Շատերն էին զարմացել, թե Սերժ Սարգսյանի ինչի՞ն էր պետք ՕԵԿ–ից պատգամավոր գողանալը։
«Սերժի ինչի՞ն է պետք այդ մեկ «անլեզուն», երբ նա 70 պատգամավոր ունի և դա հերիք է, որպեսզի ցանկացած որոշում անցկացնի»,– տարակուսում էին ոմանք։
Դեպքերի զարգացումը ցույց տվեց, որ Սարգսյանին, իրոք, պետք է ամեն մի գլուխ և ամեն մի ճամբարափոխի «մեզ», քանզի ՀՀԿ–ի ջրաղացը սկսել է լավ չաշխատել։
Եթե նախկինում ՕԵԿ–ի ձայները կոմֆորտային վիճակ էին ապահովում ճանապարհորդության մեծ սիրահար ՀՀԿ–ական կանանց ու մյուսների համար, ապա հիմա սրանք ստիպված են զբաղվել կոճակասեղմ գործունեությամբ, այսինքն՝ գտնվել ԱԺ նիստերի դահլիճում, ինչը շատ տաժանակիր աշխատանք է այլ նպատակով խորհրդարան եկածների համար։
Խորհրդարանական մեծամասնության մոտ այժմ սահմանային վիճակ է ստեղծվել։ Հերիք է՝ մեկ–երկուսը հիվանդանան, իսկ մեկ–երկուսն էլ՝ գործուղման մեկնեն, արդեն նույնիսկ քվորում հնարավոր չի լինում ապահովել։
Սերժ Սարգսյանին հիմա ավելի հեշտ է քվորում ապահովել խնջույքի սեղանի շուրջ, քան ԱԺ–ում։ Իսկ դա նշանակում է, որ առաջիկայում կարող են լինել շատ անսպասելի զարգացումներ. մտնում ենք «անասնագլխաքանակի» սեփականաշնորհման և վերասեփականաշնորհման փուլ։
Ի դեպ, արդեն իսկ ՀՀԿ–ականների ներսում հնչում են ընդդիմադիրոտ տեսակետներ ԱԺ ամբիոնից։ Եթե ներիշխանական էրոզիան խորանա (իսկ դա անխուսափելի է Սերժ Սարգսյանի «կաղ բադի» սինդրոմի խորացման պարագայում), ապա սեպտեմբերից սկսած՝ ԱԺ–ն կվերածվի փողոցային պայքարի ինդիկատորի. որքան հզորանա «փողոցը», այնքան Սերժ Սարգսյանը քվորումի և անհրաժեշտ ձայների ապահովման խնդրի առաջ է կանգնելու։
Տեղին է հիշեցնեելը, որ 2008թ. նախագահական ընտրություների ժամանակ, երբ Ազատության հրապարակը ծփում էր, Լևոն Տեր–Պետրոսյանին հաջողվեց 7–հոգանոց «խմբակցություն» ձևավորել, ինչը լրջորեն անհանգստացրեց իշխանությանը, և «խմբակցությունը» ցրելու համար գործի դրվեցին կոշտ մեթոդներ։
Դե հիմա պատկերացրեք, թե ինչպիսի զարգացումներ կարող են լինել այն խորհրդարանում, որտեղ ԲՀԿ–ն, ՀԱԿ–ը, ՀՅԴ–ն ու «Ժառանգությունն» (գումարած նաև ՕԵԿ–ը) ունեն լուրջ ներկայություն։ «Գեբելսյան» քարոզչամեքենան իզուր չէ տարատեսակ «դհոլների» միջոցով շրջանառության մեջ դնում «Թող ոչիշխանական ուժերը մանդատները վայր դնեն» պրոսերժական թեզը։
Քաղաքական գործընթացներին ներսից հետևողներն ու լավատեղյակները գիտեն, որ խորհրդարանում սահմանային վիճակ է, և, հետևաբար, մանդատների հարցը դառնում է խիստ կարևոր։
«Կաղ բադիկի» սինդրոմով տառապող Սերժ Սարգսյանն այս ամենը հասկանում է ու դրա համար սկսել է քծնել ՀՀԿ–ականներին՝ նրանց ծաղկաձորներում պատիվ տալով։ Այն ՀՀԿ–ականներին, որոնց դեմ Բաղրամյան 26–ն իր քարոզչագործիքներով «մուտիտներ» է տարածում՝ խնդիր ունենալով սեփականության վերաբաշխում իրականացնել։
Մի խոսքով, իշխանության ներսում գաղջ մթնոլորտ է։ Սերժ Սարգսյանը մի կողմից իր թիմ կոչվածին հրավիրում է Ծաղկաձոր, հետները բաժակ բարձրացնում և կենացներ ասում ու լսում, իսկ մյուս կողմից՝ նույն այդ թիմ կոչվածի դեմ իր լրատվամիջոցներով հոդվածներ պատվիրում։ Թիմ կոչվածն այդ ամենը գիտի ու սպասում է հարմար պահի, որ փակի բոլոր հաշիվները։ Ասել է թե՝ իշխանության ներսում հարաբերությունները զարգանում են փոխադարձ «քցոցիի» պայմաններում։
«Փողոցի» գործը պետք է լինեն մոբիլիզացիան մեծացնելն ու ՀՀԿ–ական անդեմ զանգվածին խորհրդարանում չեզոքացնելը։ Քվորումի խնդիրը պետք է լուծել և լուծել հօգուտ հանրության։ Սերժ Սարգսյանին հարկավոր է մեն–մենակ թողնել հանրության առաջ։ Մնացածն արդեն տեխնիկայի հարց է։

Многие удивились тому, зачем Сержу Саргсяну нужно было уводить депутата от «Оринац еркир».
«Зачем Сержу нужен еще один «немой», когда у него есть все 70, и их хватит для того, чтобы провести любое решение?», - недоумевали некоторые.
Однако развитие событий показало, что Саргсяну в действительности нужна поддержка каждого из перебежчиков, поскольку машина РПА начала давать сбои.
Если в прошлом голоса «Оринац еркир» обеспечивали комфортные условия для больших любительниц попутешествовать из РПА и остальных депутатов от фракции, то сейчас они вынуждены заниматься продавливанием кнопок для голосования, то есть, находиться в зале заседаний НС, что для пришедших в парламент в совершенно иных целях является весьма мучительным занятием.
У парламентского большинства сейчас сложилась пограничная ситуация. Достаточно того, чтобы один-два депутатов заболели или пара-тройка из них оказалась в командировке, как сразу же возникает проблема даже с обеспечением кворума.
Сержу Саргсяну сейчас намного легче обеспечить кворум во время застолий, чем в НС. А это означает, что в ближайшем будущем возможны довольно неожиданные развития – начинается этап приватизации и переприватизации депутатского «поголовья».
Кстати, внутри РПА уже звучат лайтс-оппозиционные мнения, которые иногда озвучиваются с трибуны НС. Если внутривластная эрозия усилится (а это неизбежно произойдет при углублении синдрома «хромой утки» Сержа Саргсяна), то начиная с сентября НС превратится в индикатор уличной борьбы, и чем сильнее будет «улица», тем чаще Саргсян начнет становиться перед проблемой обеспечения кворума и необходимых голосов.
Уместно напомнить, что во время президентских выборов 2008 года, когда площадь Свободы бурлила, Левону Тер-Петросяну удалось сформировать «фракцию» из 7 членов, что серьезно обеспокоило власти, и для разгона «фракции» были использованы жесткие методы.
Теперь представим, какие развития возможны в том парламенте, где ППА, АНК, АРФД и «Наследие» (плюс «Оринац еркир») имеют серьезную представленность. Не зря «геббельский» агитпроп вводит в оборот посредством различных «барабанов» просержевский тезис «Пусть некоалиционные силы сложат свои мандаты».
Следящим за политическими процессами изнутри и хорошо осведомленным о них людям известно, что в парламенте сложилась пограничная ситуация, и, следовательно, вопрос мандатов приобретает серьезное значение.
Страдающий синдромом «хромой утки» Серж Саргсян понимает всё это, и поэтому начал заискивать перед республиканцами, организовывая для них пирушки в цахкадзорах. Перед теми республиканцами, против которых президентский дворец распространяет посредством своего агитпропа различные «мутиловки», имея задачу осуществить передел их собственности.
Словом, внутри власти царит гнетущая атмосфера. С одной стороны Серж Саргсян приглашает называемый командой коллектив в Цахкадзор, поднимает с ним бокалы, произносит и слышит тосты, а с другой – заказывает против этой «команды» статьи в своих СМИ. «Команде» об этом прекрасно известно, и она ждет удобного момента, чтобы свести счеты. То есть, отношения внутри власти развиваются в условиях взаимного «кидалова».
Задачами «улицы» должны быть усиление мобилизации и нейтрализация безликого республиканского большинства в парламенте. Вопрос кворума нужно решить, и сделать это в пользу общества. Сержа Саргсяна нужно оставить в одиночку перед обществом. Остальное – вопрос техники.