«Ժառանգորդ» օպերացիան ձախողվել է
Սարգսյանը կեղծեց բոլոր համապետական ընտրություններն ու Երևանի ավագանու ընտրությունները (մյուս քաղաքների ու գյուղերի ընտրությունները չհաշված), բայց հիմա կանգնել է լրջագույն խնդրի առաջ։ Նա հաղթեց ՀՀ ընտրողին, բայց պարտվում է ՀՀ սահմանադրությանը, որտեղ գրված է, որ նույն անձը չի կարող ավելի քան երկու անգամ անընդմեջ ընտրվել հանրապետության նախագահի պաշտոնում։
Սերժ Սարգսյանն այնպես է կառավարել, որ չի կարող քաղաքական ժառանգորդ ունենալ։ Զուտ տեսականորեն այդ ժառանգորդը կարող էր լինել Տիգրան Սարգսյանը, բայց նա քառյակի օգնությամբ ընկավ «հերոսի մահով», և հիմա Սերժ Սարգսյանը միայն ինքն իրեն է տեսնում ժառանգորդի դերում։ Այլ ժառանգորդներ Սերժը չի կարող և չի ուզում ունենալ։
Ինքն իրեն ժառանգորդ տեսնելն էլ նրան մղում է սահմանադրական փոփոխությունների։
«Վերջի բոլշևիկն» ուզում է ստալինաբրեժնևյան սահմանադրությունների միքսված տարբերակը փաթաթել հայ ժողովրդի վզին, որպեսզի հնարավորություն ստանա «գենսեկի» կարգավիճակով ցմահ իշխել՝ հենվելով լիսկաների վրա։
Բայց մի բան է ցանկությունը, իսկ լրիվ ուրիշ բան՝ իրականությունը։
Իր վերջին հարցազրույցում Սարգսյանը փաստացի խոստովանեց, որ դեռ չի կարողանում «դուխով» շրջանառության մեջ դնել սահմանադրական փոփոխությունների, այն է՝ իր վերարտադրության նախագիծը, քանզի վախենում է քառյակից։ Վախենում է, որ առանց քաղաքական ուժերի հետ համաձայնության՝ սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեն կարող է վերածվել իր հեռացման միջոցառման։ Եվ անհիմն չէ նրա վախը։
Այդ վախն է պատճառը, որ նա չի կարողանում հայտարարել «սահմանադրական» հեղաշրջման մեկնարկի մասին։ Արդյունքում՝ առաջանում է անորոշություն ՀՀԿ–ի ներսում։
1998թ. սկսած՝ առաջին անգամ ՀՀԿ–ն կանգնած է իշխանությունը կորցնելու վտանգի առաջ։
ՀՀԿ–ում էլ են հասկանում, որ Սերժ Սարգսյանը չի կարող վերարտադրվել։ Այդ կուսակցությունում նաև հասկանում են, որ Սերժը քաղաքական ժառանգորդ չունի։ Հասկանում են ու իրենց մտքում արդեն «դուրս են գրել» Սերժին։
Այդ տրամադրությունների մասին տեղյակ են նաև Բաղրամյան 26–ում ու փորձում են կանխել քայքայման երևույթները։ Սերժ Սարգսյանին սահմանադրական փոփոխությունների իրականացման մասին հայտարարությունն ու գործընթացն, ըստ այդմ, պետք են նաև իշխանության ներսում կենտրոնախույս տրամադրությունները կանխելու համար, սակայն տեղի է ունենում ճիշտ հակառակը։ ՀՀԿ–ն աչքներիս առաջ խորհրդարանում բացարձակ մեծամասնություն ունեցող ուժից վերածվում է հարաբերական մեծամասնություն ունեցող ուժի։
Ինչ վերաբերում է Սերժ Սարգսյանին, ապա նրա մոտ խորանում է «կաղ բադիկի» սինդրոմը, քանզի «Ժառանգորդ» օպերացիան բոլոր առումներով ձախողվել է։ Նրան սահմանադրական փոփոխությունների գործընթացը պետք է ոչ միայն վաղը վերարտադրվելու, այլ այսօր կառավարելու համար, քանզի եթե նա չի կարողանում իշխանական բուրգին ապացուցել, որ մնում է, ապա իր իշխանությունը փլվում է այժմ և այստեղ, այլ ոչ թե հեռավոր 2017-18թթ.։
Ոչիշխանական ուժերին այս պայմաններում մնում է ամուր պահել դիրքերը, ավելացնել մեթոդիկ ճնշումը, սահմանադրական փոփոխությունների մերժման հարցում հասնել բացարձակ կոնսենսուսի և հանրությանը նախապատրաստել հրապարակ գալուն։
Շատ կարևոր է նաև Սերժ Սարգսյանին անձնական երաշխիքներ տալու գործուն մեխանիզմների մշակումը։
Եթե մենք ուզում ենք առանց ցնցումների և անարյուն իշխանափոխություն, ապա Սերժին չպետք է դեմ տանք պատին։ Ճիշտ է, այդպես կարելի է նրան ջարդել, բայց մինչև ջարդելը նա էլ ահագին վնաս կարող է տալ մեր հանրությանն ու պետությանը։ Դրա համար պետք է հումանիտար միջանցք հատկացնել Սերժին ու ամեն ինչ տանել փափուկ տարբերակով։

Операция «Наследник» провалилась
В деле достижения и удержания президентского кресла Сержу Саргсяну удалось преодолеть все препятствия.
В 2008 году он стал президентом ценой событий 1 марта. Впоследствии он воспроизвелся у власти посредством «набора» процентов.
Саргсян сфальсифицировал все общереспубликанские и столичные муниципальные выборы (не считая выборов в остальных городах и селах), однако сейчас встал перед серьезнейшей проблемой. Он победил рядового избирателя РА, но проигрывает Конституции РА, в которой прописано, что одно и то же лицо не может избираться президентом страны более двух сроков подряд.
Правление Сержа Саргсяна было таким, что он попросту не может иметь политического наследника. Чисто теоретически этим наследником мог бы быть Тигран Саркисян, но с помощью «четверки» некоалиционных сил НС он пал «смертью храбрых», и сейчас Серж Саргсян видит в роли своего наследника лишь себя самого. Иметь других наследников Серж не в силах, да и не желает.
Именно видение себя в роли наследника и толкает его на осуществление конституционных изменений.
«Последний большевик» хочет навязать армянскому обществу смешанную модель сталинско-брежневских конституций, чтобы иметь возможность вечно править в статусе «генсека», опираясь на лисок.
Но одно – пожелания, и совсем другое – реальность.
В своем последнем интервью Саргсян фактически признался, что пока не может смело ввести в оборот проект конституционных изменений (то есть план своего воспроизводства у власти), так как побаивается «четверки». Он боится того, что без согласия политических сил референдум по конституционным изменениям может превратиться в мероприятие по его отстранению от власти. И его страхи небезосновательны.
Именно этот страх не позволяет ему заявить о старте процесса «конституционного» переворота. Как результат, внутри РПА зреет всё большая неопределенность.
Начиная с 1998 года РПА впервые стоит перед угрозой потери власти.
В РПА тоже понимают, что Серж Саргсян не может воспроизвестись. В данной партии понимают также, что у Сержа нет политического наследника. Понимают, поэтому в мыслях уже списали Сержа со счетов.
Об этих настроениях известно и в президентском дворце, который пытается предотвратить эрозийные процессы. Заявления о реализации конституционных изменений и сам процесс Сержу Саргсяну нужны также для предотвращения усиления центробежных сил внутри власти, но пока происходит прямо противоположное. Из обладающей в парламенте абсолютным большинством силы РПА на глазах превращается в силу, обладающую его относительным проявлением.
Что касается Сержа Саргсяна, то у него усиливается синдром «хромой утки», поскольку операция «Наследник» провалилась во всех отношениях. Процесс конституционных изменений ему нужен не только для будущего воспроизводства у власти, но и для сегодняшнего правления, ведь если он не сможет доказать властной пирамиде, что остается, его власть развалится уже здесь и сейчас, а не в далеких 2017-18 гг.
Невластным силам в этих условиях остается только удерживать свои позиции, методично наращивать давление, а также достичь абсолютного консенсуса в вопросе неприятия конституционных изменений и подготовить общество к выходу на площадь.
Весьма важно также выработать действенные механизмы личных гарантий Сержу Саргсяну.
Если мы хотим смены власти без крови и потрясений, мы не должны припирать Сержа к стенке. Правда, этим его можно будет сломать, но до этого он может нанести обществу и государству немало вреда. Поэтому Сержу нужно предоставить гуманитарный коридор, и повести всё по мягкому сценарию.