Ռոբերտ Քոչարյան. «Ակտիվ քաղաքականություն իմ վերադարձը կախված է հանգամանքներից»
«Գիտեք թերևս, որ օգոստոսի 31-ին ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը կդառնա 60 տարեկան: Հասկանալի է, որ նշանավոր պետական գործչի, ԼՂՀ առաջին նախագահի, Հայաստանի Հանրապետությունը մեկ տասնամյակից ավել հաջողությամբ ղեկավարած ու Արցախի հերոսի կոչումը կրող մարդու հոբելյանը չի կարող մնալ և վստահաբար չի մնալու առանց համընդհանուր ուշադրության: Սակայն մենք, կայքի նպատակին համահունչ, որոշեցինք մեր լուման ներդնել Ռոբերտ Քոչարյանին արժանին մատուցելու գործում:
Ընդամենը երկու օրից՝ օգոստոսի 31-ին, մենք հանրությանը կներկայացնենք անցնող ամառվա ընթացքում նկարահանած և շուրջ մեկ ժամ տևողությամբ «Քոչարյանական ժամանակներ» տեսաֆիլմը: Հրավիրում ենք մեր այցելուներին և ընդհանրապես բոլորին` դիտելու այդ ֆիլմը: Բնականաբար, չենք կարող ասել, թե մեզ հաջողվել է ամբողջությամբ ներկայացնել քոչարյանական ժամանակները. թերևս, դա անհնար է անել որևէ մի ֆիլմի շրջանակում: Ուստի, փաստագրական ֆիլմի կանոններից ելնելով, մենք փորձել ենք հնարավորինս սեղմ պատմել այդ տարիների պատմական համատեքստի, մեր երկրի վերընթաց զարգացման ճանապարհի ու ձեռքբերումների մասին: Այսպես թե այնպես, վստահ ենք, որ տեսաֆիլմը կընդունվի ջերմորեն և կդառնա մեր պատմության այդ շրջանը առանց խեղաթյուրման, փաստերն ու իրողությունները ճշմարտացիորեն ներկայացնելու հաջող սկիզբ:
Իսկ այսօր ներկայացնում ենք Ռոբերտ Քոչարյանի` Ռուսաստանի Դաշնությունում լույս տեսնող հայկական «Նոև Կովչեգ» ռուսալեզու թերթի երեկվա` օգոստոսի 28-ի համարում տպագրված հարցազրույցը: Մեր կայքում դուք կարող եք կարդալ այս հարցազրույցի թե ռուսերեն բնօրինակը, և թե հայերեն տարբերակը` մեր թարգմանությամբ: Հոբելյանի նախօրեին ՀՀ երկրորդ նախագահը խոսել է մեր երկրի առաջ ծառացած խնդիրների, Հայաստանի երեկվա, ներկայի ու ապագայի մասին:
_____________________________________________________________________________
Հարցազրույց «Ноев Ковчег» թերթին.
- Ռոբերտ Սեդրակի, Դուք տասը տարի`1998-ից մինչև 2008 թվականը, եղել եք Հայաստանի նախագահը: Այդ ժամանակաշրջանում Հայաստանի տնտեսության ու քաղաքականության մեջ տեղի են ունեցել նշանակալի փոփոխություններ: Հայաստանը մտավ ԱՀԿ, Եվրոպայի խորհուրդ, ակտիվորեն կարգավորվում էին Ռուսաստանի հետ գործարար կապերը, ավարտին հասցվեց Իրան-Հայաստան գազամուղի շինարարությունը և այլն: Գրանցվում էր տնտեսական ցուցանիշների ամենամյա աճ, ընդ որում` էական: Ինչպե՞ս եք ինքներդ գնահատում այդ ժամանակաշրջանը և Ձեր գործունեությունը Հայաստանի նախագահի պաշտոնում:
–Այդ տարիներին Հայաստանը առավել արագ զարգացող տնտեսություն ունեցող երկրների տասնյակում կայուն տեղ էր գրավել: Տասը տարվա կտրվածքով ՀՆԱ-ի տարեկան միջին աճը կազմում էր 10,5% , տարեկան միջին գնաճի մոտ 3%-ի և ՀՆԱ-ի համեմատ անշեղորեն կրճատվող արտաքին պարտքի պայմաններում /1998թ-ՀՆԱ-ի -46%, 2008թ-ին ՀՆԱ-ի -13%/: Ընդ որում, կայուն կերպով աճում էր տնտեսության մեջ փոքր և միջին բիզնեսի մասնաբաժինը, նկատելիորեն աճել էին սոցիալական ծախսերը, մեծածավալ ներդրումներ էին իրականացվում երկրի ենթակառուցվածք-ներում: Իսկ դա նշանակում է, որ տնտեսական աճի պտուղները բաշխվում էին հասարակության լայն շերտերի մեջ, ինչն էլ հանգեցրեց աղքատության զգալի կրճատման: Զարգացման այդպիսի տեմպերի մասին կարող է երազել ցանկացած երկրի ցանկացած կառավարություն:
-Ի դեպ, այդ տասնամյակը կարելի է կոչել միջճգնաժամային. Դրա մեջ ներառվում են մի ճգնաժամի հետևանքների հաղթահարումն ու բախումը մեկ այլ` ընդ որում համաշխարհայինի հետ: Ի՞նչ կասեք այդ յուրահատկության մասին, և ինչքանո՞վ է Հայաստանը ներառված ընդհանուր տնտեսական համակարգում:
–Ճգնաժամեր եղել են և այդ տարիներին: Դա 1998 թվականի ռուսական դեֆոլտն էր խիստ ծանր հետևանքներով, «դոթքոմ»-երի ճգնաժամը ԱՄՆ-ում /2000թ/ և 1997-98թթ. ասիական ճգնաժամը: Դրանք բոլորն ուղղակի կամ անուղղակի ազդեցություն են ունեցել ինչպես տնտեսության վրա ամբողջապես, այնպես էլ նրա առանձին հատվածների: Հայաստանը ներգծված է համաշխարհային տնտեսության մեջ, և այն ամենը, ինչն ազդում է համընդհանուր տնտեսության վրա, չի կարող չազդել նաև մեզ վրա:
-Այսօր Հայաստանում շատերն են համարում, որ Հայաստանի հաջողությունները կապված էին Ձեր պաշտոնավարելու հետ, իսկ տնտեսական անկումն սկսվեց Ձեր հեռանալուց հետո: Ձեր կարծիքով, իրադրությունը երկրում որքանո՞վ է կախված կոնկրետ անհատից, թե՞ դա ավելի շուտ առավել մասշտաբային գործընթացների արդյունք է:
–Իհարկե, երկրի իրավիճակը կախված է բազմաթիվ գործոնների համադրությունից: Սակայն, անհատի և թիմի դերը կարող է վճռորոշ լինել, հատկապես` ճգնաժամային իրավիճակների հաղթահարման ժամանակ և պետական կառավարման ինստիտուցիոնալության դեֆիցիտի պայմաններում: 1998-2008թթ. մենք զարգանում էինք համաշխարհային տնտեսության աճի ցուցանիշները 2,5 անգամ գերազանցող տեմպերով, աճի տեմպերով տարածաշրջանի առաջատարն էինք և առաջատարներից մեկը զարգացող երկրների մեջ: Ընդ որում, առանց գազի ու նավթի, և տնտեսության համար բնակչության անբարենպաստ ժողովրդագրական իրավիճակի պայմաններում: Աշխարհի և տարածաշրջանի տնտեսական միջին աճի ցուցանիշների բազմակի գերազանցումը, անկասկած, խոսում է տվյալ ժամանակաշրջանում կառավարման բարձր արդյունավետության մասին:
-Ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանի ներկայիս տնտեսական իրավիճակը:
–Ցավոք, մեր տնտեսության իրավիճակի և հեռանկարի լավատեսական գնահատականի համար ո՛չ ներքին, ու ո՛չ էլ արտաքին պատճառներ չունեմ: Ավելին, ի հայտ են եկել գլոբալ բնույթի նոր սպառնալիքներ, որոնց ազդեցության աստիճանը դեռ գնահատման կարիք ունի: Ինչպե՞ս կազդեն Արևմուտքի և Ռուսաստանի փոխադարձ պատժամիջոցները համաշխարհային տնտեսության վրա, ինչպե՞ս կարձագանքի դրան ռուսական տնտեսությունը, որքա՞ն երկար կտևի դա, կավելանա՞ն պատժամիջոցները, թե՞ ոչ և այլն: Անհասկանալի է, թե ինչ կկատարվի Հայաստանի տնտեսության տարածաշրջանային բաղադիչի հետ Եվրասիական տնտեսական միություն մտնելուց հետո /խոսքը վերաբերում է Իրանի և Վրաստանի հետ ապրանքաշրջանառությանը/: Եվ ընդհանրապես, տեխնոլոգիական առումով ինչպե՞ս է գործելու միասնական մաքսային տարածքը Ռուսաստանի և Արևմուտքի միջև սահմանված պատժամիջոցների պայմաններում: Այս հարցերի պատասխանները կա՛մ չկան, կա՛մ կրում են ենթադրական բնույթ, իսկ դա նշանակում է, որ մենք բացասական սպասումների մեծ շրջան ենք մտել:
-Ձեր կարծիքով, հանրապետության տնտեսության առողջացման համար ի՞նչ քայլեր է պետք ձեռնարկել առաջին հերթին: Ինչ է պետք անել գործազրկության աճի դադարեցման և աշխատունակ բնակչության արտագաղթը կանխելու համար:
–Առաջնահերթություն դարձնել տնտեսության աճն ու աշխատատեղերի ստեղծումը, այլ ոչ թե ամեն գնով բյուջեն լցնելը: Ստեղծել արդար մրցակցային միջավայր բիզնեսի, հատկապես՝ մանրի և միջինի համար: Դրան հնարավոր չէ հասնել առանց տնտեսության ապամենաշնորհացման և ազդեցիկ չինովնիկների ու նրանց մտերիմների ախորժակի զսպման: Պետք է հստակ ազդակ տալ հասարակությանը, որ ցանկացած գործարար նախաձեռնություն ցանկալի է և օժանդակության կարժանանա, առանց հաշվի առնելու, թե ում շահերին է այն դիպչում: Ստեղծել այդպիսի օժանդակության արդյունավետ շուկայական մեխանիզմներ: Մի քանի տարով հեռավոր հետին պլան մղել անձնական շահերը, իսկ ավելի լավ է` մոռանալ դրանց մասին: Ցանկացած իշխանություն, որ կկարողանա դա անել, ուղղակի դատապարտված կլինի հաջողության: Իմիջիայլոց, ամենևին չէր խանգարի դադարեցնել աշխատանքային շաբաթվա կազմալուծումը բազմաթիվ մեռելոցներով և վերադառնալ նախկին ժամային գոտի: Անբնական է, որ օգոստոսին առավոտյան ժամը 6-ից արդեն լույս է, երեկոյան 8-ին `մութ, իսկ աշխատանքային օրն սկսվում է ժամը 9-ից: Սա երկրին պարտադրված ոչ թե արագացման, այլ արգելակման ապրելակարգ է:
-Ռոբերտ Սեդրակի, Ռուսաստանի Դաշնությունում ավելի քան երկու միլիոն հայ է ապրում, իսկ Հայաստանում`շուրջ երեք: Ինչպե՞ս եք Դուք պատկերացնում Ռուսաստանի հայության և Հայաստանի միջև կապերի հետագա ամրացումը և համագործակցությունը: Որքանո՞վ այն կարող է արդյունավետ լինել:
–Այդպիսի սփյուռքի առկայությունը լուրջ գործոն է Ռուսաստանի հետ տնտեսական ու մշակութային կապերի զարգացման համար: Դա հզոր, բայց ցավոք թույլ իրացված ներուժ է Հայաստանի տնտեսության մեջ ներդրումների համար: Ազգականներին ուղարկված տրանսեֆերներն, իհարկե, կարևոր են, բայց հիմա շատ ավելի կարևոր է Հայաստանում աշխատատեղեր ստեղծելը, ապրանքներ արտադրելը, որոնց շուկան, իմիջիայլոց, կարող է լինել Ռուսաստանը, հատկապես վերջին համաձայնագրերի լույսի ներքո: Եվ այստեղ պետք է շարժումը հանդիպակաց լինի, մասնավորապես, ընդհանուր իրավիճակը ու Հայաստանի ներդրումային մթնոլորտը պետք է այնքան գրավիչ լինեն, որ շահագրգռեն սփյուռքին` այդպիսի ջանքեր գործադրելու: Հակառակ դեպքում ուժեղ սփյուռքը կարող է բարենպաստ ենթակառուցվածք դառնալ արտագաղթի նոր ալիքի համար:
-Ի՞նչ եք մտածում գյուղմթերքի ռուսական շուկա Հայաստանի թափանցման մասին. հիմա շատերն են խոսում, որ ԵՄ-ից սննդամթերքի ներմուծման արգելքից հետո Հայաստանին հնարավորություն է ընձեռվել գրավել իր տեղը ռուսական շուկայում:
–Իսկապես, գյուղմթերքի հայ արտահանողները կարող են էականորեն ընդլայնել դեպի Ռուսաստան արտահանումների ծավալները, բայց որպեսզի ամրապնդվեն այդ շուկայում երկարաժամկետ, պետք է արտադրեն որակով ու գնով մրցունակ ապրանք: Դժվար է գնահատել` այս խնդիրը լուծելու համար ինչ ծավալի նոր ներդրումների կարիք ունի մեր գյուղատնտեսությունը, ինչքան նոր խաղացողներ ամբողջ աշխարհից կշտապեն դեպի ռուսական շուկա և որքան երկար կտևի այս պատմությունը: Պետք չէ մոռանալ, որ պատժամիջոցները հավերժական չեն, բայց դրանք կարող են ժամանակավոր առավելություն ընձեռել ապրանքի ճանաչելիությանը հասնելու և սպառողների համակրանքը ձեռք բերելու գործում՝ շուկայի մի հատվածը գրավելու նպատակով:
Իսկ ընդհանրապես մեծ մոլորություն է կարծել, թե Հայաստանի տնտեսությունը պատժամիջոցներից կարող է շահել: Հիշում եմ, որ մեր գործիչներից մեկը 2008 թվականի ամռանը դեմքի խիստ ակադեմիական արտահայտությամբ խոսում էր այն մասին, թե Հայաստանի տնտեսությունը շահելու է համաշխարհային ճգնաժամից: Իսկ արդյունքում մենք դարձանք անկման չեմպիոններ և մինչ օրս չենք վերականգնել տնտեսության ծավալների նախաճգնաժամային մակարդակը:
-Ոչ վաղ անցյալում Լեռնային Ղարաբաղում իրադրության սրման հետ կապված Սոչիում տեղի ունեցավ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների եռակողմ հանդիպումը: Ձեր կարծիքով որքանով էր այն արդյունավետ: Կհաջողվի՞ արդյոք Ղարաբաղի հարցը լուծել դիվանագիտական մակարդակում:
–Հանդիպման արդյունավետությունը գնահատելու համար բավարար տեղեկատվության ես չեմ տիրապետում: Այնուհանդերձ, երկար ընդմիջումից և շփման գծում իրավիճակի լարումից հետո կայացած հանդիպման փաստն ինքնին արդեն դրական է: Ես կխուսափեի լավատեսական գնահատական տալ վերջնական լուծման հեռանկարների վերաբերյալ: Հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ հրապարակային տեղեկատվությունը, հակամարտության կողմերի մեկնաբանություններն ու դրանց տոնայնությունն առայժմ այդ մասին չեն խոսում:
-Ինչպես երևում է, Ղարաբաղը կարող է խոչընդոտ դառնալ նաև ԵՎՏՄ Հայաստանի անդամակցության ճանապարհին: Մենք բոլորս հիշում ենք, թե ինչպես Եվրասիական տնտեսական միության բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստի ժամանակ Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևն առաջարկեց Հայաստանին` միանալ Եվրասիական միությանը առանց Լեռնային Ղարաբաղի, այսինքն ՄԱԿ-ի կողմից ճանաչված սահմաններով: Կարո՞ղ է արդյոք Լեռնային Ղարաբաղի հարցը իսկապես բարդացնել այդ միությանը Հայաստանի անդամակցությունը:
–Սկզբունքորեն, ԵՎՏՄ ցանկացած երկիր ֆորմալ տեսանկյունից կարող է արգելափակել հարցը, պահանջելով Հայաստանի և ԼՂՀ-ի միջև մաքսային սահմանի հաստատում, ինչը դժվար թե ընդունելի լինի Հայաստանի համար: Բայց Հայաստանին ընդունելու ցանկության դեպքում կարելի է փոխադարձ համաձայնությամբ լռակյաց շրջանցել այդ հարցը: ԼՂՀ-ը այլ երկրների հետ գործող սահման չունի, իսկ Ադրբեջանի հետ սահմանը դա զորքերի շփման գիծն է: Այսինքն, միության տարածք ԼՂՀ-ով ինչ-որ ապրանքների ներթափանցման վտանգը /որը կսպառնա մասնակից երկրների տնտեսական շահերին/ ուղղակի զրոյական է:
-Ղարաբաղն, ավաղ, դարձավ Հայաստանի ներկայիս մեկուսացման հիմնական պատճառը: Կարո՞ղ է Հայաստանն այնուամենայնիվ առանց Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցի վերջնական լուծման դուրս գալ այդ մեկուսացումից, ինչպե՞ս և ի՞նչ է պետք դրա համար ձեռնարկել: Դուք ԼՂՀ առաջին նախագահն եք եղել, ուրեմն ո՞վ ավելի լավ, քան դուք գիտե, թե որքան բարդ է այս հանգույցը:
–Հայաստանը, հայտնի պատճառներով, ունի փակ սահման երկու հարևան երկրների հետ, բայց դա մեկուսացում չէ: Հայաստանը մեկուսացման մեջ երբեք չի եղել, ու վստահ եմ` չի էլ լինի: Սահմանների հետ կապված իրավիճակն այսպիսին էր նաև իմ նախագահության շրջանում, բայց դա չխանգարեց մեզ զարգացնել տնտեսությունը աճի երկնիշ տեմպերով: Այստեղ կարող է նաև դրական զարգացում լինել: Միանգամայն հավանական է Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների հետագա մեղմացումը: Ենթադրում եմ, որ երկաթուղու աբխազական հատվածի աշխատանքը վերականգնելու հնարավորություն կա, այն պատճառով, որ դա ձեռնտու է բոլորին: Դրա շահագործման ճկուն բանաձև է անհրաժեշտ, այնպիսին, որը չի դիպչի կողմերի համար զգայուն խնդիրներին: Հայաստանն, իմ կարծքիով, պիտի լինի այդ գործընթացի ամենաակտիվ միջնորդը, քանի որ այն ուղղակիորեն առնչվում է իր կենսական շահերին:
-Այժմ դուք հանդիսանում եք «Սիստեմա» ընկերության անկախ տնօրեն: Ընկեևրություն, որը ՌԴ-ի խոշորագույն դիվերսիֆիկացված հոլդինգներից մեկն է և իր մեջ է ներառում նավթարդյունահանող և վերամշակող, հեռահաղորդակցության, տեխնոլոգիական, ապահովագրական, անշարժ գույքի, առևտրական, մասմեդիայի, բանկային հատվածի և բժշկական ընկերություններ: Ասացեք, Ձեր կարծիքով Ռուսաստանի և Արևմուտքի փոխադարձ պատժամիջոցները քաղաքական խնդիրները կարգավորելու արդյունավե՞տ գործիքներ են, և ո՞ւմ տնտեսությունն ավելի կտուժի դրանից:
–Ցանկացած պատժամիջոց երկսայրի է, և ավելի լավ է չկիրառել այն: Պատժամիջոցներ կիրառելը քաղաքական բարդ ու չափազանց պատասխանատու գործընթաց է: Բայց պատմությունը ցույց է տալիս, որ սանկցիոն շրջանի երկարաձգումը ոչ պակաս բարդ է դարձնում պատժամիջոցներից հրաժարվելը:
Պատժամիջոցները կարող են ավելի երկարակյաց լինել, քան դրանց նախապատճառները: Հիշեք Կուբայական պատժամիջոցների պատմությունը կամ` Ջեկսոն–Վենիկի տխրահռչակ լրացումը: Ակնհայտ է, որ ներկայիս պատժամիջոցներից տուժելու են բոլորը, իսկ ով ավելի շատ կամ քիչ`կախված է հաշվողի համակրանքից ու էնտուզիազմից:
-Ռոբերտ Սեդրակի, օգոստոսի 31-ին Դուք կդառնաք 60 տարեկան: Դա քաղաքական գործչի համար ծաղկուն տարիք է: Ինչպիսի՞ զգացումներ ունեք այս առումով: Կարո՞ղ եք կրկին գալ իշխանության այսպիսի բարդ ժամանակներում:
–Ասեմ անկեղծորեն. ես իմ տարիքը չեմ զգում: Ֆիզիկապես ամեն ինչ ավելի լավ եմ անում, քան հիսուն տարեկանում /ավելի շատ ժամանակ կա մարզումների համար/: Անընդհատ ինչ-որ բան սովորում եմ, հսկայական քանակությամբ մասնագիտական գրականություն եմ կարդում, ճամփորդում եմ, գիտելիքներ եմ կուտակում: Ձգտում եմ առավելագույնս օգտակար լինել ընկերությանը, որի Տնօրենների խորհրդում եմ ընտրված: Հարկ կլինի՞ այդ ամենը կիրառել քաղաքականության մեջ` չգիտեմ, ամեն ինչ կախված է հանգամանքներից:
-Մի քիչ էլ Ձեր հոբբիների մասին խոսենք: Գիտենք, որ դուք սիրում եք սպորտ, ջազ, գրքեր: Ի՞նչ ակտիվությամբ և ի՞նչ սպորտաձևով եք հիմա զբաղվում, ե՞րբ եք վերջին անգամ եղել ջազային համերգի, ո՞վ է Ձեր կուռքը, և վերջերս կարդացած ո՞ր գիրքն է Ձեզ վրա առավել մեծ տպավորություն գործել:
–Կանոնավոր կերպով զբաղվում եմ լողով, ընդ որում` անընդհատ բարելավելով արդյունքներս: Բավականին ակտիվորեն ամռանը վինսերֆինգով եմ զբաղվում, իսկ ձմռանը` դահուկներով, սիրում եմ քայլել սարերում /հաճախ հրացանով/: Ջազ և ընդհանրապես երաժշտություն, ցավոք, լսում եմ հիմնականում, միայն տանը և մեքենայի մեջ: Վերջերս կարդացած և դուր եկած գիրքը Դարոն Աճեմօղլուի և Ջեյմս Ռոբինսոնի «Why nation fails» գիրքն է, հիմա կարդում եմ ֆրանսիացի տնտեսագետ Թոմաս Պիկետիի «Capital in the 21st century» գիրքը:

Роберт Кочарян: «Роль личности у власти может быть критической, особенно во время кризиса»
- Роберт Седракович, Вы были президентом Армении 10 лет, с 1998 по 2008гг. За это время в экономике и политике Армении произошли значительные изменения. Армения вступила в ВТО, в Совет Европы, активно налаживала бизнес-связи с Россией, было завершено строительство газопровода для доставки природного газа из Ирана и т.д., отмечался ежегодный рост экономических показателей, причем существенный. Как Вы сами оцениваете тот период и свою деятельность на посту президента Армении?
- В те годы Армения стабильно входила в десятку стран с наиболее быстро развивающейся экономикой. Среднегодовой рост ВВП за 10 лет составлял 10.5% при средней годовой инфляции в районе 3% и неуклонно сокращающемся соотношении внешнего долга к ВВП (1998г - 46% от ВВП; 2008г - 13% от ВВП). При этом стабильно увеличивалась доля малого и среднего бизнеса в экономике, заметно выросли социальные расходы, осуществлялись масштабные инвестиции в инфраструктуру страны. А значит и плоды экономического роста распределялись среди широких слоев населения, что привело к значительному сокращению бедности. О таких темпах развития может мечтать любое правительство в любой стране.
- Это десятилетие, кстати, можно назвать междукризисным – в него уложилось преодоление последствий одного кризиса и столкновение с другим, причем общемировым. Что Вы скажете об этой специфике, и насколько Армения встроена в общую экономическую систему?
- Кризисы были и в эти годы. Это российский дефолт 1998 года с очень тяжелыми последствиями, кризис «доткомов» в США (2000г.) и азиатский кризис 1997-1998 гг. Все они имели прямое либо опосредованное влияние на экономику в целом и какие-то сектора в частности. Армения вписана в мировую экономику, и всё, что затрагивает глобальную экономику, не может не влиять на нас.
- Многие в Армении считают сейчас, что успехи Армении были связаны с Вашим пребыванием у власти, а экономический спад начался после Вашего ухода. Насколько, по-вашему, положение в стране зависит от конкретной личности, или это все же скорее результат более масштабных процессов?
- Положение в стране, конечно, зависит от набора многих факторов. Однако роль личности и команды может быть критической, особенно в преодолении кризисных ситуаций и при дефиците институциональности в государственном управлении. В 1998-2008 гг. мы развивались темпами, в 2,5 раза превосходящими темпы роста мировой экономики, были лидерами роста в регионе и одними из лидеров роста среди развивающихся стран. Причем без нефти и газа, и при неблагоприятной для экономики демографической структуре населения. Кратное превышение среднемировых и региональных показателей экономического роста, безусловно, говорит о высокой эффективности управления того периода.
- Как Вы оцениваете нынешнюю экономическую ситуацию в Армении?
- У меня, к сожалению, пока нет ни внутренних, ни внешних поводов для оптимистических оценок состояния и перспектив нашей экономики. Более того, появились новые угрозы глобального характера, степень влияния которых еще необходимо оценить. Как повлияют взаимные санкции Запада и России на глобальную экономику, как отреагирует на санкции российская экономика, как долго это продлится, будут ли санкции наращиваться и т. д? Непонятно, что будет с региональной экономической составляющей Армении с вхождением в ЕАЭС (речь о товарообороте с Ираном и Грузией). И вообще, как технологически будет функционировать единое таможенное пространство в условиях санкций между Россией и Западом? Ответов на эти вопросы либо нет, либо они носят предположительный характер, а значит – мы вошли в полосу больших негативных ожиданий.
- Какие шаги, на Ваш взгляд, в первую очередь нужно предпринять для оздоровления экономики республики? Что нужно сделать для того, чтобы остановить рост безработицы, отток трудоспособного населения из страны?
- Приоритетом необходимо сделать рост экономики и создание рабочих мест, а не наполнение бюджета любой ценой. Создать справедливую конкурентную среду для бизнеса, особенно для малого и среднего. Этого невозможно сделать без демонополизации экономики и сдерживания аппетитов влиятельных чиновников и их близких. Дать обществу ясный сигнал, что любая предпринимательская инициатива желанна и будет поддержана, безотносительно к тому, чьи интересы она затрагивает. Создать эффективные рыночные механизмы этой поддержки. На несколько лет задвинуть личные интересы далеко на задний план, еще лучше – о них забыть. Любая власть, способная это сделать, просто обреченa на успех. Кстати, совсем не помешало бы перестать деформировать рабочую неделю многочисленными «мерелоцами», и вернуться в прежний часовой пояс. Ненормально, когда в августе в 6 утра уже светло, в восемь вечера – темно, а рабочий день начинается в 9 часов. Это навязанный стране режим торможения, а не ускорения.
- Роберт Седракович, в Российской Федерации проживает более 2-х миллионов армян, в Армении – около 3-х. Как Вы видите дальнейшее укрепление связей, сотрудничество российской диаспоры с Арменией? Насколько оно может быть плодотворным?
- Наличие такой диаспоры – это серьезный фактор развития экономических и культурных связей с Россией. Это мощный, но, к сожалению, слабо реализованный потенциал для инвестиций в экономику Армении. Трансферты родственникам, несомненно, важны, но сейчас гораздо важнее создавать в Армении рабочие места, производить товары, рынком для которых, кстати, может быть Россия, особенно в свете последних соглашений. И тут движение должно быть встречным, а именно: ситуация в целом и инвестиционный климат в Армении должны быть настолько привлекательными, что мотивировало бы диаспору на такие усилия. В противном случае сильная диаспора может стать благоприятной инфраструктурой для новой волны миграции.
- Что Вы думаете о вхождении Армении на российский рынок сельхозпродуктов? Сейчас многие говорят о том, что после запрета на ввоз продукции из ЕС у Армении появляется шанс занять свою нишу?
- Действительно, армянские экспортеры сельскохозяйственной продукции могут существенно расширить объемы экспорта в Россию, но чтобы закрепиться на этом рынке надолго, нужно будет производить конкурентную по качеству и цене продукцию. Сложно оценить, в каком объеме новых инвестиций нуждается для этого наше сельское хозяйство, как много новых игроков со всего мира ринутся на российский рынок и как долго вся эта история продлится? Не надо забывать, что санкции не вечны, но они могут дать временную фору, чтобы добиться узнаваемости товаров и лояльности потребителей для захвата доли рынка.
А в целом было бы большим заблуждением думать, что экономика Армении от санкций может выиграть. Помнится, как один из наших деятелей летом 2008 года с очень академическим выражением лица говорил о том, что экономика Армении выиграет от мирового кризиса. А в итоге мы стали чемпионами по спаду, и до сих пор не восстановили докризисный уровень объемов экономики.
- Не так давно, в связи с обострением ситуации в Нагорном Карабахе, состоялась трехсторонняя встреча в Сочи президентов России, Армении и Азербайджана. Насколько результативной, по-вашему, она была? Удастся ли решить вопрос Карабаха на дипломатическом уровне?
- Я не обладаю достаточной информацией для объективной оценки результативности встречи. Однако, сам факт встречи после длительного перерыва и обострения ситуации на линии соприкосновения – уже положителен. Я воздержался бы от оптимистических оценок перспектив окончательного урегулирования. Публичная информация об итогах встречи, комментарии сторон конфликта и их тональность пока об этом не говорят.
- Карабах, похоже, может стать камнем преткновения и при вступлении Армении в ЕАЭС. Все мы помним, как на заседании Высшего Евразийского экономического совета президент Казахстана Нурсултан Назарбаев предложил Армении присоединиться к Евразийскому союзу без Нагорного Карабаха, то есть в рамках границ, признанных ООН. Может ли карабахский вопрос действительно осложнить вступление Армении в этот союз?
- В принципе, любая из стран ЕАЭС формально может заблокировать вопрос, потребовав фиксацию таможенной границы между Арменией и НКР, что вряд ли будет приемлемо для Армении. Но при желании принять Армению можно обойти вопрос по взаимному умолчанию. НКР не имеет функционирующих границ с другими странами, а граница с Азербайджаном – это линия соприкосновения войск. То есть угроза проникновения каких то товаров на территорию союза через НКР, угрожающих экономическим интересам стран участниц, просто нулевая.
- Карабах, увы, стал основной причиной нынешней изоляции Армении… Может ли Армения, не решив окончательно вопрос о статусе Карабаха, все же выйти из этой изоляции, каким образом и что для этого нужно предпринять? Вы были первым президентом НКАО, и кому, как не Вам, знать, насколько туго затянут этот узел…
- У Армении закрытая граница с двумя соседними странами по известным причинам, но это не изоляция. В изоляции Армения никогда не была и, уверен, не будет. Ситуация с границами была такой же в годы моего президентства, но это не помешало нам развивать экономику двузначными темпами роста. Здесь может быть и позитивное развитие. Вполне вероятно дальнейшее послабление санкций в отношении Ирана. Полагаю, что есть возможность возобновления работы абхазского участка железной дороги – по той причине, что это выгодно всем. Нужна гибкая формула ее функционирования, не затрагивающая чувствительные для сторон вопросы. Армения должна, на мой взгляд, быть самым активным брокером этого процесса, поскольку это прямо касается ее жизненных интересов.
- В настоящее время Вы являетесь независимым директором в СД АФК «Система» – одного из крупнейших в РФ диверсифицированных холдингов, который объединяет компании в сферах добычи и переработки нефти, телекоммуникаций, технологий, страхования, недвижимости, розничной торговли, массмедиа, банковского сектора и медицины. Скажите, на Ваш взгляд, обмен санкциями между Россией и Западом – эффективный инструмент для решения политических проблем, и чья экономика от этого больше пострадает?
- Любые санкции обоюдоострые, и лучше к ним не прибегать. Установление санкций – процесс политический сложный и чрезвычайно ответственный. Но история показывает, что при затягивании санкционного периода отказ от санкций становится не менее сложным.
Санкции могут значительно пережить свою первопричину. Посмотрите на историю Кубинских санкций или печально известной поправки Джексона-Вэника. Очевидно, что от нынешних санкций пострадают все, а кто больше или меньше – скорее будет зависеть от симпатий и энтузиазма считающего.
- Роберт Седракович, 31 августа Вам исполняется 60 лет. Это возраст расцвета для политика. Как Вы себя ощущаете в этом плане – Вы можете вновь прийти во власть в столь непростое время?
- Скажу прямо: я не чувствую своего возраста. Физически все делаю не хуже, а даже лучше, чем когда мне было 50 (больше времени на тренировки). Постоянно чему-то учусь, поглощаю огромное количество специальной литературы, путешествую, аккумулирую знания. Стараюсь быть максимально полезным компании, в Совет директоров которой избран. Придется ли все это применить в политике, не знаю – все зависит от обстоятельств.
- И немного о Ваших хобби. Мы знаем, что Вы любите спорт, джаз, книги. Насколько активно и каким видом спорта Вы сейчас занимаетесь, когда в последний раз были на концерте джазовых исполнителей и кто Ваш кумир, какая книга, недавно прочитанная, произвела на Вас наибольшее впечатление?
- Плаваю регулярно, причем со стабильным улучшением результатов. Достаточно активно занимаюсь виндсерфингом летом и лыжами зимой, люблю ходить по горам (чаще с ружьем). Джаз и музыку, вообще, к сожалению, слушаю в основном дома и в машине. Недавно прочитанная и понравившаяся книга – «Why nation fails?» Дарона Аджемоглу и Джеймса Робинсона. Сейчас читаю книгу французского экономиста Томаса Пикетти «Capital in the 21st century».