Էդուարդ Աբրահամյան. «Հայաստանի Հանրապետությունը սահմանային հարցում բավական պասիվ է»
Հայ-վրացական հարաբերություններից խոսելիս «Միտք» վերլուծական կենտրոնի փորձագետ, պատմական գիտությունների թեկնածու էդուարդ Աբրահամյանն «Արմատ» ակումբում նշել է, որ իրենք վերջերս են վերադարձել Հյուսիսային Լոռվա հայկական բնակավայրերից (Քվեմոքարթլի), որտեղ իրավիճակը բավական բարդ է։
Աշխարհագրորեն այդ տարածքները պատմական հայկական տարածքներ են, սակայն այսօր Վրաստանն ագրեսիվ քաղաքականություն վարելով՝ փորձում է հայաթափ անել գյուղերն ու խնդիրը լուծել միակողմանի։ Խնդիրը բարդացնում է նաև սահմանների չճշգրտված լինելը։ Է.Աբրահամյանի համար նաև անհասկանալի է այս հարցի վերաբերյալ հայաստանյան իշխանությունների դիրքորոշումը.
-Հայաստանի Հանրապետությունը սահմանային հարցում բավական պասիվ է։ Վրաստանը որդեգրել է հայաթափության քաղաքականությունը, իսկ հայկական կողմը կամ ուշադրություն չի դարձնում այս գյուղերի վիճակին, կամ էլ տեսնելով դրանց վիճակը՝ շարունակում է սահմանի ճշգրտումները, ամրապնդումը և այլն։
Նա նշել է, որ, ըստ գյուղացիների տեղեկության, վերջին մի քանի օրերի ընթացքում Ախքյորփի գյուղի հետևի հատվածից Վրաստանը տարածք է վերցրել, իսկ «իշխանությունները փոխանակ այդ հարցով զբաղվեն, այդ հատվածը, փաստորեն, տվել են վրացիներին»։
-Քանի որ այս գյուղերը գտնվում են փաստացի սահմանի վրա, Հայաստանի իշխանությունները պարտադիր կերպով պետք է հարց բարձրացնեն, որ այս գյուղերը պարտադիր միացվեն Հայաստանի Հանրապետությանը։ Եթե նույնիսկ իշխանություններն այդ քայլին չդիմեն, պետք է գոնե սահմանային հարցն այնքան պատշաճ կերպով լուծվի, որ ապահովվի տեղի գյուղացիների բարեկեցիկ ապագան։

Эдуард Абрамян: «Республика Армения в вопросе границ достаточно пассивна»
Эксперт аналитического центра «Митк», кандидат исторических  наук Эдуард Абрамян в клубе «Армат», говоря об армяно-грузинских отношениях, отметил, что они недавно вернулись из армянских населенных пунктов Северного Лори (Квемокартли), где ситуация достаточно сложная.
«Географически эти территории исконно армянские территории, однако Грузия, ведя агрессивную политику, пытается деарминизировать эти сёла и решить проблему в одностороннем порядке. Проблема усложняется также тем, что границы пока не помечены», - отметил политолог. Для Э.Абрамяна также непонятна позиция армянских властей относительного этого вопроса.
«Республика Армения в вопросе границ достаточно пассивна. Грузия взяла на вооружение политику деармянизации, а армянская сторона или не обращает внимания на положения сёл или, видя их положение, продолжает уточнение границ, укрепление и т.д.», - говорит Абрамян.
Он отметил, что, по сведениям крестьян, за последние несколько дней из задней части села Ахкёрпи Грузия взяла территорию, а «власти, вместо того, чтобы заняться этим вопросом, этот участок, фактически, отдали грузинам».
«Поскольку эти села находятся фактически на границе, власти Армении должны в обязательном порядке поднять вопрос , чтобы эти села были присоединены  к Республике Армения. Если даже власти не прибегнут к этому шагу, надо, хотя бы, чтобы приграничный вопрос был решен на должном уровне, чтобы была обеспечена благополучная жизнь крестьян», - резюмировал Абрамян.