Հակառակորդը հերթական դիվերսիան է ձեռնարկել. հայկական կողմից 1 զոհ կա
Օգոստոսի 1-ի՝ լույս 2-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսարևելյան /Մարտակերտի/ ուղղությամբ հակառակորդը հերթական անգամ ձեռնարկել է հետախուզադիվերսիոն գործողություն: Պաշտպանության բանակի առաջապահ ստորաբաժանումները ժամանակին հավաստանշել են հակառակորդի հատուկջոկատայինների առաջխաղացումը և վերջիններիս պատճառելով մարդկային ու նյութական կորուստներ՝ հետ շպրտել իրենց ելման դիրքեր: Ըստ ՊԲ համապատասխան ծառայությունների տրամադրության տակ եղած տվյալների,՝ ադրբեջանական կողմը տվել է առնվազն երեք զոհ և յոթ վիրավոր, ինչպես նաև մարտադաշտում թողել հատուկ նշանակության զենքեր և այլ տեխնիկական միջոցներ: Ցավոք, թեժ դիմակայության ընթացքում կորուստ է ունեցել նաև հայկական կողմը: Հայրենիքի պաշտպանության ժամանակ արիաբար մարտիրոսվել է ՊԲ զինծառայող, 1989թ. ծնված Զորիկ Ժիրայրի Գևորգյանը:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը կիսում է կորստյան ծանր վիշտը և իր զորակցությունը հայտնում Զ. Գևորգյանի ընտանիքի անդամներին, հարազատներին և ծառայակիցներին:
Դեպքի մանրամասները ճշտելու համար տարվում է քննություն:
Հարկ է նաև նշել, որ անցած գիշերվա ընթացքում հակառակորդի կողմից նախահարձակ գործողություններ են իրականացվել շփման գծի հյուսիսային, հյուսիսարևելյան և արևելյան ուղղություններով: Բոլոր դեպքերում էլ ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները լուրջ հակահարված են հասցրել հակառակորդին և հետ շպրտել իր ելման դիրքերը: Ղարաբաղյան կողմը կորուստներ չի ունեցել, հակառակորդի կորուստների մասին տվյալները ճշտվում են:
Շփման գծի ողջ երկարությամբ ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները շարունակում են վստահորեն վերահսկել իրենց պաշտպանության ներքո գտնվող դիրքերը և հարկ եղած դեպքում հակառակորդին պարտադրել սեփական կամքը:

Азербайджан предпринял очередную диверсию: погиб армянский солдат
В ночь на 2-ое августа противник вновь попытался осуществить очередную диверсию на северо-восточном направлении (Мартакерт) линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана. Об этом сообщает Армия обороны НКР.
Передовые подразделения Армии обороны НКР вовремя заметили продвижение противника и, нанеся им потери и материальный урон, отбросили назад.
Согласно данным министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики, с азербайджанской стороны есть как минимум трое погибших и семь раненных. На поле боя они также оставили оружие специального назначения и другие технические средства.
К сожалению, в ходе противостояния армянская сторона также потерпела потерю. Погиб Геворгян Зорик Жирайрович 1989 г.р.
Армия обороны НКР выражает свои соболезнования семье, родным и сослуживцам З. Геворгяна. Для выяснения обстоятельств произошедшего ведется следствие.
Необходимо также отметить, что прошлой ночью противник осуществил агрессивные действия на северном, северо-восточном и восточном направлениях линии соприкосновения. Во всех случаях передовые подразделения Армии обороны НКР дали врагу достойный отпор и отбросили их обратно на исходные позиции.
У карабахской стороны жертв нет, выясняется наличие жертв со стороны противника.
Армия обороны НКР сообщает также о том, что передовые подразделения АО НКР продолжают осуществлять наблюдение на своей территории и при необходимо необходимости готовы дать противнику достойный отпор.