Խ.Սուքիասյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում 2009 թվականի սեպտեմբերի 4-ին քննարկվել է զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու մեջ մեղադրվող, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցի հարցը:
Հաշվի առնելով, որ 2008 թվականի մարտի 5-ից հետախուզման մեջ գտնվող ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, մեղադրյալ Խաչատուր Սուքիասյանը, 2009թ. սեպտեմբերի 2-ին ինքնակամ ներկայացել է վարույթն իրականացնող մարմնին՝ նախաքննական մարմինը սեպտեմբերի 4-ին որոշել է փոփոխել Խ.Սուքիասյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառված կալանավորումը և որպես խափանման միջոց ընտրել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին:

Мера пресечения в отношении Х. Сукиасяна: подписка о невыезде
4 сентября 2009 г. в специальной следственной службе РА был обсужден вопрос меры пресечения, примененной в отношении обвиняемого в организации массовых беспорядков, депутата НС РА Хачатура Сукиасяна.
Учитывая, что 2 сентября 2009г., находящийся в розыске с 5-го марта 2008г, депутат НС РА добровольно явился в орган, осуществляющий рассмотрение дела, орган предварительного следствия принял решение изменить арест, принятый в качестве меры пресечения для Х. Сукиасяна, на подписку о невыезде.
04 сентября 2009г. Х. Сукиасян выпущен на свободу.