Հովիկ Աբրահամյան. «Ազգային ժողովը պատրաստ է նպաստել Համաշխարհային բանկի հետ համագործակցությանը»
Սեպտեմբերի 8-ին Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Արիստոմեն Վարուդակիսին:
Ողջունելով հյուրին՝ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել ՀԲ հետ Հայաստանի իշխանությունների համագործակցությունը և հայտնեց դրան նպաստելու Ազգային ժողովի պատրաստակամությունը: Այդ համատեքստում նա կարևորել է ՀՀ Սահմանադրությամբ խորհրդարանին վերապահված վերահսկողական գործառույթների իրականացումը, մասնավորապես, Հայաստանին հատկացված դրամավարկային միջոցները երկրի տնտեսության համար լավագույնս օգտագործելու առումով:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը և դրա ազդեցությունը Հայաստանի տնտեսության վրա: Զրույցի ընթացքում նրանք նաև անդրադարձան ՀԲ օժանդակությամբ ՀՀ ԱԺ մասնագիտական և տեխնիկական կարողությունների զարգացման բնագավառում հնարավոր համագործակցության հեռանկարներին:

Овик Абраамян: «Национальное Собрание готово содействовать сотрудничеству с Всемирным банком»
8 сентября председатель НС РА Овик Абраамян принял главу Армянского офиса Всемирного банка (ВБ) Аристомене Варудакиса.
Приветствуя гостя, председатель НС высоко оценил сотрудничество властей Армении с ВБ и заявил о готовности Национального Собрания содействовать этому. В данном контексте он подчеркнул важность реализации закрепленных Конституцией РА за парламентом контрольных функций, в частности в оптимальном использовании в интересах экономики страны выделенных Армении денежно-кредитных средств.
На встрече собеседники обсудили всемирный финансово-экономический кризис и его воздействие на экономику Армении. В ходе беседы они обратились также к перспективам возможного сотрудничества в сфере развития профессиональных и технических возможностей НС РА при содействии ВБ.