Սահմանադրական և հակասահմանադրական ուժերը
ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր–Պետրոսյանն իր երեկվա հարցազրույցում շատ հստակ տարանջատում մտցրեց քաղաքական ուժերի միջև։ Ըստ նրա՝ այն քաղաքական ուժերը, որոնք դեմ են արտահայտվել Սերժ Սարգսյանի գլխավորած նեղ թիմի վերարտադրությանը նպաստող սահմանադրական փոփոխություններին, լուրջ ուժեր են։
Ելնելով ՀԱԿ առաջնորդի ձևակերպումներից՝ քաղաքական լուրջ ուժ նա համարում է սահմանադրական կարգի պահպանման ուժերին։ Մյուսները, բնականաբար, հակասահմանադրական են դառնում ավտոմատ կերպով, քանզի չեն կարող հակասահմանադրական չլինել բոլոր այն գործընթացները, որոնց շնորհիվ Հայաստանում ձևավորվելու է հետադիմական՝ նեոբոլշևիկյան համակարգ։ Իսկ որ այդպիսի համակարգ է ուզում ներդնել Սերժ Սարգսյանը, կասկածի տեղիք չի տալիս։
Իշխանություններն, ի դեպ, չեն էլ թաքցնում, որ ուզում են «գենսեկի» և «պռեդսեդածել վեռխովնովո սովետա»–ի կարգավիճակով պետական կառավարման համակարգում պահել Սերժ Սարգսյանին, ում հենարանը կդառնան լիսկաներն ու ժելեոտած մազերով երիտլիսկաները։
Եվ այսպես, քաղաքական դաշտում սահմանագիծը սահմանադրական փոփոխություններին «այո» կամ «ոչ» ասողների արանքով է անցնում։ Նրանք, ովքեր կմտնեն սահմանադրական փոփոխությունների բովանդակային քննարկման տիրույթ՝ թեկուզև դեմ արտահայտվելով առաջարկվող փոփոխությունների այս կամ այն դրույթին, կդառնան սերժամետ և հակասահմանադրական ուժեր՝ այդտեղից բխող բոլոր հետևանքներով։ Այսինքն, պետք է մերժել սահմանադրական փոփոխությունների գաղափարը և վե՛րջ։
Նոր Սահմանադրության հարցը կքննարկվի նոր իշխանության օրոք, քանզի անիմաստ է ընտրակեղծիքների մեջ մասնագիտացած ու այդ գործում կատարելության հասած ուժին վստահել հանրաքվեի կազմակերպում, մանավանդ որ փորձ է արվում ընդամենը պահպանել Սերժ Սարգսյանի՝ փող հավաքելու իրավունքը։
Մեկ մարդու հագով կարվող և Հայաստանի ու Ղարաբաղի անվտանգությանը սպառնացող սահմանադրական փոփոխություններին «ոչ» ասող ուժերը և քաղաքացիական խմբերը, միասնական ճակատ կազմելով, կարող են դառնալ այն միավորը, որը դրական փոփոխություններ կիրականացնի։
Միջանկյալ դիրք այս պայքարում չկա։ Սևի ու սպիտակի արանքում հնարավոր չէ գույն խցկել, մանավանդ որ միջանկյալ դիրքում հայտնվողները կամ երկու կողմին հարվածողները, կամա թե ակամա, կհայտնվեն սև հատվածում։ Այս ձևակերպումը վերաբերում է ինչպես խորհրդարանական, այնպես էլ արտախորհրդարանական ուժերին, ինչպես նաև հասարակական ակտիվ խմբերին։
Առաջիկա քաղաքական զարգացումները սահմանադրական փոփոխություններին «այո» կամ «ոչ» ասողների միջև են լինելու։ Եթե կողմ ես Սերժին, ապա կողմ ես սահմանադրական փոփոխություններին։
Եթե կողմ ես իշխանափոխությանն այսօր և այստեղ, ապա պետք է «ոչ» ասես նեոբոլշևիկյան սահմանադրական փոփոխություններին և «այո» ասես լուրջ ուժերի առաջարկած մոտեցումներին։ Ըստ այդմ՝ պայքարի սխեման շատ պարզ է ու հասկանալի։ Պայքար հանուն Հայաստանի, Ղարաբաղի ու Սահմանադրության։

Конституционные и антиконституционные силы
В своем вчерашнем интервью первый президент РА Левон Тер-Петросян провел весьма четкое разграничение между политическими силами. Согласно ему, те политические силы, которые высказались против конституционных изменений, способствующих воспроизводству власти узкой группы лиц во главе с Сержем Саргсяном, являются серьезными субъектами.
Из формулировок лидера АНК следует, что серьезными политическими силами он считает те, которые выступают за сохранение действующего конституционного порядка. Остальные, естественно, автоматически становятся антиконституционными, поскольку процессы, благодаря которым в Армении сформируется реакционная необольшевистская система, не могут не быть антиконституционными. А то, что Серж Саргсян хочет внедрить подобную систему, не вызывает никаких сомнений.
Кстати, власти даже не скрывают, что хотят держать Сержа Саргсяна в системе госуправления в статусе «генсека» и «председателя верховного совета», опорой которого будут лиски и нагеленные младолиски.
Итак, демаркация политического поля проходит по меже высказавшихся «за» или «против» конституционных изменений. Те, кто войдут в поле содержательных обсуждений предлагаемых изменений, пусть даже высказываясь против тех или иных положений этих изменений, станут просержевскими и антиконституционными силами со всеми вытекающими из этого последствиями. То есть, необходимо отвергнуть идею конституционных изменений, и всё тут.
Вопрос новой Конституции будет обсужден при новой власти, поскольку бессмысленно доверять проведение референдума по данному вопросу силе, погрязшей в фальсификации выборов и доведшей этот навык до совершенства, тем более что здесь всего лишь предпринимается попытка отстоять право Сержа Саргсяна по обогащению за счет граждан РА.
Высказывающиеся против конституционных изменений, инициируемых в интересах одного человека и угрожающих безопасности Армении и Карабаха, силы и гражданские группы могут, сплотившись, стать той единицей, которая осуществит позитивные изменения.
Промежуточной позиции в этой борьбе нет. Втиснуть между черным и белым другой цвет невозможно, тем более что находящиеся в подобной позиции или наносящие удары по обеим сторонам волей-неволей окажутся в черном секторе. Эта формулировка касается как парламентских, так и внепарламентских сил и активных групп общества.
Предстоящие политические развития развернутся между высказывающимися «за» или «против» конституционных изменений. Если ты на стороне Сержа, то ты за конституционные изменения.
Если ты за смену власти здесь и сейчас, ты должен сказать «нет» необольшевистским конституционным изменениям и «да» – предложенным серьезными силами подходам. Итак, схема борьбы довольно проста и понятна. Борьба во имя Армении, Карабаха и Конституции.