Հրապարակեք ամբո՛ղջ ցուցակը
«Nesw.am»–ի հետ զրույցում օֆշորային մեքենայությունների մեջ հայտնվածներից Աշոտ Սուքիասյանի փաստաբանն ասել է հետևյալը. «Օֆշորային սկանդալում ներգրավված, հունիսի 19-ից կալանավորված գործարար Աշոտ Սուքիասյանը նմանակել է նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի եւ Նավասարդ արքեպիսկոպոս Կճոյանի ստորագրությունները, որպեսզի ոչ մեկն իրենից իր բիզնեսը չկարողանա խլել»։
Փաստաբանը նաև ասել է, որ նշյալ մարդկանց Սուքիասյանն ուզեցել է սյուրպրիզ անել։
Նկատենք, որ սրանք սենսացիոն հայտարարություն են, որոնք մի շարք հարցեր են առաջացնում.
1.Ինչու՞ է Սուքիասյանն իր բիզնես–«տանիքն» ապահովելու համար հատկապես այդ մարդկանց ստորագրությունները կեղծել։
2.Ինչի՞ց ելնելով է Սուքիասյանը մտածել, որ եթե կեղծի այժմ արդեն «օղորմաԾիկ» վարչապետի ու «սրբազանի» ստորագրությունները և նրանց «տանիք» դարձնի, ապա այդպիսով կապահովագրի իր բիզնեսը։ Հայտնի՞ է արդյոք նրան մեկ այլ փորձ, երբ Տիգրան Սարգսյանին կամ Նավասարդ Կճոյանին «տանիք» դարձնելով՝ մարդիկ ապահովագրել են իրենց բիզնեսն այլոց ոտնձգություններից։
3.Ինչ որ մեկը հուշե՞լ է Սուքիասյանին այդ մարդկանց «տանիք» դարձնելու հարցում, թե՞ Սուքիասյանն ինքնուրույն է հանգել այն մտքին, որ պետք է Տիգրանին ու Կճոյանին «տանիք» կանգնեցնել։ Եթե ինչ որ մեկը հուշել է նրան գնալ այդ քայլին, ապա ո՞վ է այդ մեկը և ինչի՞ վրա է հիմնված եղել այդ հուշումը։
4. Ի՞նչ սյուրպրիզի մասին է խոսքը։ Սուքիասյանը համոզվա՞ծ է եղել, որ Տիգրանն ու Նավասարդը հաճելիորեն կզարմանան, որ տանը նստած դարձել են ուրիշի միլիոնների տերը։
5.Կա՞ն այլ պաշտոնյաներ, որոնց Սուքիասյանը կրկին ուզեցել է սյուրպրիզ անել։
6.Ո՞ւմ վրա է կասկածել Սուքիասյանը և ումի՞ց է պաշտպանել իր բիզնեսը, որ ստիպված է եղել «տանիք» դարձնել օֆշորային պատմության մյուս մասնակիցներին։
7. Եվ ամենակարևոր ու հռետորական հարցը, որը ոչ միայն Սուքիասյանին է ուղղված. Հայաստանում, ըստ Սուքիասյանի ու իր «օրթախներ» Տիգրան Սարգսյանի և Նավասարդ Կճոյանի, քանի՞ էշ կա, որ կհավատա այն հեքիաթին, թե իբր վերջիններս անտեղյակ են եղել օֆշորային պատմություններից ու ակամայից են իրենց հաշիվների վրա միլիոնավոր դոլարներ ստացել։
Ի դեպ, քանի դեռ չի ավարտվել օֆշորային գործի քննությունը, լավ կլինի ԱՄՆ–ում դեսպան դարձած Տ. Սարգսյանը հրապարակի իրեն սյուրպրիզ մատուցողների ամբո՛ղ ցուցակը։ Դա հետագայում որպես մեղմացուցիչ հանգամանք կդիտարկվի։

Опубликуйте весь список!
В беседе с «news.am» адвокат замешанного в оффшорных махинациях Ашота Сукиасяна заявил следующее: «Вовлеченный в оффшорный скандал и арестованный 19 июня предприниматель Ашот Сукиасян подделал подписи бывшего премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна и архиепископа Навасарда Кчояна, чтобы никто не отобрал у него бизнес».
Адвокат также добавил, что Сукиасян хотел сделать указанным лицам сюрприз.
Заметим, что это сенсационные заявления, которые вызывают ряд вопросов:
1. Почему для обеспечения «крыши» своего бизнеса Сукиасян подделал подписи именно этих людей?
2. Почему Сукиасян полагал, что, подделав подписи уже «покойного» премьера и «его преосвященства», а также сделав их своей «крышей», он обезопасит тем самым свой бизнес? Известен ли ему какой-нибудь другой случай, когда «крыша» Тиграна Саркисяна и Навасарда Кчояна ограждала бизнесы «крышуемых» от чьих-либо притязаний?
3. Сукиасяну кто-то подсказал, что Тигрна и Кчояна можно сделать своей «крышей», или он сам об этом догадался? Если кто-то подсказал, то кто именно и на чем он основывался, давая подобный совет?
4. О каком сюрпризе идет речь? Сукиасян был уверен, что Тигран и Навасард приятно удивятся, узнав, что сидя у себя дома стали хозяевами чужих миллионов?
5. Есть ли еще чиновники, которым Сукиасян хотел преподнести подобный сюрприз?
6. Кого побаивался Сукиасян и от кого хотел защитить свой бизнес, что был вынужден сделать «крышей» остальных участников оффшорной истории?
7. И, самый главный и риторический вопрос, который адресован не только Сукиасяну: сколько в Армении, по мнению Сукиасяна и его подельников Тиграна Саркисяна и Навасарда Кчояна, дураков поверит в то, что последние были не в курсе оффшорных историй и невольно стали обладателями миллионов долларов?
Кстати, пока не завершилось следствие по оффшорному делу, было бы неплохо, если бы ставший послом Армении в США Тигран Саркисян опубликовал весь список преподнесших ему сюрпризы. Впоследствии это будет рассмотрено как смягчающее обстоятельство.