ՀՀԿ–ում «և, և»–ի հերթական «պրիստուպն» է
Սերժ Սարգսյանի ամենասիրելի քաղաքական գործիչ Արտաշես Գեղամյանը Բաքվում հայտարարել էր, որ շատ լավ կլինի, եթե Ադրբեջանը մտնի Եվրասիական տնտեսական միություն, քանզի այդպիսով ավելի հեշտ կլուծվի Ղարաբաղի հարցը։
Գեղամյանի ասածները տեղավորվում էին Զորի Գայկովիչի միջոցով Սերժի առաջ քաշած «գյուլիստանյան» հայեցակարգի շրջանակներում։
Իսկ այն, որ «դհոլը» Բաքվում դմբլդացնում էր Սերժի ցուցմամբ, կասկածի տեղիք չի տալիս, քանզի այդ տխրահռչակ հայտարարությունից հետո ո՛չ Բաղրամյան 26–ից, ո՛չ ՀՀԿ–ից որևէ հերքող կամ Գեղամյանին սխալ հանող արձագանք չեղավ։
Դա այն փուլն էր, երբ Մոսկվան ու Բաքուն ակտիվ բանակցությունների, ավելի ճիշտ՝ «բազառների» մեջ էին Ադրբեջանի՝ ԵՏՄ մտնել–չմտնելու թեմայով։ Սերժ Սարգսյանը կամովին ստանձնել էր այդ «բազառներում» Կրեմլի շահերը սպասարկողի ֆունկցիան և անում էր ամենահակահայ հայտարարություններն իր կամ ենթակաների շուրթերով։
«Վերջի բոլշևիկը» նախ Ծաղկաձորում բավարարեց Ալիևի պահանջները՝ հայտարարելով, որ Ղարաբաղը մեր պատկերացումներով և մեր օրենսդրությամբ Հայաստանի մաս չէ։ Հետո եղավ Գեղամյանի հայտարարությունը Բաքվում։
Մոսկվայի ու Բաքվի «բազառներին» առնչվող տեղեկատվությանը հետևելիս՝ այժմ արդեն ակնհայտ է, որ կողմերը համաձայնության չեն եկել ԵՏՄ–ի հարցում, և Մոսկվան Սերժի ծառայությունների կարիքն այս պահին չունի, ինչն էլ հնարավորություն է տվել Սերժ Սարգսյանին «հայրենասիրությամբ» զբաղվել՝ փորձելով ռեաբիլիտացվել։ Նա արդեն մեկ այլ ՀՀԿ–ականի շուրթերով հայտարարում է, թե նպատակահարմար չէ Ադրբեջանի՝ ԵՏՄ–ին անդամակցությունը։
Կրկնեմ՝ ՀՀԿ–ում ու սերժամերձ շրջապատում որևէ շնչավոր «առարկա» ծպտուն չի հանել Գեղամյանի հայտարարությունից հետո և չի ասել, թե՝ «Գեղամյա՛ն, տի նե պռավ»։ Չի ասել, քանզի Սերժի մոտ «և»–երից մեկի փուլն էր՝ ռուսահպատակության ու քիրվայության փուլը։
Հիմա, երբ ռուսներն ու ադրբեջանցիները լեզու չեն գտել իրար հետ, Սերժն այդ պահն օգտագործում է մյուս «և»–ը՝ «հայրենասիրական» մուղամն առաջ տանելու համար։
Այս ամենը հերթական անգամ ցույց է տալիս, որ Սերժ Սարգսյանը կենցաղային պատկերացումներ ունի քաղաքականության մասին և արտաքին քաղաքական ոլորտում առաջնորդվում է արևելյան շուկաներում առևտուր անող չարչիների հոգեբանությամբ։
Հ.Գ.։ ՀՀԿ–ում միակ կայուն հայացքներ ունեցողը, թերևս, ՀՀԿ–ի տատիկն է։ Նրա մոտ «և,և» չկա։ Նա կայուն ձևով համակրում է Սերժ Սարգսյանին։ Ա՛յ, սկզբունքայնությունն այդպիսին պետք է լինի։

В РПА очередной приступ «и, и»
Наилюбимейший деятель Сержа Саргсяна Арташес Гагамян в Баку заявил, что было бы хорошо, если бы Азербайджан вступил в Евразийский экономический союз, так как тем самым легче решится Карабахский вопрос.
Сказанное Гегамяном полностью умещалось в выдвинутую посредством Зори Гайковича «Гюлистанскую» концепцию Сержа.
То же, что «барабан» наигрывал в Баку по указке Сержа, не вызывает никаких сомнений, поскольку после этого печально известного заявления ни президентский дворец, ни РПА не дали никакого опровержения или критической оценки выступления Гегамяна.
Это был тот этап, когда Москва и Баку вели активные переговоры, вернее – «базары», на тему вступления Азербайджана в ЕАЭС. В этих «базарах» Серж Саргсян добровольно взял на себя функцию обслуживающего интересы Кремля и выступал с самыми антиармянскими заявлениями – непосредственно или через своих подчиненных.
Сначала «последний большевик» удовлетворил требования Алиева в Цахкадзоре, заявив, что Карабах в наших представлениях и в нашем законодательстве не является частью Армении. Затем последовало заявление Гегамяна в Баку.
Следя за информацией, непосредственно касающейся трений Москвы и Баку, можно заметить, что стороны не пришли к согласию по части ЕАЭС и Москва на данный момент не нуждается в услугах Сержа, что и предоставило последнему возможность заниматься «патриотизмом». Сейчас он устами другого члена РПА заявляет, что считает нецелесообразным членство Азербайджана в ЕАЭС.
Повторюсь, что в РПА и околосержевском окружении ни один одушевленный «предмет» даже словом не обмолвился в связи заявлением Гегамяна, мол, «дорогой, ты неправ». Не обмолвился, так как у Сержа был этап одного из «и» – этап русско-подданичества и заискивания.
Сейчас, когда русские и азербайджанцы не нашли общего языка, Серж использует этот момент для другого «и» – продвижения «патриотического» лада.
Всё это в очередной раз свидетельствует о том, что Серж Саргсян имеет о политике бытовые представления и руководствуется во внешней политике психологией торгаша с восточного базара.
P.S. Судя по всему, в Республиканской партии единственным носителем твердых представлений является бабушка РПА. У неё нет «и, и». Она постоянно поддерживает Сержа Сагсяна. Вот это я называю принципиальностью.