«Դուք գրքերն իրավունք չունեք անցկացնելու Ձեր հետ դեպի Ջավախք, չի թույլատրվում»...
«Ի՞նչու ես տանում այս ժուռնալները», «Ու՞ր ես տանում և որտեղի՞ց քեզ այս գիրքը», «Դուք գրքերն իրավունք չունեք անցկացնելու Ձեր հետ դեպի Ջավախք, չի թույլատրվում, դրանք պետք է թողնեք այստեղ՝ մեր մոտ»... և այլն. այս խոսքերն ամեն օր են ՀՀ-Վրաստան սահմանային բոլոր անցակետերում, երբ դեպի Ջավախք կամ Վրաստան մեկնող ուղևորների ձեռքում լինում են ինչ-որ գրքեր, ամսագրեր (անկախ բովանդակություններից) կամ պարզապես գրահրատարակչական ինչ-որ այլ արգասիքներ։ Բավրա-Նինոծմինդա՝ դեպի Ջավախք կամ ՀՀ-Վրաստան այլ անցակետերից արդեն երկար ժամանակ է, ինչ կտրականապես արգելվում է գիրք-գրականության անցկացումը Ջավախք-Վրաստանի տարածք։ Սահմանապահների պատճառաբանությունները հետևյալն են. ,Չի' թույլատրվում, մեզ այդպես է կարգադրվածե։ Խայտառակությունն այն է, որ այդ նույն խոսքերն են լսում ոչ միայն հասարակ մարդիկ, այլև՝ բարձրաստիճան պաշտոնյաները, օրինակ՝ ՀՀ Ազգային գրադարանի տնօրենը, Ախալքալաքի մունիցիպալիտետի ժողովի անդամը կամ փոխնախագահը, ՀՀ ԱԺ պատգամավորը, որևիցէ կուսակցության ղեկավարը և այլն. hրամանը համատարած է և հավասարապես վերաբերում է բոլորին։ Եթե ինչ-որ մեկի ձեռքին «հայտնաբերվում են» մի քանի գրքեր, որոնք հատկապես պատմական-քարտեզագրական բնույթ են կրում, ապա այդ մարդիկ երկար հարցաքննվում են սահմանային անցակետերի հատուկ խցերում, պարզում այդ գրքերի ,աղբյուրներըե, տանելու ,նպատակներըե, հետո սկսվում է այդ մարդկանց ,խրատելուե փուլը, որ գիտեք, այս անգամ գրքերը մնում են մեզ մոտ, Ձեզ զիջում ենք, գնացեք, եթե մյուս անգամ կվերցնեք, ապա առավել մեծ բարդություններ կլինեն Ձեր հետ։
Մեկնարկը վաղուց է տրված, և շուրջ 150.000 հայ բնակչությամբ Ջավախքում (չխոսելով Վրաստանի հայության մասին) մի քանի տարի է, ինչ ընթանում է մշակութային մեկուսացման մահացու ժամանակաշրջանը։ Հայկական լեզվով գիրքն անթույլատրելի է ջավախահայի համար։
Սա երևույթն է։ Փորձենք հասկանալ պատճառները։ Վրաստանի իշխանությունները վախենո՞ւմ են գրքից, թե գիրքը կարդացող մարդուց։ Վախենում են գրքի տարածմամբ տեղի ունեցող համատարած զարթոնքի՞ց, թե ճշմարտության տարածումից։ Սա՞ է վրացական դեմոկրատիան։ Կա՞ աշխարհում մի երկիր, որը վախենա գրքից։ Կա'ր, դա ԽՍՀՄ-ն էր՝ փլուզվեց։ Անգամ ՀՀ-ին  թշնամի համարվող Թուրքիայի սահմանային անցակետերում գրքի վրա ուշադրություն չի դարձվում։ Թե՞ այնտեղ ,չկա հայ, չկա զարթոնքե սկզբունքն է։
Վրաստանի այս քայլից մի քանի եզրահանգումներ կարելի է անել։ Առաջին. ՀՀ-ին չի վստահում, որպես հարևան-բարեկամ երկիր՝ կասկածելով այնտեղ հրատարակված գրքերի բովանդակությունների մասին, երկրորդ. գիտակցում է սեփական քաղաքականության ողջ հակահայկականությունը, հետևաբար՝ ձգտում է այդ ամենը գաղտնի պահել ջավախահայությունից, երրորդ. չի վստահում ջավախահայությանը՝ որպես սեփական քաղաքացիների, չորրորդ. չի դիտարկում ջավախահայությանը՝ որպես սեփական քաղաքացիներ, հինգերորդ. այդ քայլով մղում է ջավախահայությանը ոչ թե ինտեգրման, այլ՝ հետզհետե մեկուսացման և, ի վերջո, երկրից տարանջատման, վեցերորդ. մտահոգված չէ ջավախահայության՝ որպես սեփական քաղաքացիների, հոգևոր զարգացման խնդրով (ինչպես 1918 և 1921 թվականներին մտահոգված չէր այդ նույն մարդկանց  ֆիզիկական գոյության խնդրով), յոթերորդ. այդ քայլով ստորացնում է սեփական քաղաքացիների ազգային արժանապատվությունը, ոտնահարում ազգային արժեքները, կոնկրետ ջավախահայության պարագայում՝ վտանգի տակ դնում վերջինիս ազգային գոյությունը, ութերորդ. ջավախահայությանն ամեն կերպ ձգտում է հեռու պահել սեփական՝ հայոց պատմության էջերի իմացությունից։ Այդ քայլով Վրաստանը ձգտում է ջավախահայության շրջանում հետզհետե վերացնել ազգային գիտակցությունը, դարձնելով վերջինիս սոսկ ժամանակավոր ֆիզիկական գոյություն, այլ ոչ թե հոգևոր ազգ։ Իսկ վրացի հոգևորականների կատաղի քարոզչությունը կարող է ջավախահայությանը վերածել այնպիսի ,ազգությանե, ինչպիսին անցյալ դարի վերջերին իր հայրենական հողի վրա դարձավ Սամցխե-Ջավախքի (Ուդե, Արալ, Խզաբավրա, Բոլաջուր և այլն) և Հյուսիսային Լոռու (Դմանիսի, Թեթրիծղարոյի,  Բոլնիսի մոտ երեք տասնյակ նախկին հայկական գյուղեր) մի շարք բնակավայրերի հայությունը։ Իսկ այդ ,ազգություննե այսօր կազմում է ազգայնական վրացի համարվող խավը։
2009թ. հուլիսին բացվեց ՀՀ-Վրաստան Գոգավան-Գուգութի սահմանային անցակետի վրացական նորոգված «Գուգութի» սահմանային կետը։ Իր բացմանն է նախապատրաստվում նորագույն տեխնոլոգիաներով համալրված «Նինոծմինդա» սահմանային անցակետը։ Վերջինիս պարագայում ջավախահայությունն ամեն օր մայր պետության տարածք անցնելիս ռենտգենիզացվելու է, որտեղ միանգամայն բացառվում է մինչ այժմ ,հույժ գաղտնիե անցկացվող գիրք-գրականության տարհանումը Ջավախք։ Հարցի լուծումն ակնկալել վրացական կողմից՝ ծիծաղելի է, իսկ հայկական կողմն այնքան էլ չի շտապում վերջինիս բարձրացման գործում։ Հիմնախնդիրը գնալով հասնում է իր սանդղակի վերջին գծին։
Իսկ սրանք 2005թ. դեկտեմբերի 22-ին Վրաստանի կողմից վավերացված և 2006թ. ապրիլի 1-ին ուժի մեջ մտած Եվրոպայի խորհրդի Ազգային փոքրամասնությունների մասին շրջանակային Կոնվենցիայի (Ստրասբուրգ, 1 փետրվարի, 1995 թ.) 17-րդ և 18-րդ հոդվածններն են.
Հոդված 17
1. Կողմերը պարտավորվում են չարգելել ազգային փոքրամասնությանը պատկանող անձանց' ստեղծել և պահել  ազատ և խաղաղ կապեր սահմանից դուրս այն անձանց հետ, որոնք օրինական կերպով գտնվում են այլ պետության տարածքում, մասնավորապես այն անձանց հետ, ում հետ նրանք ունեն ընդհանուր էթնիկ, մշակութային, լեզվական և կրոնական ինքնություն կամ էլ ընդհանուր մշակութային ժառանգություն:
2.Կողմերը պարտավորվում են արգելք չհանդիսանալ իրականցնելու ազգային փոքրամասնության պատկանող անձանց  իրավունքները' մասնակցել ոչ կառավարական կազմակերպությունների գործունեությանը ինչպես ազգային, այնպես էլ միջազգային մակարդակում:
Հոդված 18
1. Կողմերը ջանք են գործադրում անհրաժեշտության դեպքում երկկողմանի և բազմակողմանի համաձայնություններ կնքել այլ պետությունների հետ, հատկապես հարևան պետությունների հետ' ապահովելու համար ազգային փոքրամասնություններին պատկանող անձանց իրավունքները:
2.Կողմերն անհրաժեշտ միջոցառումներ են ձեռնարկում, որոնք ուղղված են տրանսսահմանային համագործակցության խթանմանը:
Ավելացնենք նաև, որ Վրաստանի Խորհրդարանը, նախքան 2005թ. դեկտեմբերի 22-ի' ազգային փոքրամասնությունների պաշտպանության Շրջանակային Կոնվենցիայի վավերացումը, 2005թ. հոկտեմբերի 13-ին ընդունում է նույն կոնվենցիայի վավերացման վերաբերյալ բանաձև, որից էլ մեջբերում ենք.
f. Կոնվենցիայի 18-րդ հոդվածի վերաբերյալ Վրաստանը հայտարարում է, որ ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանությունը ընդունվում է  Սահմանադրությամբ, Վրաստանի օրենսդրությամբ, կոնվենցիաներով, պայմանագրերով, որոնց միացել է Վրաստանը, և որոնք ընդունում ու պաշտպանում են ազգային փոքրամասնությունների իրավունքները:Ասպիսով, Վրաստանն ընդունում է Կոնվենցիայով նախատեսված պահանջները և աննպատակահարմար է գտնում վերոնշյալ հարցի կապակցությամբ միջազգային համաձայնագրերի հետագա ստորագրումը:
ՄԱԿ-ի կամ ԵԽ-ի՝ Ազգային փոքրամասնություններին վերաբերող և Վրաստանի ստորագրած կամ չստորագրած ցանկացած հռչակագրի, կոնվենցիայի կամ համաձայնագրի՝ նույնքան ցանկացած հոդված մատնանշելիս՝ պատկերը նույնն է։ Այն նույնն է նաև ԵԱՀԿ՝ ազգային փոքրամասնություններին առնչվող բոլոր հանձնարարականների պարագայում։
Վրասատանը բոլոր՝ սոցիալ-տնտեսական, ճանապարհատրանսպորտային, էներգետիկ և այլ կողմերով տարիներով «փորձարկեց» ջավախահայությանը և չհասավ վերջնական հաղթանակի։ Այժմ հերթական փորձն իրականացվում է մշակութային-հոգևոր ասպարեզում։

«Вы не имеете права провозить с собой книги в Джавахк, не разрешается»...
«Почему везешь эти журналы?», «Куда везешь и откуда у тебя эта книга?», «Вы не имеете права провозить с собой книги в Джавахк, не разрешается, вы должны оставить их здесь, у нас»... и т.п.
Эти слова каждый день звучат на всех пропускных пунктах армяно-грузинской границы, когда в руках пассажиров, направляющихся в Джавахк или Грузию, бывают какие-либо книги, журналы (независимо от содержания). Уже долгое время через пропускной пункт Бавра-Ниноцминда в сторону Джавахка и через другие ПП Армения-Грузия категорически запрещается провоз книг и другой литературы. Объяснения пограничников следующие: «не разрешается, нам так распорядились». Весь позор в том, что те же слова слышат не только обычные люди, но и высокопоставленные должностные лица, например, директор Национальной библиотеки РА, член собрания муниципалитета Ахалкалака или его зампредседателя, депутат НС РА, председатель одной из партий и др. - приказ повсеместный и касается всех.
Если у кого-нибудь «обнаруживают» несколько книг, особенно историко-картографического характера, то эти люди долго допрашиваются в специальных камерах погранично-пропускных пунктов, выясняют, откуда они, цели их провоза, затем начинается этап наставлений, что, якобы, знаете на этот раз книги остаются у нас, идем Вам на уступку, проходите, но если и в следующий раз их возьмете, то Вас ждут еще большие проблемы.
Старт был дан давно, и уже несколько лет, как в Джавахке со 150-тыс. армянским населением (не говоря о всем армянстве Грузии) продолжается период политики гибельной культурной  изоляции. Книга на армянском непозволительна для джавахкского армянина.
Это стало явлением. Попытаемся понять причины. Власти Грузии боятся книг или читающих книги людей? Боятся повсеместного пробуждения из-за распространения книг, или распространения правды? Это грузинская демократия? Есть ли в мире страна, которая боялась бы книг? Была, это был СССР, который распался. Даже на пограничных пунктах Турции, считающей РА враждебной, на книги не обращают внимания. Или там нет армян?
Из данного шага Грузии можно вывести несколько заключений. Во-первых, Грузия не доверяет Армении, как соседней дружественной стране, сомневаясь в содержании изданных здесь книг, во-вторых, осознает всю антиармянскую направленность своей политики, следовательно, стремится держать всё это в тайне от джавахского армянства, в-третьих, не доверяет армянам Джавахка, как собственным гражданам, в-четвертых, не рассматривает джавахкских армян, как собственных граждан, в-пятых, этим шагом, направляет джавахкских армян не к интеграции, а к постепенной изоляции, и, наконец, к отделению от страны, в-шестых, не озабочена проблемами духовного развития джавахкских армян, как собственных граждан (как в 1918 и 1921 гг. не была озабочена проблемой физического существования тех же людей), в-седьмых, этим шагом унижает национальное достоинство собственных граждан, попирает  национальные ценности, конкретно в случае джавахкского армянства, ставит под угрозу национальное существование последнего, в-восьмых, Грузия стремится всеми способами держать армянство Джавахка подальше от знания страниц истории армян, своей собственной истории. Этим шагом Грузия стремится постепенно ликвидировать национальное сознание среди джавахкских армян, превратив последних в нацию с потребностью лишь временного физического существования, а не в духовное образование. А ярая проповедь грузинского духовенства может превратить джавахское  армянство в такое этническое образование, каким в конце прошлого века на своей родной земле стало армянство ряда населенных пунктов Самцхе-Джавахка (Уде, Арал, Хзабавра, Боладжур и другие) и Северного Лори  (три десятка бывших армянских сел возле Дманиси, Тетрицхаро, Болниси). Они сегодня составляют слой, считающийся этническими грузинами.
В июле 2009г. открылся отремонтированный пограничный  пункт «Гугути» пропускного пункта РА-Грузия Гогаван - Гугути.
К открытию готовится укомплектованный самыми современными технологиями  погранично-пропускной пункт «Ниноцминда». И в этом случае, каждый раз прибывая на территорию своей матери-родины, джавахское армянство будет подвергаться прохождению через рентген, что практически исключает возможность осуществлявшегося доселе крайне секретного провоза в Джавахк книг и другой литературы. Смешно ожидать решения вопроса с грузинской стороны, а армянская сторона не так уж и спешит в рассмотрении этого вопроса. Проблема постепенно назревает до своей критической точки.
А это 17-я и 18-я статьи ратифицированной Грузией 22 декабря 2005г., и вошедшей в силу 1 апреля 2006г. Рамочной конвенции Совета Европы о защите национальных меньшинств (Страсбург, 1 февраля, 1995 г.):
Статья 17
1. Стороны обязуются не препятствовать осуществлению прав лиц, принадлежащих к национальным меньшинствам, устанавливать и поддерживать свободные и мирные трансграничные контакты с лицами, постоянно находящимися на территории других государств, в частности с лицами, с которыми они разделяют общее этническое, культурное, языковое или религиозное наследие.
2. Стороны обязуются не препятствовать реализации прав лиц, принадлежащих к национальным меньшинствам, участвовать в деятельности неправительственных организаций, как на национальном, так и на международном уровне.
Статья 18
1. Стороны прилагают усилия к заключению в случае необходимости двусторонних и многосторонних соглашений с другими государствами, в частности, с соседними государствами, для обеспечения защиты лиц, принадлежащих к соответствующим национальным меньшинствам.
2. В случае необходимости Стороны принимают меры, направленные на поощрение трансграничного сотрудничества.
Добавим также, что парламент Грузии до ратификации 22 декабря 2005г. Рамочной конвенции о защите национальных меньшинств 13-го декабря 2005г. принял резолюцию относительно ратификации данной конвенции, из которых частично приводим ниже:
f. По поводу 18-ой статьи Конвенции Грузия заявляет, что защита прав нацменьшинств признается Конституцией, законодательством Грузии, конвенциями, договорами, к которым присоединилась Грузия и которые признают и защищают права нацменьшинств. Таким образом, Грузия принимает предусмотренные Конвенцией требования и признает нецелесообразным дальнейшее подписание международных договоров касательно упомянутых вопросов.
При рассмотрении любых из статей подписанных или нет Грузией деклараций, конвенций или договоров (ООН и СЕ), касающихся Национальных меньшинств, картина та же.
Грузия годами «испытывала» джавахкское армянство в социально-экономическом, дорожно-траспортном, энергетическом и других аспектах, но не достигла окончательной победы. Сейчас осуществляется очередная попытка в культурно-духовной сфере.