Աշխարհազորայինները չեն վերահսկում Լուգանսկի օդանավակայանը
Ուկրաինայի Ազգային անվտանգության ու պաշտպանության խորհուրդը հաստատում է, որ աշխարհազորայինները չեն վերահսկում Լուգանսկի օդանավակայանը։
Նախօրեին նրանք հայտարարել էին, որ Լուգանսկի օդանավակայանի շրջանից հետ է մղվել«Այդար» գումարտակը։ Նրանց տվյալներով՝ մարտերի ընթացքում հինգ զինվորական է զոհվել, երեք մեքենա և երկու դաշտային ամրություն են ոչնչացվել։
Ինչպես այսօր «ՌԻԱ Նովոստի»–ին հայտնել է Ուկրաինայի ԱԱՊԽ նախագահ Անդրեյ Լիսենկոն, աշխարհազորայինները գրավել էին ոչ թե Լուգանսկի օդանավակայանը, այլ քաղաքի նախկին ուսումնարանի թռիչքուղին։

Ополченцы не контролируют аэропорт Луганска
Совет национальной безопасности и обороны (СНБО) Украины утверждает, что ополченцы не контролируют аэропорт Луганска.
Накануне ополченцы заявили, что выбили с территории аэропорта Луганска боевиков батальона «Айдар». По их данным, в ходе боев погибли пять военных, были уничтожены три автомобиля и два полевых укрепления.
Как заявил в понедельник РИА «Новости» спикер СНБО Украины Андрей Лысенко, ополченцы якобы заняли не луганский аэропорт, а взлетно-посадочную полосу бывшего летного училища в городе.
«Луганский аэропорт находится под контролем украинских военных, была занята взлетно-посадочная полоса на территории бывшего авиационного училища, но там до этого времени никаких военных не было», — сказал Лысенко.