Սիրիական բանակը զենքի ապօրինի գործարան է ոչնչացրել է Դամասկոսում
Սիրիական բանակը Դամասկոսի արվարձանում ականների պատրաստման անօրինական գործարան է ոչնչացրել։ Այս մասին հաղորդում է սիրիական ազգային «ՍԱՆԱ» գործակալությունը։ Բանակի գրոհի հետևանքով մայրաքաղաքի արվարձանում՝ Ջուբար թաղամասում, գործարանից բացի՝ ոչնչացվել են տասնյակ ահաբեկիչներ, ինքնաշեն ականանետներ և ռազմամթերքի պահեստներ։ Թաղամասի կենտրոնում վերահսկողության տակ է վերցվել մի քանի շենք։
Լիբանանյան «Ալ–Մայադին» հեռուստաընկերությունը հաղորդում է, որ Սիրիայի կառավարական զորքերին չորեքշաբթի հաջողվել է զինյալների շարասյուն ջախջախել լիբանանա–սիրիական սահմանին, որը շարժվում էր Կալյամուն լեռնային շրջանի կողմը (Դամասկոսից 60 կմ հեռավորությամբ)։ Ավելի քան 20 մեքենա է ոչնչացվել։ Հեռուստաընկերությունը նշում է, որ սպանված իսլամիստները տարբեր երկրների քաղաքացիներ էին։ Զինյալների շարասյունը շարժվում էր լիբանանյան Էրսալ շրջանից, որը համարվում է ծայրահեղականների թիկունքային բազան, որտեղից զինյալները լեռնային դժվարանցանելի շրջաններից անցնում են դեպի խոշոր սիրիական քաղաքներ՝ Դամասկոս և Հոմս։

Сирийская армия уничтожила подпольный оружейный завод под Дамаском
Сирийская армия уничтожила в пригороде Дамаска подпольный завод по производству снарядов, сообщает РИА «Новости» со ссылкой на сирийское национальное агентство САНА.
В результате наступления армии в пригороде столицы в квартале Джубар помимо завода были ликвидированы десятки террористов, уничтожены самодельные минометные пусковые установки и склады с боеприпасами. В центре квартала под контроль взято несколько зданий, отмечает САНА.
Ливанский телеканал «аль-Маядин» сообщил о том, что правительственным войскам Сирии в среду удалось разбить колонну боевиков на ливано-сирийской границе, которая двигалась в сторону горного района Калямун (в 60 километрах от Дамаска). Уничтожено более 20 машин с пулеметами. Телеканал отмечает, что убитые исламисты являлись гражданами разных государств. Колонна боевиков двигалась со стороны ливанского района Эрсаль.
Район Эрсаль считается тыловой базой экстремистов, откуда боевики через труднодоступные горные районы выдвигаются в сторону крупных сирийских городов Дамаск (к юго-востоку) и Хомс (к северо-востоку). В этом квадрате ливано-сирийской границы уже не раз проводились операции ливанской и сирийской армий по зачистке от исламистов.