаканяну.
Имиджмейкеры руководителя РПА решили разговорить его на актуальную в эти дни тему футбола, но получилось как всегда.
Произнеся несколько предложений на казалось бы аполитичную и безобидную тему футбола, Саргсян в очередной раз раскрыл свое лишенное всякого содержания мышление, свои пораженческую сущность и глубокий дилетантизм.
Выясняется, что Серж Саргсян на протяжении многих десятилетий болеет за сборные Бразилии и Германии.
«Мои предпочтения всегда были на стороне бразильского и германского футбола», - отметил Саргсян.
Заметим, что это является своеобразным футбольным «и, и». Наподобие того «и, и», который подвел Армению под стены Кремля.
Бразильский и германский футбол противоположны друг другу. Это разные философии, стили и миры. Оба футбола хороши, однако невозможно одновременно быть сторонником этих двух школ, если, конечно, являешься хоть немного разбирающимся в этой игре болельщиком, коим пытался предстать Серж.
Одновременно болеть за эти две футбольные школы сродни тому, если, скажем, во время Карабахской войны будешь переживать как за армянскую, так и за азербайджанскую сторону.
Это также сродни тому, если одновременно будешь сторонником и ОДКБ, и НАТО или одновременно подпишешь Соглашение об ассоциации с ЕС и станешь членом Евразийского экономического союза, к тому же в сержевском варианте.
Серж Саргсян играл именно в такой «и, и», но заработал грыжу, и сейчас под ручку с Зори Гайковичем и с положениями Гюлистанского договора на устах мчится в Москву, а Назарбаев, подобно гаишнику, тормозит его и штрафует за превышение скорости. Саргсян же спешно добирается из Астаны в Цахкадзор и расплачивается по штрафной квитанции.
Что сказать? Человеку нравится «и, и».
Фактически, всё, что ни делает и о чем ни говорит Серж, в конце оборачивается «футбольной» дипломатией.
P.S. Другой связанный с Саргсяном «прикол» на тему футбола касается сборной Армении и исхода проходящего в Бразилии чемпионата мира.
«Мне бы хотелось, чтобы чемпионом стала сборная Германии, чтобы впоследствии могли сказать, что, да, мы потерпели крупное поражение (имеет в виду недавнюю товарищескую встречу Германия-Армения – С.М.), но нанес его нам чемпион мира», - поделился своим стратегическим пожеланием большой знаток футбола Саргсян.
Получается, что Серж хочет не того, чтобы наша сборная впредь не терпела крупных поражений или отныне начала одерживать только победы, а чтобы нанесшие нам крупное поражение стали чемпионами мира. Это уже мышление.
В Серже преобладает не стремление не проиграть, а желание обосновать и оправдать поражение по варианту «В чем вы нас вините? Посмотрите, кому мы проиграли» или «Посмотрите, кто еще им проиграл – нас винить не в чем».
Так у него обстоит и в вопросе Армении и Карабаха.
Заявлять, что желаешь успехов другой стране, чтобы впоследствии оправдать собственные провалы, равносильно тому, если заявить: вон во много раз большая по территории и населению Украина потеряла Крым – как нам вы нам предлагаете удерживать Карабах?
Правда, Сержа оскорбляет, когда Карабах пытаются от него защитить, однако код его мышления подсказывает, что от него нужно защитить и Карабах, и Армению.
Пусть не покажется странным, но Саргсяна нужно защитить и от него самого. Его алчность безгранична и является его собственным врагом. Поэтому «последнего большевика» необходимо перевести в другое место, чтобы он не нанес себе вредя.