Հայ Ժողովուրդը նյութապաշտության և արդարության արանքում...
Հետևելով աշխարհասփյուռ հայության գլխին խաղացվող «հայ-թուրքական հարաբերությունների  նորմալացմանն  ուղղված»   ՀՀ  վարչակազմի վերջին ժամանակաշրջանի քայլերին, կարելի է եզրակացնել. որ մենք' հայերս կանգնած ենք դիլեմայի առջեւ.
-կամ պետք է ընդունենք ԱՄՆ-ի տարածաշրջանային խաղը' մոռանալ ցեղասպանության փաստերը և նրա հետևանքներն ու լծվել տարածաշրջանի եկամտաբեր տնտեսական ծրագրերին, որոնք, իբր, հարստացնելու են Հայաստանի Երրորդ Հանրապետության պետական բյուջեն,
-կամ հրաժարվել «դոլարային անձրևից» եւ վարել արդարությանն ուղղված իրավական գործառույթներ' աշխարհին ապացուցելու համար, որ կոտորել, թալանել, հայրենազրկել են մեզ...
Եթե հակիրճ քննարկենք  նյութապաշտությանը տրվելու առաջին տարբերակի արդյունավետությունը, որի ժամանակ Հայաստանում իրականացվելու են իբր Նաբուկո գազատարի, Լոնդոն-Պեկին երկաթգծի, Տրասեկայի ու Ինոգեյթի տարանցիկությանն ուղղված ծրագրեր, ապա կստացվի, որ ՀՀ բյուջեն համալրելու լավ առիթներ են ի հայտ եկել, եթե չլիներ մի ,բայցե...
Բայց ՀՀ շարքային քաղաքացուն ինչ, թե բյուջեն լցվելու է... Բյուջեն հիմա էլ է լիքը, նույնիսկ ճգնաժամի պայմաններում... Պետպաշտոնյաների աչքը լույս, մեզ ինչ...
Ազգովի տրվելով  նյութապաշտությանը ու իրականացնելով ամերիկյան տարածաշրջանային ծրագրերը, լայն հնարավորություններ կբացենք կոռուպցիայի բոլոր դրսեւորումների համար, ինչն ակնհայտ է այսօրվա բյուջեի տարեկան ծախսային խայտառակությունների ֆոնի վրա...
Եթե հակիրճ քննարկենք արդարության հասնելու դիլեմայի երկրորդ' դոնքիշոտյան ճանապարհը ընտրելու տարբերակը, ապա պարզ է դառնում, որ Հայ Ժողովուրդը լավ չի պատկերացնում իր ոտնահարված իրավունքների իրավական գնահատականներին ուղղված հաղթական գործընթացների արդյունավետությունը: Որպես ասվածի ապացույց ներկայացնեմ այս օրերին բազմակի հիշատակվող Կարսի պայմանագրից որոշակի դրույթներ:
Եթե պայմանագրին տանք ընդհանուր գնահատական, ապա այն կարելի է որակել որպես Թուրքիայի հաղթանակի իրավական ամրագրում և դրա ընդունում անդրկովկասյան արդեն սովետական հանրապետությունների եւ սովետական Ռուսաստանի կողմից: Քանի որ այդ պայմանագրով  Թուրքիան բոլոր մասնակից երկրներին պարտադրում է, որպեսզի.
-   Նախիջևանը դառնա ինքնավար մարզ' Ադրբեջանի խնամակալության ներքո,
-  Աջարիայի բնակչությանը տրվի լայն ինքնավարություն եւ, ըստ իր ցանկության, ,Հողային օրենքե ընդունելու իրավունք,
- Թուրքիային տրվում է Բաթումի նավահանգստի վրայով  ամեն տեսակի ապրանքներ ազատ, անտուրք  ներմուծելու եւ արտահանելու  իրավունք...
-    վրացական արոտավայրերը անարգել օգտագործելու իրավունք... եւ այլն:
Բայց արի ու տես, որ այդտեղ էլ մի ,բայցե կա...
Խոսքը վերաբերում է Կարսի պայմանագրի 4-րդ հոդվածում մանրակրկիտ քարտեզագրված Թուրքիայի հյուսիս-արեւելյան սահմանային, որից էլ ակնհայտ է դառնում, որ Կարսի եւ Արդահանի վարչական տարածքները հանդիսանում են Հայկական ՍՍՀ-ի տարածքներ: Հետեւաբար 1921 թվականի հոկտեմբերի 13-ից մինչ օրս Թուրքիան այդ տարածքները տնօրինում է առանց որեւէ իրավական հիմնավորման:
Այս անարդարության մասին մեկ անգամ չէ, որ բարձրաձայնել են նույնիսկ սովետական հայազգի ղեկավարները: Դեռեւս 1946 թվականի դեկտեմբերի 12-ին, Հայաստանի ՍՍՀ Կենտկոմի առաջին քարտուղար Գրիգոր Արտեմի Հարությունյանը, ԽՍՀՄ Գերագույն Սովետի դեպուտատ ընտրվելու նախընտրական ճառում (պարզվում է, այն ժամանակ էլ են նախընտրական ճառեր ասել ու ընտրվել) նշել է, որ Թուրքիայի ներկայիս կառավարությունը անօրեն է տնօրինում Կարսի եւ Արդահանի վարչական տարածքները, քանի որ դրանք Սովետական Հայաստանին պատկանող տարածքներ են եւ պետք է շուտով վերաբնակեցվեն հայազգի հայրենադարձներով...
Մեր արտաքին գերատեսչության լեզվական ոճաբանությամբ  առաջնորդվելով, ստացվում է, որ եզան տակ հորթ որոնողները, եթե լավ որոնեն, ապա ոչ թե հորթ, այլ մի ամբողջ սուրու կհայտնաբերեն. եւ պարզվում  է, թե որտեղ է թաղված ,շան գլուխըե ' Կարսի պայմանագրի 4-րդ հոդվածում ու այդ պատճառով  էր 2009 թվականի օգոստոսի 31-ի երեկոյան քողի տակ հրապարակված ,հայ-թուրքականե արձանագրություններում սեւով-սպիտակի վրա զետեղված.«...վերահաստատելով երկու երկրների միջեւ գոյություն ունեցող ընդհանուր սահմանի փոխադարձ ճանաչմանե մասին դրույթը»...
Այնպես որ, հարգելի հայրենակիցներ, ուզենք թե ոչ, դատապարտված ենք ընտրելու արդարության դժվարին, բայց արժանապատիվ պայքարի ուղին, քանի որ հենց Արդարության Հաղթանակի դեպքում է, որ կհարստանա Հայաստանի Երրորդ Հանրապետության պետական բյուջեն, էլ չեմ ասում, որ չի բացառվում, որ ստեղծվի Հայաստանի Չորրորդ Հանրապետությունը, իր նոր Սահմանադրությամբ ամրագրված եւ միջազգային նորմերով ընդլայնված սահմաններով...
Թե չէ ստացվում է ի՞նչ. կարելի է սպանել սեփական քաղաքացիներին ե'ւ Թուրքիայում, ե'ւ Ադրբեջանում զուտ էթնիկ պատկանելիությունից ելնելով'
օգտագործելով երկրի բանակն' իր ողջ հզորությամբ, ոստիկանությունը, կազմակերպված խուժանը, պետական կապի եւ տրանսպորտի միջոցները,
գրավել սեփական քաղաքացիների ,անտերե մնացած շարժական եւ անշարժ գույքը,
զրկել սեփական քաղաքացիներին հայրենիքից, որտեղ նրանք ապրել են հազարամյակներ:
21-րդ դարում կարելի՞ է շրջափակման մեջ պահել մի ողջ պետություն, որպեսզի հրահրվի սոցիալական աղետ, տնտեսության զրոյացում' խախտելով բազմաթիվ միջազգային նորմեր  ու ոչ մի պատասխանատվություն չկրել...
Իհարկե կարելի է, քանի որ մազապուրծների 2-րդ ու 3-րդ սերունդները առանց նախապայմանի համաձայն են նորից հարաբերվել, այս անգամ թուրքական հալվայի սեղանի շուրջ' ամերիկյան տեխնոլոգիայով պատրաստված...
Մազապուրծների 2-րդ ու 3-րդ սերունդներին ասում են' կեր քո բաժին հալվան ու ձայն մի հանիր. թե չէ ի՞նչ ես ձայնդ գցել գլուխդ, թե' հանցագործությո՜ւն մարդկության հանդեպ... միջազգային նորմե՜ր... Դու միայն կեր... կե՛ր, էլի կտանք...
Ու մազապուրծների 2-րդ ու 3-րդ սերունդների որոշ հատված սկսել է լփլփացնելով ուտել ամերիկյան տեխնոլոգիայով պատրաստված թուրքական հալվան, մտքի մեջ ու երբեմն էլ բարձրաձայն ասելով' ախր շատ համով է...
Մազապուրծների 2-րդ ու 3-րդ սերունդների մեծամասնության «ոսկորը» երկար ժամանակ «սոված» է եղել ու հիմի ինչքան էլ ուտում է' չի կշտանում...
Մազապուրծների 2-րդ ու 3-րդ սերունդների մի զգալի հատված տասնյակ տներ է առնում, քանի որ երկար ժամանակ կարգին տանիք չի ունեցել, բայց էլի չի հագենում...
Մազապուրծների 2-րդ ու 3-րդ սերունդների շատ փոքրաթիվ հատված փորձում է վերականգնել պատանեկան ծանր տարիների բաց թողնվածը, հետեւաբար հավի ուղեղով, բայց մեծ փողերով ուզում է ժամանակը առաջ կամ հետ տա, բայց նույն քսակն արդեն կողքից կախված, թե չէ ի՞նչ, նորի՞ց ծակ կիսագուլպաներ...
Տո, մազապուրծների 2-րդ ու 3-րդ սերունդներ... մի՞թե չեք լսում Սասունցի Դավթի հայտնի ֆիլմում հնչեցրածը, որտեղ հարցնում էր. " Էյ հե~յ, տղե'ք... էդ ի՞նչ եք անում... էդ ինչո՞վ էք զբաղված..."
Ունե՞ք պատասխանը...
Ակամայից մտքիս եկավ մեկ այլ հայկական "Մենք ենք, մեր սարերը" ֆիլմի վերջաբանը, որտեղ բոլոր հերոսները, ոստիկանն էլ ներառյալ, գոռում են' ,գողությո~ւն ենք արել... գողությո~ւն ենք արել... գողությո~ւն ենք արել...ե, իսկ գողություն բառից առաջ տեղադրելով ,պատմականե բառը' ամեն ինչ կընկնի իր տեղը:

Армянский народ между корыстолюбием и справедливостью...
Прослеживая последние шаги правящей верхушки Армении последнего периода, направленные на  «нормализацию армяно-турецких отношений, выпавшие на голову армян мира, можно сделать следующий вывод - что мы армяне стоим перед дилеммой:
- или должны принять региональную игру - забыть факты геноцида и его последствия и впрягаться  в экономические программы, приносящие прибыль, которые, якобы, должны обогатить государственный бюджет Третьей Республики Армения
- или отказаться от «долларового дождя» и осуществлять правовые полномочия, направленные на восстановление справедливости, чтобы доказать миру, что нас зарезали, ограбили и лишили родины...
Если лаконично обсудим эффективность первого варианта предаваться корыстолюбию, во время которого в Армении якобы будут осуществлены транзитные программы по газопроводу Набукко, желдороги Лондон-Пекин, Трасекка и Иногейт, то получится, что для пополнения бюджета РА появились хорошие поводы, если бы не было одно «но»...
Но что рядовому гражданину РА - бюджет будет заполнен или нет.. Бюджет и сейчас полон, даже в условиях кризиса. С чем и поздравляем официальных должностных лиц, а нам то что?
Всей нацией, предавшись корыстолюбию и осуществляя американские региональные программы, откроем широкие возможности для всех проявлений коррупции, что сегодня очевидно на фоне годового расходного позора  бюджета...
Если лаконично обсудим вторую дилемму донкихотского варианта достижения справедливости, то станет ясно, что Армянский народ нехорошо представляет эффективность победных процессов, направленных на правовую оценку своих попранных прав. В качестве доказательства сказанного представлю некоторые положения в эти дни часто упоминаемого Карского договора.
Если договору дадим общую оценку, то его можно охарактеризовать как правовое закрепление победы Турции и его принятие со стороны закавказских уже советских республик и советской России. Поскольку по этому договору Турция принуждает все страны-участники, чтобы
- Нахичеван стал автономной областью под протекторатом Азербайджана
-  Населению Аджарии была дана широкая автономия и по желанию право принять земельный закон
- Турции дается право свободно и беспошлинно ввозить и вывозить через порт Батуми всякого рода товары...
- право использовать грузинские пастбища... и т.д.
Но посмотрите, что здесь есть еще одно «но»...
Речь идет о 4-й статье Карского договора, где детально  картографированы северо-восточные границы Турции, из коих становится ясно, что административные территории Карса и Ардагана являются территориями Армянской ССР. Следовательно, с 13 октября 1921 года до сегодняшнего дня Турция этими территориями владеет без соответствующего правового обоснования.
Об этой несправедливости не раз поднимали голос советские руководители Армении. Еще 12 декабря 1946 года первый секретарь ЦК Армянской ССР Григорий Артьемевич  Арутюнян в своей предвыборной речи по выборам депутата в Верховный Совет отметил, что нынешнее правительство Турции незаконно распоряжается административными  территориями Карса и Ардагана, поскольку эти территории принадлежат Советской Армении, и вскоре они должны быть заселены армянскими репатриантами...
Руководствуясь лексикологией нашего внешнеполитического ведомства получается, что ищущие теленка под быком, если хорошо поищут, то не то, что теленка, а целое стадо найдут, и выясняется, где зарыта голова собаки -в 4-й статье Карского договора и вследствие этого в опубликованной 31 августа под покровом ночи опубликованных протоколах черным по белому написано - «подтверждая положении о взаимном признании общей границы, существующей между двумя странами»...
Так, что дорогие соотечественники, хотим того или не хотим, мы обречены на выбор трудного, но достойного пути борьбы, поскольку именно в случае Победы Справедливости обогатится государственный бюджет Третьей Республики Армения, не говорю уже, что не исключается, что создастся Четвертая Республика Армении со своей новой конституцией, закрепленная новой Конституцией и по международным нормам расширенными границами..
А то, получается что? Нельзя убивать собственных граждан и в Турции, и в Азербайджане чисто по этническим признакам
используя армию страны со всей ее мощью, полицией, хулиганом, посредством государственной связи и транспорта,
занимать оставшееся без владельца движимое и недвижимое имущество собственных граждан,
лишать собственных граждан родины, где они жили на протяжении тысяч лет.
В 21 веке можно держать в блокаде целое государство, чтобы стимулировать социальную катастрофу, подвести под ноль экономику, нарушая многочисленные международные нормы и не нести какую-либо ответственность.
Конечно, можно, поскольку вторые и третьи поколения едва избежавших геноцида без предусловий согласны вновь устанавливать отношения, на этот раз вокруг стола с турецкой халвой, изготовленной по американской технологии...
2-е и 3-е поколения едва спасшихся от геноцида говорят: «съешь свою долю халвы и молчи, а то, что ты орешь - преступление против человечества... международные нормы... Ты только ешь... съешь, еще дадим...
И некоторая часть 2-ого и 3-его поколения едва спасшихся от геноцида начала, чавкая,  есть турецкую халву, изготовленную по американской технологии, про себя, а иногда и вслух говоря, ах, какая она вкусная...
«Ядро» большинства 2-ого и 3-его поколения едва спасшихся от геноцида долгое время было «голодным» и сейчас сколько бы оно не ело, не насыщается...
Одна значительная часть 2-ого и 3-его поколения едва спасшихся от геноцида покупает дома, поскольку долгое время не имела нормальной крыши над головой, но вновь не насыщается...
Очень малочисленная часть 2-ого и 3-его поколения едва спасшихся от геноцида пытается восстановить упущенное в тяжелые юношеские годы, следовательно, с куриными мозгами, но большими деньгами хочет передвинуть время вперед или назад, но с тем же висячим сбоку кошельком, а то, что опять с полудырявыми носками?...
Эй, 2-ые и 3-ие поколения едва спасшие от геноцида! Не слышите что ли, озвученную в известном фильме про Давида Сасунского фразу, где он спрашивал «Эй парни...А что вы это делаете... Чем это вы заняты?».
Есть у вас ответ?
Невольно в мысль ко мне пришла концовка фильма «Мы и наши горы», где все герои, включая и полицейского, кричат» «совершили воровство...совершили воровство... а если перед словом воровство разместим слово историческое, то все встанет на свои места.