2 օրակարգ և 1 հանգուցալուծում
Որքան էլ իշխանությունները փորձեն լղոզել քաղաքական դաշտը, որքան էլ փորձեն քաղաքացիականի ու քաղաքականի արհեստական հակադրության միջոցով կեղծ օրակարգեր պարտադրել հանրությանը, որքան էլ փորձեն հաճախորդների միջոցով «թունդ ընդդիմադիր» շոուներ կազմակերպել ու վերահսկելի «փողոց» ունենալ, միևնույն է, քաղաքական դաշտի պատկերը հստակ է, ու հիմնական մրցակիցները հայտնի են։
Քաղաքական գործընթացների գլխավոր սուբյեկտներ են հանդիսանում Սերժ Սարգսյանն ու իր թիմը (թիմի տակ պետք չէ հասկանալ ՀՀԿ–ին, քանզի Սերժի ծրագրերում ՀՀԿ–ն միջանկյալ դերակատարում ունի՝ միանձնյա իշխանության հասնելու ճանապարհին) և ոչիշխանական քառյակը՝ ԲՀԿ–ն, ՀԱԿ–ը, «Ժառանգությունը» և ՀՅԴ–ն։
Որքան էլ իշխանությունները փորձեն արհեստական օրակարգերով լցնել քաղաքական ու տեղեկատվական դաշտերը, միևնույն է, կա երկու օրակարգ։ Մեկն առաջարկել է Սերժ Սարգսյանը, մյուսը՝ քառյակը։ Ճիշտ է, Սարգսյանի օրակարգն էլ է արհեստական, բայց քանի որ այն ներկայացված է գլխավոր սուբյեկտներից մեկի կողմից, ուստի չենք կարող հաշվի չառնել։
Սերժ Սարգսյանի առաջարկած օրակարգը վերաբերում է բացառապես իր անձնական շահերին և խոր հակասության մեջ է հասարակական ու պետական շահի հետ։
Սահմանադրական փոփոխությունների այն փաթեթը, որն ուզում է անցկացնել Սերժ Սարգսյանը, կլանաօլիգարխիկ համակարգից դեպի սուպերօլիգարխիկ՝ նեոբոլշևիկյան, համակարգին անցնելու ծրագիր է։ Այն Սերժ Սարգսյանի վերարտադրությանն ու ցմահ իշխանության ապահովմանը միտված «բարեշրջում» է։ Սարգսյանի առաջարկը ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ «սահմանադրական» հեղաշրջում և պետության օկուպացիա ներսից։
ԲՀԿ–ն, ՀԱԿ–ը, «Ժառանգությունը» և ՀՅԴ–ն, ինչպես հայտնի է, առաջ են քաշել 12–կետանոց պահանջ։ Այդ կետերից յուրաքանչյուրը վերաբերում է հանրության այս կամ այն շերտին։ Մեծ հաշվով, այդ կետերում առկա խնդիրներն ուղղակի կամ անուղղակի կերպով առնչվում են մեր ամբողջ հասարակությանը։
Ոչիշխանական քառյակի պահանջները բառիս բուն իմաստով հասարակական ու պետական նշանակություն ունեն՝ սկսած «կուտակայինի» հարցից մինչև արտաքին քաղաքական ոլորտ։ Քառյակի օրակարգը նաև անցնցում իշխանափոխության սցենար է նախատեսում։
Խորհրդարանական չորս ուժերն իշխանություններից պահանջում են դադարեցնել պետության ու քաղաքացիների հաշվին փող աշխատելու պրակտիկան։ Այլ կերպ ասած՝ 12 կետերը սպառնում են Սերժ Սարգսյանի մասնավոր բիզնեսին։ Դա է պատճառը, որ «Վերջի բոլշևիկն» իր տարատեսակ ենթակաների միջոցով հայտարարում է, թե չի կատարելու պահանջները։ Ինքը՝ Սերժը, լղոզված է պատասխանում այն հարցին, թե ինչ է անելու 12 կետերի հետ, քանզի վախենում է ուղիղ առճակատման գնալուց և հանրային ու քաղաքական տրամադրությունները շոշափում է այլոց միջոցով։
Սերժը լավ գիտի, որ այդ կետերը վերջնագրային բնույթ ունեն, և սպասվում է «Տիգրան Սարգսյան–2» օպերացիան, բայց միևնույն ժամանակ ուզում է ցույց տալ, թե, իբր, ինքնավստահ է, ու իրեն պինդ է զգում։ Նման ինքնավստահություն, ի դեպ, նա ուներ նաև Տիգրան Սարգսյանին հեռացնել–չհեռացնել թեմայով, բայց դե ...
Եվ այսպես, քաղաքական դաշտում կան երկու սուբյեկտ և երկու օրակարգ, բայց պետք է լինի մեկ հանգուցալուծում։
Կա՛մ Սերժ Սարգսյանին կհաջողվի սահմանադրական փոփոխություններն անցկացնել ու պարտության տանել Հայաստանը, կա՛մ կհաղթի քառյակը, այսինքն՝ Հայաստանի հասարակությունը։
Սերժը վախենում է հրապարակից ու իր վերջին հարցազրույցում էլ ակամայից խոստովանեց դա։ Քառյակի հիմնական զենքը հանրային ու պետական խնդիրներ բարձրացնելն ու հրապարակ ձևավորելն է։
Ամեն դեպքում, հարցը լուծվելու է հրապարակում։ Դրա լիքը կամ դատարկ լինելուց էլ կախված կլինի քաղաքական պայքարի ելքը։
Եվ ուրեմն, բոլորս դեպի հրապարակ։ Պետք է պատրաստվել հիմիկվանից ու ամեն օր։ Պատրաստվել հանգիստ, առանց հիստերիկայի ու կեղծ «կլիշեների»։ Պատրաստվել միասնաբար ու հիմնավոր։ Պատրաստվել Սերժի աշնանը։
Հ.Գ.։ ԱԺ–ում այսօր տեղի ունեցածը ցույց տվեց, որ Սերժ Սարգսյանը հազիվ է ՀՀԿ–ական գլխաքանակով ծայրը ծայրին հասցնում ու միայն վերջին ռեզերվներն օգտագործելով է կարողանում քվորում ապահովել։ Դա ևս մեկ փաստարկ է հրապարակի ձևավորման օգտին։
Հրապարակում կանգնած քաղաքացին կստիպի «երկրորդ սերնդի» դհոլներին ձեռնպահ մնալ մանրադրամի ֆունկցիա կատարելուց։

2 повестки и 1 развязка
Как бы власти ни пытались размыть политическое поле, какими бы псевдоповестками ни пытались занимать общество путем искусственного противопоставления политического и гражданского, какие бы шоу ни организовывали посредством «яро оппозиционных» клиентов и как бы ни пытались получить подконтрольную им «улицу», всё равно картина политического поля четкая, а основные оппоненты заранее известны.
Главными субъектами политических процессов являются Серж Саргсян со своей командой (под командой не нужно понимать РПА, так как на пути достижения единоличной власти она играет промежуточную роль) и некоалиционная парламентская «четверка» – ППА, АНК, «Наследие» и АРФД.
Какими бы искусственными повестками власти ни пытались заполнять политическое и информационное поле, всё равно имеются две повестки. Одна из них предложена Сержем, а другая – «четверкой».
Предложенная Саргсяном повестка касается исключительно его личных интересов и находится в глубоком противоречии с общественными и государственными интересами.
Тот пакет конституционных изменений, который хочет провести Серж Саргсян, является планом по переходу от кланово-олигархической системы к суперолигархической – необольшевистской. Эта «реформа» нацелена на воспроизводство власти Саргсяна и обеспечение его пожизненного правления. Предложение Саргсяна – это не что иное, как «конституционных» переворот с оккупацией государства изнутри.
Как известно, ППА, АНК, «Наследие» и АРФД выдвинули требования из 12 пунктов, каждый из которых касается того или иного слоя общества. По большому счету, указанные в этих пунктах проблемы прямо или косвенно касаются всего общества.
Требования «четверки» имеют общественное и государственное значение в прямом смысле этого слова, начиная с «накопительного» вопроса и заканчивая внешней политикой. Повестка «четверки» предполагает также сценарий смены власти без потрясений.
Четыре парламентские силы требуют от властей прекратить практику зарабатывания денег за счет государства и граждан. Иными словами, 12 пунктов угрожают частному бизнесу Сержа Саргсяна. Именно поэтому «последний большевик» посредством своих различных подчиненных заявляет, что не выполнит эти требования. О том, как он поступит с этими 12 пунктами, сам Серж отвечает крайне размыто, поскольку боится открытого противостояния и прощупывает настроения через подчиненных.
Серж прекрасно знает, что эти пункты носят ультимативный характер и что ожидается операция «Тигран Саркисян-2», но всё равно хочет показать, что якобы уверен в своих силах, а его позиции незыблемы. Кстати, подобная самоуверенность была и во время колебаний по части отставки Тиграна Саркисяна, но…
Итак, на политическом поле есть два субъекта и две повестки, но развязка должна быть одна.
Или Серж Саргсян проведет конституционные изменения и проиграет Армения, или выиграет «четверка», то есть, общество Армении.
Серж боится «площади», и в своем последнем интервью он невольно признался в этом. Основным оружием «четверки» является оглашение общественных и государственных проблем и формирование «площади».
В любом случае, вопрос будет решаться на площади. Исход политической борьбы будет зависеть от того, окажется она заполненной или нет.
Следовательно, все на площадь! Нужно готовиться уже сейчас и в ежедневном режиме. Готовиться спокойно, без истерики и ложных клише. Готовиться совместно и основательно. Готовиться к осени Сержа.
P.S. Сегодняшние события в НС показали, что Сержу Саргсяну едва удается сводить концы с концами посредством поголовья РПА, и о обеспечение кворума становится возможным лишь с использованием последних резервов. Это еще один аргумент в пользу формирования «площади».
Стоящий на площади гражданин вынудит «барабанов второго поколения» воздержаться от выполнения функции разменных монет.