«Քառյակ» VS իշխանություն. սցենարային տարբերակներ
«Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբեն Հակոբյանն իր երեկվա ասուլիսում նշեց գործողությունների այն ծրագիրը, որն առաջիկայում լինելու է այդ կուսակցության ու նաև «քառյակի» օրակարգում։ Նա տվեց նաև հստակ գնահատական սահմանադրական փոփոխությունների մասով։
ԲՀԿ խմբակցության ներկայացուցիչ Վահե Հովհաննիսյանի հարցազրույցում էլ ներկայացվեցին քաղաքական զարգացումների այն տարբերակները, որոնք սպասվում են առաջիկայում։ Ասվեց, որ ճիշտն անցնցում փոփոխությունների տարբերակն է։
ԲՀԿ ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանին կից խորհրդատվական նիստում երեկ քննարկվել են առաջիկա անելիքներն, ու տրվել գնահատականներ ընթացիկ քաղաքական իրավիճակի վերաբերյալ։
Եվ այսպես, քաղաքական ուժերը կամաց–կամաց բացում են իրենց խաղաքարտերն աշնանային գործընթացներին ընդառաջ։
Ինչպես հայտնի է, ՀՅԴ–ն, ՀԱԿ–ը, ԲՀԿ–ն ու «Ժառանգությունը» 12–կետանոց պահանջ են ներկայացրել իշխանություններին։ Սեպտեմբերի 30–ը պահանջների կատարման ընթացքն ամփոփելու վերջնաժամկետն է։ Դրանից հետո քաղաքական դաշտում հնարավոր են զարգացումների մի քանի սցենարային տարբերակներ։
Ա. Բախումնային տարբերակ
Իշխանությունը, ժողովրդական լեզվով ասած, երկու ոտքը մի կոշիկի մեջ դրած, համառություն է ցուցաբերում՝ հայտարարելով, որ լավ է արել՝ չկատարելով «քառյակի» պահանջները, ինչպես նաև գնալու է սահմանադրական փոփոխությունների միջոցով վերարտադրվելու ճանապարհով։ Այդպիսով Սերժ Սարգսյանը սկիզբ կդնի ցնցումային տարբերակով իշխանության հարցը լուծելու սկզբին։ Իսկ թե ինչպիսի զարգացումներ կլինեն, և ինչպիսի հետևանքներ կառաջանան այդ դեպքում, դժվար չէ կռահել։ Բնականաբար, այդ ամենի պատասխանատուն կլինեն Սերժ Սարգսյանն ու իր թիմը։
Սրա ենթատարբերակն այն է, որ ընդդիմությունը չկարողանա համարժեք արձագանքել իշխանությունների «նագլի» պահվածքին, բայց դա արդեն աղետալի կլինի մեր երկրի համար, քանզի քաղաքական դաշտի անապատացմանը կհետևի արտագաղթի տեմպերի է՛լ ավելի մեծացումը և տնտեսության թուլացումը, որոնք էլ իրենց հերթին կհարվածեն մեր անվտանգությանը, և Հայաստանը մերկ ձեռքերով կհայտնվի արտաքին թշնամու առաջ։
Բ. Թավշյա (անցնցում) փոփոխությունների տարբերակ
Իշխանությունները որոշում են խուսափել ցնցումներից և ընդառաջ գնալ «քառյակին»՝ առաջարկելով առանց ցնցումների փոփոխության ձև գտնել։ Դա միանգամայն հնարավոր է, սակայն միայն կարևորագույն նախապայմանի բավարարման դեպքում, այն է՝ Սերժ Սարգսյանը պետք է հրաժարվի սահմանադրական փոփոխություններից և համակերպվի այն մտքի հետ, որ չի կարող ցմահ իշխել, հատկապես այն դեպքում, երբ բացասական ցուցանիշներ է ապահովել ներքին ու արտաքին քաղաքական ոլորտներում։
Կան, իհարկե, քաղաքական զարգացումների այլ տարբերակներ ու ենթատարբերակներ, բայց հիմնականներն այս երկուսն են։
Թե դրանցից ո՞րը կունենանք, պարզ կդառնա շատ շուտով։ Այսպես թե այնպես, հանգուցալուծում պետք է լինի քաղաքական դաշտում։
Մեկ բան ակնհայտ է՝ իշխանությունները հաշվի են նստում և զիջումների են գնում միայն ուժ տեսնելիս, իսկ ուժը լեփ–լեցուն Ազատության հարապարակն է, հասարակական–քաղաքական կոնսոլիդացիան և միասնական ճակատի ձևավորումը։

«Четверка» VS власть: сценарии политических развитий
Руководитель парламентской фракции «Наследие» Рубен Акопян в ходе вчерашней пресс-конференции привел план дальнейших шагов, стоящих в повестке партии и некоалиционной «четверки» НС. Он дал также весьма четкую оценку инициируемым властями конституционным изменениям.
Представитель же фракции ППА Ваге Ованнисян в своем интервью привел сценарии политических развитий, которые ожидаются в ближайшее время. Было отмечено, что правильным будет вариант изменений без потрясений.
На заседании действующего при руководителе ППА Гагике Царукяне совещательного совета накануне были обсуждены предстоящие шаги и даны оценки текущей политической ситуации.
Итак, в преддверии ожидающихся этой осенью процессов политические силы постепенно раскрывают свои карты.
Как известно, АРФД, АНК, ППА и «Наследие» выдвинули властям требования из 12 пунктов. 30 сентября является окончательным сроком подведения итогов выполнения этих требований. После этого развития на политическом поле могут пойти по нескольким сценариям.
А: вариант столкновений
Власти, выражаясь народным языком, уперлись в стену рогами и продолжают заявлять, что не собираются выполнять требования «четверки» и пойдут на воспроизводство своей власти посредством конституционных изменений. Этим Серж Саргсян заложит начало смены власти с потрясениями. Чем же это чревато и какие развития за этим могут последовать, догадаться не сложно. Естественно, ответственными здесь будут исключительно Серж Саргсян и его команда.
Подвариантом этого сценария может оказаться неспособность оппозиции дать адекватный ответ на наглое поведение властей, что станет катастрофой для всей страны, поскольку за опустыниванием политического поля последуют дальнейшее усиление темпов эмиграции и ослабление экономики, что, в свою очередь, ударит по нашей безопасности, и Армения с голыми руками окажется один на один с внешним врагом.
Б: вариант бархатных изменений (без потрясений)
Власти решают избежать дестабилизации ситуации и идут навстречу «четверке», предложив найти формат изменений без потрясений. Это сценарий возможен лишь в случае удовлетворения важнейшего предусловия – Серж Саргсян должен отказаться от конституционных изменений и смириться с той мыслью, что не сможет править вечно, особенно в условиях, когда обеспечил стране негативные показатели как во внутри-, так и во внешнеполитической сферах.
Конечно же, существуют и другие сценарии и подварианты политических развитий, однако основными являются эти два.
Какой же из них мы получим, станет ясно совсем скоро. Так или иначе, развязка на политическом поле должна наступить.
Одно очевидно: власти считаются и идут на уступки лишь при виде силы. Силой же являются переполненная людьми площадь Свободы, политическая консолидация и формирование единого фронта.