Օլիգարխիայի պարտիզանությունը
Օլիգարխիայի, ավելի ճիշտ՝ օլիգարխիայի դեմ պայքարի թեման ամենասիրվածն է Բաղրամյան 26–ին կցված «անկախ» մամուլի համար։
Առավոտից երեկո «անկախ» մամուլն անձնուրաց պայքար է մղում օլիգարխիայի դեմ, բայց դրանց շարքերում համառորեն չի տեսնում Սերժ Սարգսյանին ու նրա նեղ շրջապատին։ Ավելին, ՀՀ թիվ մեկ օլիգարխ Սերժ Սարգսյանին ոչ միայն չի տեսնում օլիգարխիայի մեջ, այլ նրան տեսնում է օլիգարխիայի դեմ պայքարի ելած քաջ մարտիկի դերում։ Այսինքն, ստացվում է, որ իշխանության ներսում Սերժ Սարգսյանը պարտիզանությամբ է զբաղված ու փորձում է մի լավ բան անել, բայց ահա չար օլիգարխները թույլ չեն տալիս նրան։ «Վերջի բոլշևիկն» էլ ստիպված համակերպվում է իր խեղճ կարգավիճակի հետ ու որպես զոհ՝ մի կերպ քարշ տալիս իր գոյությունը իշխանական միջանցքներում՝ ձգտելով սահմանադրական փոփոխություններ անել, մարդակենտրոն փաստաթուղթ կտակել հայ ժողովրդին ու նոր միայն գնալ Մելիք–Ադամյան փողոց։ Շատ հուզիչ պատմություն է, այնպես չէ՞։
Թե քանի՞ ոչխարի է հնարավոր համոզել, որ ամեն ինչ հենց այսպես է, արդեն այլ խոսակցության թեմա է (այդ թեմայով թող զբաղվեն անասնաբույժները)։ Էականը տվյալ դեպքում այն է, որ Բաղրամյան 26–ում չեն էլ թաքցնում, որ իրենց խնդիրը սեփականության վերաբաշխումն է և «Մեկ օլիգարխի տնտեսության» կառուցումը։ Թե հիմա անունը կդնեն «Հակաօլիգարխիկ պայքար» կամ «Պարտիզանություն», դրանից նեոբոլշևիզմի էությունը չի փոխվի։
Եվ այսպես, մազալու բան է ստացվում։ «Անկախ» մամուլը սնվում է սերժսարգսյանական օլիգարխիայից ու միևնույն ժամանակ կատաղի պայքար մղում օլիգարխիայի դեմ։ Սերժ Սարգսյանն էլ իր հերթին բողոքում է գաղջ մթնոլորտից ու միևնույն ժամանակ իր հաստիքային և արտահաստիքային հաճախորդների միջոցով գաղջ մթնոլորտ ապահովում (օրինակ՝ «արևմտամետ» Սերժը Գյուլիստանի պայմանագրի շրջանակներում քծնում է Պուտինին ու սեփական նախաձեռնությամբ ռուսահպատակության «մաստեր–կլաս» ցուցադրում, սակայն «տակից» հանձնարարում է տարածել, թե, իբր, «քառյակն» իրենից ավելի ռուսամետ է)։
«Գեբելսյան» քարոզչամեքենային եթե հավատանք, ապա Սերժ Սարգսյանը Ռոբին Հուդն է կամ Դոն Կիխոտը, իսկ Տիգրան Սարգսյանը՝ օֆշորային մեքենայությունների դեմ պայքարի առաջամարտիկը, ում թույլ չտվեցին ավարտին հասցնել հակաօլիգարխիկ պայքարը, և նա ստիպված մեկնեց ԱՄՆ՝ փորձի փոխանակմամբ զբաղվելու։
Ամենախոխման այն է, որ Սերժի հաճախորդներն իշխանական լրատվամիջոցների էջերից չեն իջնում՝ բողոքելով ոչիշխանական «քառյակից»։ Բողոքի թեման էլ այն է, թե ինչո՞ւ «քառյակը» ՀՀԿ ղեկավարին հենց հիմա չի հեռացնում իշխանությունից, այլ սպասում է աշնանը։ Ա՛յ, ա՛յ, ա՛յ...
Հենց այսպես էլ գաղջ մթնոլորտ է առաջանում, երբ հաճախորդը պահանջում է պատվիրատուի հրաժարականն «անկախ» մամուլի տարածքում, որպեսզի հետո կարողանա «լեգիտիմ» կերպով գեղամյանություն անել Սերժի ընդդիմախոսների դեմ։ Տեսարանը զզվելի է, քանզի «անկախ» մամուլը գիտի, թե ինչով է զբաղված հաճախորդը։ Վերջինս էլ իր հերթին գիտի, որ «անկախ» մամուլի ներկայացուցիչներն իրենից ոչնչով լավը չեն, ու իրենք միասին նույն էժանագին գործով են զբաղված։ Արդյունքում՝ անբարոյականների միջավայրում բարոյականությունը դառնում է կեղծ կատեգորիա, և միակ բանավեճն այն բանի շուրջ է, թե ով ինչքանով ծախվեց, և ինչու մյուսին ավելի բարձր գնահատեցին, քան իրեն։
Դաժան, շատ դաժան մարդ է «Վերջի բոլշևիկը»։ Չի թողնում, որ հաճախորդներն արձակուրդ գնան, ու ամառվա այս շոգին նրանց նետում է մարտի դաշտ՝ օլիգարխիայի դեմ պայքարելու։

Партизанство олигархии
Тема олигархии, а точнее – борьбы с олигархией, является для закрепленной за президентским дворцом «независимой» прессы самой излюбленной.
«Независимая» пресса сутки напролет ведет с олигархией беспощадную борьбу, но при этом упорно не замечает в ее рядах Сержа Саргсяна и его узкое окружение. Более того, не только не видит в ее рядах главного олигарха страны Сержа Саргсяна, но даже пытается выставить его в качестве храброго борца с олигархией. То есть, получается, что внутри власти Серж Саргсян занят партизанством и пытается сделать что-то полезное, но злые олигархи не дают ему для этого возможности. «Последний большевик» оказывается вынужден смириться со своим жалким положением и в качестве жертвы продолжать влачить свое существование в коридорах власти, стремясь провести конституционные изменения, оставить армянскому народу ориентированный на человека Основной закон и лишь после этого уединиться на улице Мелик-Адамяна. Довольно трогательная история, не так ли?
Скольких же четвероногих удастся убедить в этом, тема для отдельного разговора (пусть этим занимаются ветеринары). Важным в данном случае является то, что в президентском дворце даже не скрывают, что их задачей является передел собственности и построение «Экономики одного олигарха». И от того, как они это назовут, «антиолигархической борьбой» или «партизанством», суть необольшевизма не изменится.
Итак, получается весьма курьезная картина. «Независимая» пресса финансируется сержсаргсяновской олигархией и одновременно ведет беспощадную борьбу с этой самой олигархией. Серж Саргсян, в свою очередь, жалуется на гнетущую атмосферу и одновременно посредством своих штатных и внештатных клиентов обеспечивает ее формирование (например, «прозападный» Серж в рамках Гюлистанского мира заискивает перед Путиным и организует по собственной инициативе мастер-классы подданичества России, но при этом распоряжается распространять, будто «четверка» намного более пророссийски ориентирована).
Если верить «геббельскому» агитпропу, то Серж Саргсян является Робин Гудом или Дон Кихотом, а Тигран Саркисян – авангардистом борьбы с оффшорными махинациями, которому не дали довести до конца антиолигархическую борьбу, и он оказался вынужден уехать в США на обмен опытом.
Курьезнее всего выглядит то, что клиенты Сержа не сходят со страниц властных СМИ, критикуя некоалиционную «четверку». Сутью данной критики является то, что «четверка» не отстраняет руководителя РПА от власти здесь и сейчас, а дожидается осени.
Именно так и формируется гнетущая атмосфера: клиент со страниц «независимой» прессы требует отставки заказчика, дабы получить затем легитимную возможность заниматься гегамянством против оппонентов Сержа. Картина не из приятных, ведь представители «независимой» прессы знают, чем занят клиент. Последний тоже понимает, что представители этой прессы ничем не лучше него и вместе с ним заняты дешевыми «мутиловками». Как результат, в среде безнравственных мораль становится ложной категорией, и единственный спор ведется вокруг того, кто за сколько продался и почему другим заплатили больше, чем ему.
Вот уж действительно безжалостный человек этот «последний большевик». Он даже не отпускает своих клиентов в отпуск, бросая их в эту летнюю жару в бой – на борьбу с олигархией.